Lelen
04.06.15,09:29
Dobrý deň. Prosím vás, aká môže byť príčina vytrhnutia horných kuchynských skriniek zo steny? Jedná sa o 3 dokopy zmontované skrinky (celkovo dĺžka 220 cm), ktoré z ničoho nič odpadli. Dve hmoždiny zostali celé a ďalšie tri sa v polovici zlomili. Ako je možné posúdiť, či sa jedná o chybu majstra, ktorý ju montoval?
ivka70
04.06.15,07:32
Chyba je urcite v upevneni.
ci bolo poddimenzovane alebo zle zmontovane,
alebo boli skrinky pretazene, to uz ti nikto podla popisu nepovie.
Treba reklamovat.
arizona
04.06.15,07:33
Linku vam montovala firma,ktora ju vyrobila? Na akej stene je linka uchytena? Na mure, ci umakarte? Atd...

Pravdpodobne boli skrinky nedostatocne upevnene,alebo ste ich pretazili nalozenim tazkych veci /viac,ako skrinka uniesla/
bodliak
04.06.15,07:35
Chyba. Ťažko povedať, či použili nesprávny materiál, alebo len nesprávny postup.
Lelen
04.06.15,07:50
Nie, linku sme si kúpili samostatne a montoval nám ju človek, ktorý robil murárske práce. Linka je uchytená v tehle. V jednej skrinke boli umiestnené čajové súpravy a koreniny, v ďalšej skrinke v hornej časti šálky a v spodnej časti taniere dezertné, hlboké a plytké. V poslednej skrinke, len plastové poháriky a iné drobné veci.
Mne len nejde do hlavy, čo teda iní ľudia skladujú v linkách?
jslancik
04.06.15,07:51
pravdepodobne neboli použité správne hmoždinky, rizikový je napr. pórobetón. Alebo bol podklad nevhodný - napr. tenký. Videl som už predel medzi kuchyňou a kúpeľňou robený z dutých tehál tuším 7 cm - klasické staré. Domáci sa nedali presvedčiť, že to nie je vhodný podklad pre kuchynskú linku. Ich problém.
Alebo boli skrinky preťažené.

Väčšinou ide o kombinácie týchto faktorov.
Lelen
04.06.15,07:52
S dotyčným som sa spojila, bol to pozrieť, ale samozrejme tvrdí, že to nie je jeho chyba. Poisťovňa nenahradí nič, lebo to je stavebná súčasť bytu.
ivka70
04.06.15,07:56
Mozes si to dat posudit znalcovi.
Na zaklade znaleckeho posudku potom vymahat skodu (aj zaplatenie znaleckeho posudku) od toho, kto to sposobil.

Poistovna by to hradila, ale nie z poistenia domacnosti.
bodliak
04.06.15,08:04
Nooo, ja mam v hornych skrinkach kadečo, vrátane 12 dielnej súpravy, teda hlboké, plytké, dezertné a ešte čajové. Drží. Montoval som si to sám.
jslancik
04.06.15,08:04
snáď si nemyslíš, že majú zmluvu a faktúru na namontovanie kuchynskej linky? Pravdepodobnosť 1:1000...
fortunka
04.06.15,08:07
No presne tohto sa aj ja obavam, ale jednoznacne ide o zle upevnenie... 220cm skrinky sa nedaju napevno upevnit iba par hmozdinkami, to treba riadne upevnit, na nete som pozerala viac sposobov.. a ak este trafil nejaky spoj medzi tehlami alebo nieco kde to riadne nedrzi,a lebo sa ten podklad droli... ale to ani nemusi.. tie skrine su aj same o sebe dost tazke. Ked sa to dobre upevni udrzi to dost, cize sa to malo nadimenzovat tak, aby to udrzalo kuchynske veci. Koho je to vina tazko povedat, neviem ci murar moze za toto zodpovedat. Skor to z nejakeho svojho popudu namontoval bez praxe. Toto podla mna patri do kompetencie stolara/nabytkara a pod aby vedeli ako to treba robit. Ale to je samozrejme iba moj nazor.
bjuty smis
04.06.15,14:00
samozrejme v majstrovi....
bjuty smis
04.06.15,14:01
a čo ti povedal, že koho je to teda chyba ??
Lelen
07.07.15,08:09
Všetkým ďakujem za rady. Problém je vyriešený, nové skrinky už visia. K prejednaniu problému s "majstrom" som si povolala súdneho znalca, ktorý jednoznačne potvrdil, že bol použitý nevhodný materiál. Bez akéhokoľvek ďalšieho doťahovania som dostala na ruku peniaze za zničené skrinky a za robotu. Poisťovňa uhradila aspoň časť zničených riadov, takže zostalo aj na kúpu nových.
ĎAKUJEM.....
misoft
07.07.15,14:54
Ako som čítal (všetko) nesprávny spôsob uchytenia a použitých hmoždiniek. Navyše do tehly. Dve sú celé a dve zlomené - použité tie najobyčajnejšie a najlacnejšie hmoždinky a krátke vruty. A ešte vedieť, či dutá tehla, plná tehla, tehla s vnútornou mriežkou, dierovaná tehla - pretože pre každý typ je vhodná iná hmoždinka.