berča
04.06.15,09:49
Zomrel mi manžel, odhlásila som ho z bytu a pani chce odo mňa kópiu Dedičského osvedčenia. Nestačí jej napr. potvrdenie od notára že byt som zdedila ja? Prečo má čítať všetko o mojom dedičstve. Ďakujem
ivka70
04.06.15,07:54
Urcite jej staci.
Alebo vypis z katastra, ked to tam prepises - to v pripade, ze ste byt vlastnili spolocne.
Ak je byt tvojim vlastnictvom a len ho odhlasujes ako osobu, nepotrebuje k tomu nic.
Anika61
04.06.15,08:00
Mamke stačil len prefotený úmrtný list keď zomrel otcko,vlastníci boli obaja.
sito
04.06.15,08:13
A byt? Bol prevedený do osobného vlastníctva, či stále je družstevný? Ak je váš, stačí ho odhlásiť pre výpočet mesačného predpisu za užívanie bytu a na konci roka nenahlásiť zaň osobomesiace. Všetko.

Ak je družstevný a bol členom družstva, kto zdedil po ňom práva a povinnosti vyplývajúce z nájmu družstevného bytu? Len manželka, teda ty, či aj niekto iní, deti?
Mária27
04.06.15,12:27
Ak bol byt vo vlatníctve, stačí družstvu ako správcovi potvrdenie o úmrtí.

Ak bol byt družstevný, podľa § 707 obč. zákonníka zostáva zo zákona druhý manžel členom družstva vtedy, ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva.
Ak by manžel mal to právo pred manželstvom, v dedičskom konaní sa má rozhodnúť, kto zdedí členský podiel - ten sa stane členom.

Niekedy zdedia členský podiel viacerí (nedohodnú sa), potom musí súd rozhodnúť, kto bude členom. Niekedy na členstvo v dedičskom konaní zabudnú, najmä ak je byt vo vlastníctve a správcom bytového domu už nie je družstvo.