Benko
04.06.15,13:41
Klient mi dal posúdiť zmluvu o nájme nebytových priestorov, bude tam zriadený ateliér alebo také niečo na výrobu a predaj. Ale je nutné urobiť rôzne opravy a úpravy priestorov, aby to bolo tak ako dizajnér navrhol. V zmluve je uvedené, že náklady na opravy hradí nájomca a nič viac. Podľa mňa tie úpravy budú stáť okolo 10-15 tis€, tak neviem či by to nemalo byť v zmluve uvedené. Lebo keby už boli priestory vhodné na účel na ktorý sa prenajímajú, tak to beriem, potom sú len opravy a údržba bežné. Ale čo s tými vstupnými úpravami a opravami? Technické zhodnotenie to nie je, je to klasika výmena podlách, obkladov, nové omietky na steny, sanita, osvetlenie nové ...
Katy a R
04.06.15,12:08
podľa môjho názoru by to malo byť uvedené (na papieri) - pretože nie je to bežná údržba bytu - a tiež s tým musia obidvaja súhlasiť. ja by som si to poriešila tak, že to nájomné bude nižšie - aby bola zohľadnená vstupná investícia (dohodnúť sa k spokojnosti obidvoch strán, aby si nájomca prerobil podľa seba a aby aj prenajímateľ si povedal, že čo áno a čo už by bolo priveľa - aby sa nerobili veľké zásahy).
zákon, resp vyhláška rieši, že drobné opravy znáša nájomca - ale tam je nejaký strop (už si nepamätám, nie je to veľa - to tak výmena zásuvky, vypínača ....?)
dmc
04.06.15,16:01
Myslim ze v tomto pripade (nebytove priestory) nejde o opravy ale viacmenej o upravy prenajimaneho priestoru a podla mojho nazoru je to ciste na dohode oboch stran.
Katy a R
04.06.15,20:06
no zle som prečítala! ... som si myslela, že prenajíma starší byt - a "prispôsobia" na ateliér
juzek691
05.06.15,07:01
Na školeniach to riešia tak, že v zmluve by malo byť ešte aj riešené to, čo bude po skončení zmluvy. Či nájomca dá priestor do pôvodného stavu, alebo nie, lebo ak nie a ak opravy resp.tech.zhodnotenie hradí nájomca potom po skončení nájmu má prenajímateľ vylepšený majetok zadarmo.
lacotinka
05.06.15,07:14
To, že čo pri skončení nájmu
nie je žiadna novinka zo školenia
dával som to do nájomnej zmluvy pred vyše 20 rokmi