milfan85
08.06.15,08:12
Zdravím vás, kupil som rd v prievidzkom okrese a musim vymeniť strechu nakolko ma takmer 70rokov a je hnilý aj krov, no chcem už podnu dať deku nakolko by som chcel časom zobitniť aj podkrovie a pôvodný palach "strop" má už svoje zasebou. Našiel by sa tu niekto, kto by mi stým vedel poradiť či a do akej miery je to možnè, poprípade aj naprojektovať to za rozumnú cenu? Jedná sa o rd L tvaru s prístavbou, ktorá už deku má. Podrobnejšie info popripade nákresi viem poskitnúť mailom, poprípade telefonicky upresniť konkrètbe údaje. Za vaše odpovede vopred ďakujem :-) Potrebujem hlavne poradiť, nielen poučiť Ď ;-)
Chobot
08.06.15,06:29
Nevylučujem, že sem, na poradu zavíta aj nejaký projektant, ale takéto odbornosti nájdeš skôr na stránke www.modrastrecha.sk. Tam sú projektanti, stavbári a iné profesie z oblasti stavebníctva.

Ale pre teba bude jednoduchšie zobrať si zlaté stránky alebo otvoriť Google a vyhľadať si v tvojom okolí (ani si nenapísal, odkiaľ si, načo sa ti bude ozývať projektant z BA, ak si z Košíc) a osloviť ich s požiadavkou, nech ti vypracujú cenovú ponuku na projekt. Bez toho, aby niekto videl ten dom v akom je stave, ti nikto nepovie, čo treba spraviť.

Teoreticky to, čo chceš, je možné spraviť. Treba ale rátať s tým, že je to dosť zásadná rekonštrukcia. Dôležité je vidieť, z čoho a v akom stave sú súčasné nosné steny. Ak sú v poriadku, som sa rozoberie až na veniec, ak tam nejaký je, ak nie je, tak po najvyššiu radu tehál. Na to sa dá strop (ty si po konzultácii s projektantom vyberieš, aký - či železobetónová doska, keramické vložky, betónové vložky, filigrány,....), potom nový krov a krytina.

Ak sú steny nevyhovujúce (napr. nepálená tehla), tak je lepšie rozobrať to až na základy a vytiahnuť nové steny. Ak to nemá základy, tak je lepšie to zbúrať a postaviť nový dom.

Ale ako som napísal, nevieme ti poradiť, ak nevidíme ten dom.
milfan85
08.06.15,06:48
Je to okres prievidza presnejšie valaská belá. No a čo sa týka domu stred je nepálená tehla no rád by som ju zachoval pre izolačnè vlastnosti, naklko ani nikde nevlhne a je riadne odizolovaná. Táto časť bol pôvodnY dom obdĺžnik ku ktorèmu bola prastavaná taktieZ v 50 rokoch dalšia časť ale už z kvádre ta bola pristavena do l cca do 1/3domu a potom v 80tom roku pristavili z opačne strany po dĺžke domu dalši časť už aj s podlažím , to je tá časť s dekou a tato deka sa napája do cca pol steny z nepalenej tehly. Mam sice len nakresi pôvodneho projektu a potom pristavby z 80 roku, ale spravil som si nakres, ako to vypada dnes cele, ak by si bol ochptny poradiť poslal by som ti ten svoj nakres v sukromnej sprave s popisom čo e povodne a čo pristavba.
marjankaj
08.06.15,06:56
A vieš akú funkciu mal ten palach, keďže ho chceš "nahradiť"?
marjankaj
08.06.15,07:03
6.3.2 Trámový strop s rovným podhledem

Záklop se přibíjí na stropnice s mezerou 15 mm, která se pak překrývá lištami. Tloušťka prken a lišt je zpravidla 24 mm. Násyp má tloušťku 70 – 100 mm. Na podbití se používaly i tenčí desky 14 -24 mm jednostranně hoblované. Šířka desek nesmí být větší než 120 mm, jinak se musí rozřezat nebo naštípnout. Desky podbití se přitloukají minimálně 2 hřebíky na stropnici. Mezi deskami se nechává mezera 10 mm kvůli pracování dřeva vlivem vlhké omítky a lepšímu provázání malty. Kratší desky se nadstavují se jen pod stropnicí. Na podbití se natlouká rákosové pletivo – palach a nahazuje se omítka stropu.

http://uvp3d.cz/dum/?page_id=2365
Chobot
08.06.15,07:06
Mne to neposielaj, ja nie som odborník v stavebníctve, neporadil by som ti. Najmä ak to je taký hybrid dom, že bol stavaný na etapy. TO musí posúdiť skutočný stavbár (architekt alebo projektant) a bude sa musieť vyjadriť aj statik.
milfan85
08.06.15,07:07
Z čohp sa skladá palach viem, no chcem ho vimenit za betonovu deku, skôr stym by som potreboval poradiť :-) Ale inak dik ;-)
marjankaj
08.06.15,07:12
No skôr by som povedal, že chceš vymeniť strop a nie podhľad. Palach predsa nič neunesie.
milfan85
08.06.15,07:13
ok velmi pekne ti ďakujem teda ;-)
marjankaj
08.06.15,07:13
Palach sa z ničoho neskladá. Palach je vysušené tŕstie.
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=palach
milfan85
08.06.15,07:17
Kóli tomu ccem zrušiť palach a nahradiť ho betonovou dekou, ktorá bude stropom na prízemí a podlahou v podkroví ;-) a podla mna je palach celok, ktorý tvorý stropovú časť, ak sa nemýlim
marjankaj
08.06.15,07:24
Tak to sa mýliš. Možno u vás je to tak, ale pozri link, čo som pridal.

Na podbití se natlouká rákosové pletivo – palach
http://www.prirodnistavba.cz/rakosove-pletivo-palach-pod-omitku-1-2-x-5-m-4523.html
milfan85
08.06.15,07:43
je to možnè, no každý koho poznám palach berie ako celkový strop a nielen podhlad
milfan85
08.06.15,07:52
prepúštanie nadbytočnej vlhkosti stúpajucej z podláh ak je z výplňou zastáva aj tepelnoizolačnú funkciu, nakolko mam odizolovane steny aj podlahy už má len funkciu rozpadajúceho sa a hnijúceho stropnèho debnenia . žeby? ;-)