mariab
25.05.06,05:55
dobré ráno,

chcela by som Vás poprosiť o radu pri vedení účtovníctva pre podnikateľa, ktorý prevádzkuje bar a diskotéky. Mám na mysli nákup a predaj alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, cukroviniek. Ako je to v takom prípade so spotrebnými daňami?
Za odpoveď ďakujem,
Mária
Dodo_1
25.05.06,13:04
Pokiaľ viem, spotrebná daň z alkoholu a tabaku sa týka len výrobcov /resp.dovozcov/, tzn. že podnikateľ, ktorý prevádzkuje bar nemá so spotrebnou daňou nič spoločné.
Prevádzkovateľovi baru vzniká však povinnosť zaregistrovať sa na príslušnom colnom úrade a potom každý mesiac evidovať príjem a výdaj alkoholu na špeciálnom tlačive. Toto tlačivo sa odovzdáva vždy do 25. dňa nasledujúceho mesiaca. Pod evidovaním príjmu alkoholu rozumej akýkoľvek nákup alkoholu /okrem piva a vína/ na prevádzku. To sa potom ešte v tom výkaze člení podľa dodávateľov a objemových percent alkoholu. Pod výdajom rozumej akýkoľvek predaj alkoholu z baru. Príjem mínus výdaj musí sedieť s mesačnou inventúrou - pri legálnom predaji :-))).
mariab
25.05.06,14:10
ďakujem za odpoveď, pomohla mi. ešte sa ťa spýtam, keď môžem, ako to je s tým pivom a vínom. a celkom na záver, v akej dostupnej odbornej literatúre by som si to mohla všetko naštudovať okolo tých barov. ďakujem
lenkak
26.05.06,18:42
Pivo a víno sa na colný úrad nepíše. Iba alkohol.
www.colnasprava.sk
Excise Duty
28.05.06,16:13
Podrobnosti upravuje § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, na pivo a víno sa žiadna oznamovacia povinnosť nevzťahuje. Odporúčam však podrobne preštudovať zákon č. 278/2006 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o spotrebnej dani z liehu, najmä § 51f odseky 11 až 16, táto novela zákona o spotrebnej dani z liehu nadobudne účinnosť 1. júla 2006. Dúfam, že to s Tebou a so všetkými, ktorých sa to týka nezamáva...
Nové je aj znenie § 44, to však bude účinné až od 1. januára 2007.
abel
28.05.06,16:27
Excise Duty, kde sa o tej novele môžeme dočítať bližšie?
Excise Duty
28.05.06,16:50
www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) ak máš toto na mysli, odporúčam preštudovať, potom diskutujme, nie je to sranda a týka sa to všetkých, ktorí predávajú a čapujú liehoviny.
abel
28.05.06,17:57
Ja tie mesačné výkazy colnici posielam, len ma zaujala tá zmena od 1. 7. 2006, či sa to týka len výrobcov alebo bude niečo zmenené v tom zasielaní výkazov.
Excise Duty
28.05.06,18:19
Nejde o mesačnú oznamovaciu povinnosť, ide o to, že ak predávaš lieh v spotrebiteľskom balení (neviem, či máš obchod, v ktorom predávaš liehoviny alebo nejaké reštauračné, či pohostinské zariadenie?), ak budeš chcieť predávať alebo čapovať po 1. januári 2007, potrebuješ povolenie na predaj, čo vyplýva z ustanovenia § 51f ods. 11. Do 31. októbra musíš na colný úrad podať žiadosť o takéto povolenie, ak nepodáš, bez povolenia už liehoviny po 1. januári ani nenakúpiš a ani nebudeš môcť predávať.
abel
28.05.06,19:01
Veľmi pekne ti ďakujem, nepočula som ešte o tom. Ja robím len účto, ale mám 7 klientov, ktorí majú aj potraviny, reštauráciu či cukráreň, takže ich sa to všetkých týka.