Žabinka
05.06.15,21:57
Dcéra (15) cestovala aj so spolužiakmi zo školského výletu. Požiadala pri nástupe do autobusu o študentský lístok. Šofér chcel predložiť študentský preukaz (neviem aký to má oficiálny názov), ale keďže taký nemá, ukázala mu preukaz ktorý má na bezplatné cestovanie na vlak. Šofér povedal že jej to uzná a dal jej zľavnený lístok. Pristúpil však revízor, ktorý tento doklad neuznal a vypísal papier, kde vyčíslil sankčnú prirážku 40-násobok !!! cestovného, čo je 121€. Ešte v autobuse dcéra doplatila rozdiel do plného cestovného, doklad o tom jej nedal. Viete mi niekto poradiť, akou argumentáciou mám v pondelok navštíviť príslušné oddelenie SAD? Lebo sumu 121€ určite nemienim zaplatiť, je to úbohé, pre 15 ročné dieťa deprimujúce a nepoviem, keby cestovala načierno, ale ... Toto sa stalo spolu 4 spolužiakom, zhodou okolností všetci sú takí, čo nevyužívajú služby autobusové, takže niektoré veci ohľadom preukazov na zľavy im nie sú známe. Ďakujem za vaše názory.
misoft
05.06.15,20:05
Žabík.....
Ale v tomto prípade mal ten revízor pravdu!
Preukaz na nulové cestovné na ŽSR (vlaky) neplatí pre autobusy! Uvedom si, že autobusoví dopravcovia sú často súkromné spoločnosti s dotáciami jednotlivých krajov. Ich nedotujú železnice, ktoré dotuje štát (vo verejnou záujme).
A pokiaľ sa pozrieš na zmluvné dopravné podmienky jednotlivých dopravcov (dokonca i v BA!) - tak je tam 40násobok obyčajného cestovného (nie je spomínané zľavneného!).
Takže neostáva nič iné, len zaplatiť - žiaľ!
Pretože nemala preukážku na zľavnené cestovné v autobusovej doprave, mala platiť plné cestovné. I keď zaplatila 1/2 - je to ako keby cestovala na čierno. Žiaľ - je to tak!
Tak žiadne argumentácie nepomôžu, jedine dohovor, aby to nejako rozumne skresali.

P.S. I ja som raz takto platil . bola to moja chyba a načapali ma. Lístok (KE) som si kúpil strčil pri nástupe do strojčeka, orazilo - lenže som ho dal naopak (a pritom je tam jasne naznačené i na stročeku, ako sa má vkladať) a revízor vyhodnotil - jazda bez cestovného (i keď som zaplatil) takže plné cestovné + 40násobok plného cestovného.
Žabinka
05.06.15,20:21
duško, toto všetko je mne jasné.. mňa zaujíma, prečo šofér zľavnený lístok predal, keď nemala ten správny doklad na zľavnený lístok, držal ten nesprávny preukaz v ruke, a napriek tomu ju neupozornil, a zľavnený lístok predal.. dokonca jej povedal, že jej ten doklad uznáva.. a na to má svedkov..
misoft
05.06.15,20:24
Keď bol "pako"? Ale keby si (alebo tvoja malá žabka) vedela dátum, čas a číslo linky (ale to bude i na cestovnom lístku) - mohla by si aj tým oponovať a zvaliť to na vodiča, ktorý takýto lístok vydal (čím porušil i prepravné podmienky z ich strany). Tiež dobrý argument proti nim.
Žabinka
05.06.15,20:28
cestovný lístok nemá, zobral jej ho revizor, keď doplatila plnú sumu cestovného ešte počas jazdy v autobuse, a na to jej doklad nedal.. ale číslo linky je napísané v zápise, ktorý vypísal.. budem musieť argumentovať tým, chystám sa do sad v pondelok..
buchač
05.06.15,20:37
Skús formu..."najlepšia obrana je útok"...samozrejme slušnou formou.
Skús argumentovať týmto:


Šofér chcel predložiť študentský preukaz (neviem aký to má oficiálny názov), ale keďže taký nemá, ukázala mu preukaz ktorý má na bezplatné cestovanie na vlak. Šofér povedal že jej to uzná a dal jej zľavnený lístok.

Šofér len uznal náhradný doklad a nič iné a (podľa mňa) svojím rozhodnutím týmto zároveň uznal aj vek dcéry, nakoľko je vo veku, kde je ešte aj podľa zákona žiačkou povinnej školskej dochádzky. Teda dcéra má nárok aj na zľavnený lístok.


Ešte v autobuse dcéra doplatila rozdiel do plného cestovného, doklad o tom jej nedal. Viete mi niekto poradiť, akou argumentáciou mám v pondelok navštíviť príslušné oddelenie SAD?

Ohľadom tejto informácie žiadaj preukázanie dokumentácie ohľadom doplatku a aj vyrúbenia pokuty.

-----------------------------------------
Preštuduj si dopravné podmienky daného prepravcu.

-----------------------------------------
Takéto "problémy" sú asi vo Zvolene bežnou praxou...
http://bystrica.sme.sk/c/6830966/studenti-v-banskej-bystrici-zvazuju-pre-pokuty-od-revizorov-protest.html
misoft
06.06.15,11:25
Takže i revízor nevydal doklad o tom, že prevzal peniaze?
Môj ty Bože!
Pohroz dopravcovi, že na nich pošleš daňovákov, ministerstvo dopravy, média...
Veď potom ten revízor strčil prachy do svojej kapsy. A ten zápis, má nejaké poradové číslo, alebo je to len všeobecný papier?

Pretože, tak ako to popisuješ - cítim na míle podrazy a černotu, ale nie u tvojho decka, ale u dopravcu!

Ja byť tam - kua - tuším by oknami začali vyskakovať.
Lebo 121€ x 5 = 605€ - fíha - to už vyzerá na tr. čin!
kopretinka
06.06.15,12:00
revízor vyinkasoval iba doplatok do plnej hodnoty lístku,nie pokutu.
Žabinka
06.06.15,12:19
ano, ako píše kopretinka.. pôvodný doklad jej revízor zobral, na ten rozdiel čo doplatila doklad nedal.. pokutu neplatila, kde by 15 ročné dieťa vytiahlo len tak z vrecka 121 juráškov.. papier, čo mám od revízora, je oficiálny doklad Zápis o porušení povinnosti cestujúceho, je tam vypísané okrem identifikačných údajov popis a číslo linky, kde a kedy revizor nastúpil, vyčíslená pokuta, nečitateľné meno a číslo revízora..
misoft
06.06.15,12:22
Aha - takto..... nuž .... nabehni s veľkým krikom a zvaľ to na vodiča.....:D On mal predsa vedieť, že bumažky zo šteky v busoch neplatia....
Žabinka
06.06.15,12:25
keď sa zajtra vrátim domov z chalúpky, idem si nachystať odvolanie voči vyrubenej pokute.. ale s podobnými inštanciami je veľmi ťažko normálne diskutovať, oni majú svoju pravdu, svoje predpisy, a finito..
kopretinka
06.06.15,13:10
tie predpisy by mali hlavne dodržiavať ich zamestnanci-vodiči
rbezko4
06.06.15,15:22
napr. Lekar musi pacientovi podat plnu informaciu, tak aby jej pacient v ramci svojich scopnosti porozumel. Analogicky, ak vodic uznal a vydal listok zlavneny, nie je zodpovednost na strane dietata. Skor Tvoje dieta bolo oficialnym predstavitelom uvedene do omylu a nasledne na to sankcionovane oficialnym predstavitelom organizacie. Tu pokial by sa naslo viac takychto pripadov uz by sa dalo hovorit o systemovom uvadzani do omylu a naslednom majetkovom prospechu organizacie a mozno aj o podvode zo strany dopravneho podniku za ucelom vyberania sankcnych poplatkov. Ak by ma to donutili platit, tak len s komplet zapisom....nasledne by som pohladal viacerych poskodenych a nasledne podal trestne oznamenie na PZ SR a dat si pozor, aby skoda presiahla hranicu trestneho cinu. Dcera ma sice 15 a je ciastocne pravne zodpovedna, ale v tomto pripade ju informoval priamo plner zodpovedny pouceny zamestnanec organizacie, ktory s nou v podstate uzavrel zmluvu i ked neplatnu, ale jeho pochybenim. A ak dcera vyplatila cele cestovne bez dokladu a ma svedkov, tak treba organ na to urceny, neviem ci SOI alebo Danovy urad s podnetom a svedkami...
rbezko4
06.06.15,16:08
mimochodom, vidim to tak, ze revizor napisal zapis, ze dcera cestovala bez platneho listka, vypisal pokutu a nasledne si nechal doplatit cely listok. Polovicny listok si nechal a aj doplatok polovicneho listka na cely. V dopravnom podniku bude ale len papier o cestovani bez platneho listku!!! Naozaj treba svedkov a spravit humbug a velky.... revizor a mozno aj vodic su podvodnici, dopr.podnik zaraba a rodicia deti to platia....