ivana.rakoska
08.06.15,07:12
Dobrý deň,

Pre údajný nedostatok práce nám zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky – ½ dňa až do odvolania.
1.) Chcem sa spýtať, či je nejako limitované, koľko mi môže dovolenky takto nariadiť? V zákonníku práce som našla, že zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie max. 2 týždňov, ale to sa týka celodennej dovolenky. Voľakedy platilo, že zamestnávateľ môže manipulovať iba s polovicou dovolenky, platí to ešte?
2.) Keď som v jeden deň bola u lekára (strávila som po vyšetreniach celý deň), môžem si uplatniť celodenný paragraf, keď máme nútené poldňové dovolenky?
3.) Dovolenka sa ráta na ½ dňa a celý deň. Keď je viac roboty, sme nútení ostať hodinku, dve dlhšie a ísť potom na dve hodiny dovolenky domov. Potom to tak aj počítajú v mzde. Smie sa to takto deliť?

Podotýkam, oznam o nútenej dovolenke nám prišiel 10 minút pred koncom pracovnej doby a platilo to hneď na ďalší deň (žiadne oznámenie 14 dní vopred).
ivka70
08.06.15,05:23
1. kde si to nasla v ZP? Take nieco tam urcite nie je. zamestnavatel moze (a musi) planovat celu dovolenku zamestnanca.
2. ak je naplanovana dovolenka, prerusuje ju len PN, ale prekazka v praci na strane zamestnanca nie )paragraf)
3. nie

S tym oznamenim den dopredu ste nemuseli suhlasit. V takom pripade by vam zamestnavatel musel dat prekazku v pracu na strane zamestnavatela, platenu priemernou mzdou (alebo 60% ak mate dohodnute s odbormi).

Nemate odbory? ak ano, rieste to cez ne alebo cez zastupcu zamestnancov.
Ak nie, musite sa branit. kludne sa obratte na inspektorat prace s takymto dotazom.
Radka08
08.06.15,05:29
Ja si myslím, že minimálne na tom paragrafe by sa s ním dalo dohodnúť. Že na ten deň, kedy potrebuješ ísť k lekárovi ti preruší čerpanie dov. a uzná paragraf. Veď jemu by to mohlo byť v podstate jedno.

Tak ako píše Ivka, zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dov..

V § 111 ods. 5 Zákonníka práce sa píše, že Čerpanie dov. je zamestávateľ povinný oznámiť z-covi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom z-ca. Tak toto evidentne porušil, ale zasa, vy ste nemali podpísať súhlas
ivka70
08.06.15,06:14
"Ja si myslím, že minimálne na tom paragrafe by sa s ním dalo dohodnúť. Že na ten deň, kedy potrebuješ ísť k lekárovi ti preruší čerpanie dov. a uzná paragraf. Veď jemu by to mohlo byť v podstate jedno."
to dsa myslis, jemu to jedno byt nemoze a nie je, dovolenku musi planovat a toto mu planovanei dovolenky nariusa.
a z praxe: je vela expertov, ktori v ramci setrenia dovolenky cez celozavodnu dovolenku "navstivia" alebo si zozenu potvrdenia na 4-5 dni od lekara. Kam by zamestnavatel takto prisiel? Kedy by si splnil zakonnu povinnost naplanovat im tieto dalsie dni dovolenky? Najma vo vyrobnych podnikoch to nie je take jednoduche. A preto to aj riesi Zakonnik prace tym, ze 'paragraf" dovolenku neprerusuje.
ivana.rakoska
09.06.15,06:47
ďakujem za odpovede
uvidím, ako to nakoniec všetko dopadne...

PS: podpísať súhlas :-D? nám to prišlo mailom oznam, že na druhý deň sa tak pracuje a bodka, viac sa nerieši, nikto sa nič nepýta...slovenská pracovná realita