sac
25.05.06,07:19
Mám taký problém : Dcéra ma 2,5 r. a chceli by sme ju dať do škôlky s tým, aby si zvykla a pár mesiacov by manželka bola doma a nosila by ju na začiatku na pár hodín , kým by si nezvykla. V škôlke nám povedali, že predtým bolo tzv. adaptačné t.z. čas kým si dieťa zvyklo, ale teraz už to je zrušené.
Keď dieťa nastúpi do škôlky by sa automaticky mala rušiť materská t.j. , že prestane dostávať peniaze. ? Je to tak ? A keď dieťa nastúpi do škôlky musí ísť manželka hneď do práce , alebo môže do 3r. ostať ešte doma, aj keď za cenu , že bez peňazí /materskej/. Ďik za odpoveď
LubicaN
25.05.06,05:39
...ja som dávala obe dcérky naraz do škôlky. V septembri mi nastúpili. Staršia mala v novembri 4, mladšia vo februári 3 - teda približne ako vaša. Na ÚPSVaR som doniesla oznámenie zo škôlky, že mi tam deti chodia, pýtali aj k nahliadnutiu originál rozhodnutia o prijatí + fotokópiu na založenie do zložky.
Momentálne by malo platiť, že pokiaľ dieťa nastúpi do škôlky (nie súkromnej) tak nárok na rodičovský príspevok zaniká...ale taká malilinká náplasť existuje. Pokiaľ na rozhodnutí o prijatí máte, že dieťa sa prijíma napr. od 2. septembra, tak za september ešte rodičovský dostanete v plnej výške (Platiteľ vypláca rodičovský príspevok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky na jeho výplatu boli splnené len za časť mesiaca. Príspevok sa vypláca mesačne pozadu...)

Ja som mala asi 3 telefonáty z UPSVaR a 2 pozvánky do Sociálnej poisťovne na prehodnotenie opodstatnenosti umiestnenia dieťaťa v škôlke (v tom čase som bola nezamestnaná).

Kto vie, nech ma doplní, resp. opraví... Takto to bolo v septembri 2005 - mohlo sa čosi zmeniť.

sac
25.05.06,12:10
dik za odpoveď , len ešte neviem , či keď malá nastúpi do škôlky musí ísť manželka do roboty, alebo môže ostať do 3 r. doma ??
Zita4
25.05.06,12:27
dik za odpoveď , len ešte neviem , či keď malá nastúpi do škôlky musí ísť manželka do roboty, alebo môže ostať do 3 r. doma ??
Rodičovskú dovolenku môže mať do troch rokov veku dieťaťa, nezáleží na tom, či poberá alebo nepoberá rodičovský príspevok. Asi toto si chcel počuť.. ;)
sac
12.06.06,05:00
Rodičovskú dovolenku môže mať do troch rokov veku dieťaťa, nezáleží na tom, či poberá alebo nepoberá rodičovský príspevok. Asi toto si chcel počuť.. ;)

Neviete náhodou v ktorom zákone by sa to dalo nájsť, totiž manželke to vraj zisťovala nejaká ekonómka a tá jej povedala, , že ak malá nastúpi do škôlky, manželke končí mat. dovolenka a musí automaticky isť do roboty. Ď
Zita4
12.06.06,05:17
Neviete náhodou v ktorom zákone by sa to dalo nájsť, totiž manželke to vraj zisťovala nejaká ekonómka a tá jej povedala, , že ak malá nastúpi do škôlky, manželke končí mat. dovolenka a musí automaticky isť do roboty. Ď
Ak dieťa dáte do štátnej škôlky, nárok na rodičovský príspevok zanikne. Treba dieťa dať do jasličiek alebo mu zabezpečiť niekoho na opatrovanie.
sac
12.06.06,07:44
malá má 2,5 r. v januári manželke končí materská, malá je prijatá do štátnej škôlky, ale ide o to , že keď malá nastúpi v septembri do škôlky, či manželka ešte môže do januára ostať na materskej aj keď bez rodič. príspevku, alebo už musí v septembri nastúpiť do zamestnania.
Zita4
12.06.06,07:54
malá má 2,5 r. v januári manželke končí materská, malá je prijatá do štátnej škôlky, ale ide o to , že keď malá nastúpi v septembri do škôlky, či manželka ešte môže do januára ostať na materskej aj keď bez rodič. príspevku, alebo už musí v septembri nastúpiť do škôlky.
Ona môže zostať na rodičovskej dovolenke. Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka sú dve rôzne veci. Rodičovskú dovolenku môže čerpať do troch rokov veku dieťaťa.
sac
12.06.06,10:05
Ona môže zostať na rodičovskej dovolenke. Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka sú dve rôzne veci. Rodičovskú dovolenku môže čerpať do troch rokov veku dieťaťa.

No a práve preto som sa pýtal :"Neviete náhodou v ktorom zákone by sa to dalo nájsť, totiž manželke to vraj zisťovala nejaká ekonómka a tá jej povedala, , že ak malá nastúpi do škôlky, manželke končí mat. dovolenka a musí automaticky isť do roboty. Ď"
jankasm
12.06.06,10:16
No a práve preto som sa pýtal :"Neviete náhodou v ktorom zákone by sa to dalo nájsť, totiž manželke to vraj zisťovala nejaká ekonómka a tá jej povedala, , že ak malá nastúpi do škôlky, manželke končí mat. dovolenka a musí automaticky isť do roboty. Ď"

Je to § 166 Zákonníka práce. kde sa v odseku 2 píše, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť žene RD až do 3 rokov veku dieťaťa.