ĽubomíraJ
08.06.15,08:11
Prosím Vás o radu ideme zamestnať výsluhového dôchodcu, k 1.1.2015 už ním bol. Má nárok na nezdaniteľnú časť, prípadne na daňový bonus? Zatiaľ som to nemusela riešiť, tak túto oblasť nemám veľmi prebádanú a dosť ma tlačí čas, preto by som uvítala Vašu pomoc. Ďakujem veľmi pekne
avalik
08.06.15,06:24
Stačí "prebádať" zákon o dani z príjmov.

Ak by si chcel uplatniť NČZD a DB, musel by mať podpísané tlačivo " Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu podľa § 36 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov". Ty postupuješ podľa toho čo tam uvedie - je to jeho zodpovednosť.

Môžeš ho upozorniť na § 11 ods. 6) v súvislosti s NČZD - nemáš ale právo od neho požadovať potvrdenie o výške poberaného dôchodku.

V § 33 sa neuvádza vylúčenie súbehu poberania DB a VD.
ĽubomíraJ
08.06.15,07:08
Áno súhlasím s prebádaním zákona, len akosi času je dosť málo a preto potrebujem mať istotu, lenže keď mi on podpíše "Vyhlásenie" a nebude mať nárok na odpočítateľnú, nemôžem mu ju priznať len preto, že on podpísal vyhlásenie. Už som si zistila, že na nezdaniteľnú NEMÁ nárok, ale DB sa mu môže priznať.
Aj tak ďakujem za odpoveď. Dúfam, že moje zistenia sú správne a nevznikne problém
avalik
08.06.15,12:59
to či má nárok (čiastočne) alebo nie, záleží od výšky jeho výsluhového dôchodku ... on je zodpovedný za to čo podpíše vo vyhlásení, a zodpovedať sa bude daňovému úradu