Bobina
24.05.06,19:44
Ahojte,
dostali sme fa za pravne služby - založenie s.r.o. v Rumunsku.
Fakturovali nam bez DPH.


Faktura neobsahuje fakturačnú adresu dodávateľa a ani ich identifikačne čísla ako je IČO a IČ pre DPH.

Fakturačná adresa odberateľa taktiež neobsahuje IČO a IČ pre DPH .

Faktura je vytlačená na hlavičkovom papieri , kde je v spodnej hlavičke uvedená adresa dodávateľa, kontakty a bankové konto.Ale toto podťa mňa nestačí.

Neviem aké pravidlá majú v Rumunsku, ale naše to určite nespĺňa.
Aký máte názor.Mám im vrátiť faktúru?V rámci tretích krajín neplatia podobné pravidlá ako v EU ?Nemali by nám fakturovať s DPH, pretože sa služba uskutočnila na ich území?
Bobina
25.05.06,11:50
PLs. neviete nikto ???
ALBO
25.05.06,17:17
Ahojte,
dostali sme fa za pravne služby - založenie s.r.o. v Rumunsku.
Fakturovali nam bez DPH.


Faktura neobsahuje fakturačnú adresu dodávateľa a ani ich identifikačne čísla ako je IČO a IČ pre DPH.

Fakturačná adresa odberateľa taktiež neobsahuje IČO a IČ pre DPH .

Faktura je vytlačená na hlavičkovom papieri , kde je v spodnej hlavičke uvedená adresa dodávateľa, kontakty a bankové konto.Ale toto podťa mňa nestačí.

Neviem aké pravidlá majú v Rumunsku, ale naše to určite nespĺňa.
Aký máte názor.Mám im vrátiť faktúru?V rámci tretích krajín neplatia podobné pravidlá ako v EU ?Nemali by nám fakturovať s DPH, pretože sa služba uskutočnila na ich území?

Rumuni fakturujú vám, ano?
Takže v rumunsku majú určite iné pravidlá , možno ani nie sú platiteľmi DPH.
Dôležité aby doklad splňal učtovné náležitosti. A to aj preto , lebo vy pri samozdanení nepotrebujete doklad na uplatnenie odpočtu § 51/2 posledné slová.
Vy by ste sa mali riadiť § 15/7/ posledná veta, t.j. ak vám službu dodal hocikto z 3. štátu, tak ju samozdaníte. Predpokladám, že sa dá povedať, že táto služba je využitá na slovensku, lebo to je v tej vete podmienka,
Takže ak ano tak v deň vystavenia FA máte DP odviesť daň a v tom istom mesiaci ju aj uplatníte.
Milan Benka
25.05.06,18:02
V tomto prípade by mohol vzniknúť rozpor vo vysvetlení, kde bola predmetná služba využitá. Nie som si istý, či založenie s.r.o. v Rumunsku je službou využitou na Slovensku alebo v Rumunsku. Doporučil by som to konzultovať s daňovým poradcom.
Skôr by som sa prikláňal k názoru, že predmetná služba bola spotrebovaná v Rumunsku.
Nemal som ešte takýto prípad a preto by som bol rád, keby sa tu našlo riešenie tohoto problému.
ALBO
26.05.06,04:35
V tomto prípade by mohol vzniknúť rozpor vo vysvetlení, kde bola predmetná služba využitá. Nie som si istý, či založenie s.r.o. v Rumunsku je službou využitou na Slovensku alebo v Rumunsku. Doporučil by som to konzultovať s daňovým poradcom.
Skôr by som sa prikláňal k názoru, že predmetná služba bola spotrebovaná v Rumunsku.
Nemal som ešte takýto prípad a preto by som bol rád, keby sa tu našlo riešenie tohoto problému.

Tiež ma napadlo, kde je to využitie, najprv som si myslela, že možno o.z. chcú založiť,
Bobina,Tá Fa je vlastne na koho?na inú sro?
Milan Benka
26.05.06,05:45
Jednoznačne treba v zadaní doplniť právny súvis medzi slov. firmou a zakladanou sro v Rumunsku.
Bobina
26.05.06,06:52
Slovesnká sro bude vlastnit 99 % a 1% bude vlastnit konatel slov. spoločnosti
Milan Benka
26.05.06,07:03
V tomto prípade by mohol vzniknúť rozpor vo vysvetlení, kde bola predmetná služba využitá. Nie som si istý, či založenie s.r.o. v Rumunsku je službou využitou na Slovensku alebo v Rumunsku. Doporučil by som to konzultovať s daňovým poradcom.
Skôr by som sa prikláňal k názoru, že predmetná služba bola spotrebovaná v Rumunsku.
Nemal som ešte takýto prípad a preto by som bol rád, keby sa tu našlo riešenie tohoto problému.

Ak fa je vystavená na slov s.r.o., mala by byť po založení rumuskej sro "prefakturovaná" do Rumunska.
V každom prípade mám zato, že služba bola spotrebovaná v Rumunsku.
ALBO
26.05.06,07:45
Ak fa je vystavená na slov s.r.o., mala by byť po založení rumuskej sro "prefakturovaná" do Rumunska.
V každom prípade mám zato, že služba bola spotrebovaná v Rumunsku.

ťažko povedať ako to v zákone myslia. Lebo im ako materskej Fy fakturujú za právnu službu ( možno nejaké právne rady ako založiť sro v R alebo všetko súvisiace so zal.) a takáto služba sa využije podľa mňa na slovensku .Sl. Fy chcela vedieť a založiť tu sro a ešte ak by to refakturovala, tak sa správa ako by tú službu prijala sama.§9. Neviem sa velmi rozhodnúť.

Ale ak zdaní a uplatní v jednom mesiaci tak je to menšie zlo a finančne nula ako ak neuplatní a mala uplatniť.
To je zatial predbežná rada, kým sa to nejako nedorieši.

Doplnené:
ked to znovu čítam, tak v zákone je služby sú určené na spotrebu. Takže ak je to výdavok na založenie tej sro tak sa prikláňam k názoru = Rumunssko.
Ak je to pre túto slov. sro rada ako založiť , tak na Slovensku. Asi tak
Milan Benka
26.05.06,08:07
ťažko povedať ako to v zákone myslia. Lebo im ako materskej Fy fakturujú za právnu službu ( možno nejaké právne rady ako založiť sro v R alebo všetko súvisiace so zal.) a takáto služba sa využije podľa mňa na slovensku .Sl. Fy chcela vedieť a založiť tu sro a ešte ak by to refakturovala, tak sa správa ako by tú službu prijala sama.§9. Neviem sa velmi rozhodnúť.

Ale ak zdaní a uplatní v jednom mesiaci tak je to menšie zlo a finančne nula ako ak neuplatní a mala uplatniť.
To je zatial predbežná rada, kým sa to nejako nedorieši.
Pozor, pri daňovej kontrole by mohli spochybniť nárok na odpočet a potom by to finančne nebolo nula.

Doplnené:
ked to znovu čítam, tak v zákone je služby sú určené na spotrebu. Takže ak je to výdavok na založenie tej sro tak sa prikláňam k názoru = Rumunssko.
Ak je to pre túto slov. sro rada ako založiť , tak na Slovensku. Asi tak


S doplnkom musím iba súhlasiť.
ALBO
26.05.06,08:25
S doplnkom musím iba súhlasiť.

Myslím , že keby spochybnili, tak by spochybnili celé dodanie v tuzemsku (teda aj odvod dane), nemohli by spochybniť iba odpočet.
Lebo máme možnosti:
miesto dodania neni na Slovensku (takže ani odviesť ani odpočítať)
miesto dodania je na Slovensku (vtedy odviesť ano a odpočítať tiež, lebo sme priznali že spotreba je pre slovenskú sro, )
Vyhodiť by mohli len odpočet, len ak by miesto dodania bolo Sl. a neakceptovali by, že je to pre jeho ponikanie.
Mne toto samozdanenie pri službe pripadá ako jeden krok (ak majú plný nárok na odpočet), tak sa mi nezdá, že by to posudzovali osobitne (kontrola)
Milan Benka
26.05.06,09:08
Myslím , že keby spochybnili, tak by spochybnili celé dodanie v tuzemsku (teda aj odvod dane), nemohli by spochybniť iba odpočet.
Lebo máme možnosti:
miesto dodania neni na Slovensku (takže ani odviesť ani odpočítať)
miesto dodania je na Slovensku (vtedy odviesť ano a odpočítať tiež, lebo sme priznali že spotreba je pre slovenskú sro, )
Vyhodiť by mohli len odpočet, len ak by miesto dodania bolo Sl. a neakceptovali by, že je to pre jeho ponikanie.
Mne toto samozdanenie pri službe pripadá ako jeden krok (ak majú plný nárok na odpočet), tak sa mi nezdá, že by to posudzovali osobitne (kontrola)

Súhlasím, ale ak odvediem, čo som nemusel a odpočítam, čo som odpočítať nemal ..............., pri kontrole mi dajú stanovisko typu:
platiteľ si uplatnil nárok na odpočet dane pri službe ..... ( zdôvodnenie neuznania )

a k dani, ktorú som odviedol ústne (a s úsmevom) dodajú, že mám podať DDP
ALBO
26.05.06,10:43
Súhlasím, ale ak odvediem, čo som nemusel a odpočítam, čo som odpočítať nemal ..............., pri kontrole mi dajú stanovisko typu:
platiteľ si uplatnil nárok na odpočet dane pri službe ..... ( zdôvodnenie neuznania )

a k dani, ktorú som odviedol ústne (a s úsmevom) dodajú, že mám podať DDP

Ja si nemyslím, že kontrola môže takto postupovať a už vôbec nie v tomto prípade,vyplýva mi to z 511/15/1 =kontrola zisťuje skutočnosti pre správne určenie dane. Ak by vyhodili len odpočet, neurčili by správne daň, lebo oni nedošli kontrolovať odpočet ale DP.A potom možno aj §15/5/c.
Metodik
30.05.06,13:24
V minulosti daňové úrady ak sa služba zo zahraničia nesamozdanila, snažili sa takéto služby dodaňovať a nárok na odpočet neuznávali z titulu " neuplatnenia si práva".Odvolačky sme na DR vyhrávali.Momentálne DÚ postupujú tak, že ak zistia, že samozdanenie neprebehlo, vytknú vám to v protokole, ale nedodania.Môžete však dostať pokutu v zmysle §70 ZDPH, v Bratislave úplne bežná vec.
Ako miesto určenia spotreby by som sa priklonila k Rumunsku ( ale nie som o tom 100% presvedčená), pretože ak vezmem do úvahy, že tá spoločnosť by nakoniec nebola založená, ale iba by prebehli nejaké právne rady k založeniu (informácie z tejto služby by boli využité na území SR) mala by som problém. Čo vy na to ?