mondes
05.06.15,09:42
Ahojte, máme dohodára na DoPČ a stala sa taká vec, že chýbajú peniaze v pokladni. On tvrdí, že nič nezobral. Ako to máme z pohľadu zamestnávateľa riešiť? Zamestnávateľ mi káže urobiť nejaký zápis o porušení, alebo čo. Prosím Vás, viete mi poradiť? Vďaka.
lacotinka
05.06.15,07:55
Kto robí s peniazmi, mal by zapisovať :
- bolo na začiatku
- prišlo
- odišlo
- zostalo

Aby zostalo bolo rovnaké na papieri aj v realite, niekedy sa píše papierik o hmotnej zodpovednosti.
Ak nie je papierik, začínajú špekulácie :D
mondes
05.06.15,07:59
A existuje nejaký zápis, alebo záznnam o porušení? Môžem niečo také dať podpísať? Samozrejme, ak podpíše.
lacotinka
05.06.15,08:11
prečítaj si hore
odpovedz
potom ak nevieš, sa opýtaj
mondes
05.06.15,08:17
Prečítala som a odpovedám:

Pri "zostalo" vznikol rozdiel mínusový. Hmotná zodpovednosť zrejme nebola podpísaná. Je to chyba? Čo v prípade, ak to nebolo podpísané? A ak to bolo podpísané, môžem jej to dať k náhrade? Ak nebude chcieť zaplatiť, tak čo potom? Akú formu má tá hmotná zodpovednosť? Ďakujem pekne. :)
Chobot
05.06.15,08:22
Mal ten dohodár vopred podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti?

Ak nie, tak by si mu to, že zobral peniaze z pokladne musela dokázať. Ak nedokážeš, nemôžeš to od neho vymáhať.

Ako napísal lacotinka - prevzal peniaze? Podpísal prevzatie? Prepočítali ste peniaze? Peniaze sú guľaté, ligotavé, lákave. Ťahajú oči, ruky. Rýchlo sa rozkotúľajú.

Práca s peniazmi (aj keď len s malou sumou) musí byť presne vymedzená. Nie že tu máš pokladňu a predávaj. Spísať: počiatočný stav, koncový stav.

Ak mali prístup k pokladni aj iné osoby, na jeho mieste by som nič neplatil.
jslancik
05.06.15,10:24
dohodár ti len tak hmotnú zodpovednosť nepodpíše (over si, či vôbec môže).

Ak by aj mal zamestnanec, či dohodár podpísanú HZ, aby to bolo zamestnávateľovi niečo platné, mali by mať HZ všetci, ktorí majú prístup k peniazom. Ak HZ dáš podpísať iba niektorým, tak logicky by to mali odmietnuť.

Potom samozrejme nasleduje prevzatie pokladne a financii v nej. Oproti podpisu všetkých zúčastnených.

Ak pri týchto splnených podmienkach predsa chýbajú peniaze v kase, tak manko sa rovnomerne rozdelí medzi všetkých, ktorí mali prístup ku kase ( a majú za ňu HZ)

Málokedy to ale býva také ideálne, a potom je to všetko na dlhé lakte, resp. veľmi probematické oficiálnou cestou dostať peniaze od niekoho naspäť. Vravím, oficiálne. Neoficiálne (pri málo zákonov znalých zamestnancoch) to ide relatívne ľahko. Manko sa rozdelí na x ľudí a finito. Alebo iné spôsoby. Napr. ja nemám HZ, ale verím tomu, že keby mi niečo nesedelo, tak to firma odo mňa bez problémov vymôže. A to mám na starosti tovar a hotovosť vo veľmi slušnej výške.

Ten dohodár má iba sám prístup ku kase? Ak nie, tak to môže byť kľudne intriga od kolegov. "Aha, chýbajú peniaze. Kým tu tento nerobil, tak všetko sedelo."