petyko
05.06.15,11:27
Moja stará mama Ema, ktorá bývala v rodinnom dome, ktorý bol jej majetkom zomrela v roku 1991, mala dvoch synov - Viliam bol mojím otcom, ktorý zomrel v roku 1983 a druhý Štefan zomrel v roku 2014. V dome zostala bývať druhého syna Štefana manželka s deťmi. Na liste vlastníctve sú vedený ako vlastníci

Vlastník - podiel

Štefan - syn Eme, ktorý zomrel v roku 2014 1/2

Ema, stará mama, ktorá zomrela v roku 1991 2/16

Vojtech - žije 2/16

Štefan, ten istý čo zomrel 2014 2/16

Robert - môj brat 1/16

Denisa - ja 1/16

Nakoľko mi zomrel môj otec Viliam právo z dedičstva prešiel z nášho otca Viliama na mňa Denisu a na brata Roberta.

V roku 1992 ohodnotili tento RD na sumu 21.580 Kčs, kde aj na rozhodnutí uviedli, že do jedného roka mal Štefan vyplatiť ostatných čo sa tak do dnešného dňa nestalo. Taktiež si myslím, že by sa mal znova ohodnotiť tento dom znalcom a z novej sumy rozdeliť dedičstvo.

Dnes mi prišlo z Notárskeho úradu, že sa tam mám dostaviť spolu s bratom v strede mesiaca jún. Čo po toľkých rokoch môžeme čakať na tomto dedičskom konaní po poručiteľovi Ema.

Myslím si, že ako vlastníkov na LV nás nikto nemôže aj po toľkých rokoch "vyškrtnúť" a že by sa to už malo pohnúť dopredu.

ďakujem s pozdravom Denisa
ivka70
05.06.15,09:30
Tu sa na maily neodpoveda .... vrat sa odpovede si precitat, pripadne si nastav notifikaciu zmien v tvojej otazke ...mail si z otazky vymaz.

a poloz aj otazku, co sa ches vlastne dozvediet - to mi zatial z popisu tvojej situcie jasne nie je
Chobot
05.06.15,09:46
SATO sa to samé neurobí, nepohne dopredu.

"Čo po toľkých rokoch môžeme čakať na tomto dedičskom konaní po poručiteľovi Ema."

No asi prejednanie dedičstva! Po tvojom otcovi, Viliamovi, prebehlo dedičské konanie? Asi nie.

Treba ísť za notárom (teda vlastne už pôjdete) a začať s tou babkou. Najprv doriešiť jej podiely - tie zdedia synovia VIliam a Štefan. Potom otvoriť dedičské konanie po VIliamovi, a po Štefanovi (osobitne). Vysporiadajú sa ich podiely.

Ty si zdedila tú 1/16-nu po otcovi. Keďže on má ešte nárok na 1/16-nu, ty s bratom po otcovi zdedíte ešte po 1/32 každý.

Na vyčíslenie hodnoty domu a vyplácanie máte ešte čas. Najprv si vysporiadajte tie vlastnícke podiely a potom riešte ďalej.
Katy a R
05.06.15,10:12
zadala si nám maličký rébus ...

takže tipujem ;) ... že dom sa po smrti manžela starej mamy dedil - teda jej ostala vlastná polovica a druhá šla do dedičstva (len si nenapísala, kto je Vojtech? - )
1/2 - Ema + 1/8 - Ema + 1/8 Št + 1/8 Voj (?) + 1/8 Vil
potom mohla darovať tú svoju jednu polovicu Štefanovi (asi to je to vyplatenie, čo spomínaš r. 92) a Viliamovu časť ste zdedili vy dvaja.
1/2 - Š + 1/8 - E + 1/8 Š + 1/8 Voj + 1/16 D + 1/16 R
Zrejme chcú teraz poriešiť dedičstvo po Eme - čo sa teda neviem z akého dôvodu neriešilo ? (možno si mysleli, že aj to je už darované, to už rodina musí vedieť, treba sa poinformovať).
Predpokladám, že manželka Stefana to chce mať všetko v poriadku (ke´dže rieši dedičstvo po manželovi) - možno vás chce vyplatiť ???
Okrem toho, čo už vlastníte s bratom (každý po 1/16) by vám ešte mala po starej mame pripadnúť 1/16 (spolu obidvom - každému 1/32) . samozrejme, ak stará mama nenapísala závet v prospech Štefana .

asik nemám čo robiť :) .. a možno aj iní sa vyjadria ??
Chobot
05.06.15,11:57
Tieto podiely máš priamo z listu vlastníctva?
petyko
08.06.15,03:54
áno
Chobot
08.06.15,06:35
Tak potom je evidentné, že niektoré dedičské konania neboli dotiahnuté až do konca, alebo neboli vôbec realizované.

Predpokladám, že to stretnutie bude mať súvis s úmrtím Štefana. Potomkovia Štefana asi otvoria aj dedičské konanie po Eme, po ktorej by mal dediť Štefan a tvoj otec Viliam. Keďže tvoj otec je už mŕtvy, dedičom po babke Eme si ty s bratom.

Neviem, na základe čoho a za čo mal vtedy, v roku 1992 Štefan vyplatiť ostatných, ale teraz to je už asi pasé.