Steffi
25.05.06,06:55
Vie niekto definovať pojmy ako investícia, rekonštrukcia, technické zhodnotenie, tak aby to pochopil a niekto kto nemá o účtovníctve páru.
Definície v zákone mi nestačia, máme v podniku asi klub nechápavých chcú to vysvetliť.

Steffi
Braňo
25.05.06,05:05
investícia - ekonomická aktivita spočívající v současném uložení finančních prostředků nebo koupi něčeho a očekávání budoucího zisku

rekonštrukcia - opětovné sestrojení, uvedení do původního stavu, přestavba, přepracování
Janca
25.05.06,05:08
investícia ekonomická aktivita spočívajúca v súčasnom uložení
finančných prostriedkov alebo kúpa niečoho a očakávanie
budúceho zisku.
rekonštrukcia a
technické
zhodnotenie je krásne definované v zákone o daniach z príjmov
Janca
25.05.06,05:20
Braňo, ako vidím, zalovili sme v rovnakých vodách.
bendži
25.05.06,05:27
Ja doplním ešte technické zhodnotenie:

Technickým zhodnotením rozumieme výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku hodnotu 30.000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

A rekonštrukcia - rekonštrukciou sú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní porovnateľných vlastností.

Rozdiel medzi technickým zhodnotením a oprami - ak sa jedná o technické úpravy, ktoré znamenajú len výmenu časti existujúceho hmotného či nehmotného majetku za identické, resp. také, ktoré sú ponúkané na trhu v súčasnosti, nejedná sa o technické zhodnotenie ale o opravu. Avšak u zmien znamenajúcich podstatné zmeny technických parametrov, kvality, či výkonnosti, ako aj účelu použitia, je takáto zmena technickým zhodnotením.
Steffi
25.05.06,19:23
Veľmi pekne Vám ďakujem. Dúfam, že to pochopia. Keď som sa odvolala na daň z príjmov to sa im nepáčilo. Uvidím akú odozvu to vyvolá

steffi
abel
25.05.06,19:53
Ak ma nevyhodíte, že som mimo témy, rada by som si ujasnila postup, kým nenarobím chyby. Podnikateľ kúpil v 12/05 dom ktorý teraz prerába na ubytovňu. Prestavbu, materiál a práce na prerobenie el. rozvodu, stavebné úpravy, toto všetko prirátam k ZC domu, budem považovať za rekonštrukciu a do nákladov premietnem v odpisoch. Zariadenie nábytkom, vybavenie izieb, nákup perín, povlečenia a pod. dám ako materiál a priamo do nákladov. Napr. nákup stropníc dám hneď do materiálu alebo to zahrniem do rekonštrukcie? A napr. kuch. linka stála 45.000, takže ju budem považovať ako súbor nábytku a odpisovať. Ostatné zariadenie izieb, ak jednotlivé časti boli pod 30.000.- môžem dávať do nákladov ihneď? Ďakujem za každý názor.