ottoke28
05.06.15,17:39
Prenajímam Viac bytov a v jednom sa mi stalo kedze bol som mimo republiky som daval vyuctovanie najomnikom neskor. Lenze najomca bol taky akcny ze isiel robit cirkus na spolocenstvo nech mu daju vyuctovanie .Spolocenstvo mu ho dalo a teraz mi robi cirkus najomnik lebo kibicuje do platieb..Malo spolocenstvo praavo vydat vyuctovanie cudzej osobe bez suhlasu majitela nehnutelnosti? Ak nie co porusilo a ako sa proti tomu branit... Dakujem
ivka70
05.06.15,15:53
Samozrejme, ze nemalo.
Vyuctovanie musi dorucit vlastnikovi bytu, najomcovi len v pripade, ze ma splnomocnenie.
V podstate ide o osobne udaje a predpikladam porusenie zakona o osobnych udajoch.
ottoke28
05.06.15,17:14
JA by som sa aj pustil do spolocenstva len neviem na ktore zakony a ustanovenia sa odvolat.. A co sa tyka rozdelenia na najom a zalohy mi uz raz najomnici falsovali peciatky posty a behal som po policii pomaly dve roky...Zto som to spojil ...
ajka432
06.06.15,11:02
zbytocne sa rozculujes, ved vyuctovanie mu aj tak musis predlozit, alebo ti mam nedoplatky vyrovnat, len tak, ako si ty vymyslis. Ja osobne by som bez predlozeneho skutocneho vyuctovania nedoplacala. Ale to ste mali mat vsetko v zmluve. A ak chces aby najomnici nacas pltili, tak aj ty rob nacas vyuctovanie. Ak sa to nedalo dodrzat, treba to najomnikovi oznamit, a nemusel ehat na spolocenstvo.
ottoke28
06.06.15,13:20
Ako nechapem co tocis ..Otazka je inac postavena !!! Ja nemam problem najomnikovi dat vyuctovanie ved som ich aj mal pripravene problem je v tom ci malo spolocenstvo pravo vydat bez mojho suhlasu .. Najomnik totiz vedel pol roka dopredu kedy pridem a kedy sa to bude riesit..
sito
06.06.15,13:48
Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Pri zmene formy správy domu je potrebný súhlas so zmluvou o spoločenstve najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takto uzavretá zmluva o spoločenstve je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vypovedať.

Keďže tvoj nájomník nie je vlastník tvojho bytu, nemôže sa na neho vzťahovať zmluva o SVB. Ak SVB vydalo nájomníkovi tvoje ročné vyúčtovanie porušilo zákon 122/2013 o ochrane osobných údajov, tvojich osobných údajov. A na to nemá SVB právo.

Váš vzájomný vzťah je riešený zmluvou o prenájme bytu buď občianskym zákonníkom § 687, alebo zákonom 98/2014.

Veď mu môžeš dať výpoveď z nájmu bytu, je tvoj, nie jeho.
ottoke28
06.06.15,14:52
dakujem za odpoved
sito
06.06.15,16:09
ajka, nie zbytočne, oprávnene! Ročné vyúčtovanie je za rok, konkrétny rok. A správa domu ho musí NAJneskoršie do 31.5. nasledujúceho roka doručiť vlastníkovi bytu, pred, tým nie je porušený zákon. Po, je! Ak niekomu inému ako vlastníkovi bytu bez jeho splnomocnenia, tiež!

Ak skončí nájom, treba v dohode o ukončení nájmu uviesť dátum konečného vyrovnania za nájom bytu. Teda ak skonči teraz k 30.6. vlastník bytu mu môže objektívne napočítať podiel za rok 2015 až po 31.5.2016, že? Či nie? Ale od buka do buka, ak sa dohodnú, kedykoľvek po ukončení nájmu.