topper1
08.06.15,13:38
Chcem kúpiť pozemok na výstavbu domu, ktorý sa náchadza pri už vybudovanej prístupovej ceste a kolmo na túto cestu je podľa územného plánu plánovaná nová cesta. Podľa územ. plánu by som mal mať dom orientovaný vstupom na plánovanú cestu. Dom by mal byť teda v rohu plánovanej a existujúcej cesty. Ostal som v šoku, keď mi pracovníčka staveb. úradu obce povedala, že stavebné povolenie nedostanem pokiaľ sa nevybuduje ta plánovaná nová cesta a že nestačí ani, keď si ten kúsok od existujúcej cesty po môj vchod vysypem napr. makadamom...Je takéto niečo možné? K môjmu domu sa predsa pohodlne dopravím aj po existujúcej ceste... Nanajvyš, už je pozdlž existujúcej ulice vybudovaná novostavba, ktorá je orientovaná na súčasnú cestu...keď som sa opýtal, prečo oni dostali staveb. povolenie, tak povedala, že ona im ho asi nedala a že nevie. Pri mojej situácii predsa nemôže byť problémom pre stav. povolenie prístupová cesta, alebo áno?
Chobot
08.06.15,12:35
Ak raz máš mať prístup na pozemok z cesty, ktorá ešte nie je vybudovaná, tak nemôžeš postaviť dom.

Musí byť na tú cestu minimálne vydané stavebné povolenie, potom môžeš ty dostať stavebné povolenie. A skolaudovať môžeš až po tom, čo skolaudujú tú cestu.

My to máme podobné. Vytvára sa ulica z existujúcej ulice, na ktorej vznikne 11 parciel. Hoci prvé parcely by mali prístup z existujúcej ulice, stavať nemôžu, lebo prístup na pozemky je podľa projektovej dokumentácie a územného rozhodnutia z tej novej ulice, ktorá ešte nie jel. Preto čakáma, až dajú stav. povolenie na tú novú ulicu. Pošli mi na súkromnú správu číslo tvojej parcely a obec, pozriem sa na to. Ak chceš, ty si zatiaľ pozri v obci Stupava, časť Mást I parcelu č. 1941/175 - to je začiatok tej novej cesty, ktorá ešte nebola vybudovaná.
topper1
09.06.15,05:27
Tak to nie je veľmi dobrá správa, v mojom okolí ale vidím vela "vysypaných " prístupových ciest, ktoré skolaudované nie sú, ale domy pri nich určite skolaudovali... divné. Nerozumiem, kde je logika toho, že ak sa môžem pohodlne napojiť na existujúcu cestu, mal by som čakať na staveb. povolenie k plánovanej, ktorá je v nedohľadne.
Chobot
09.06.15,07:31
Pozeral som tú tvoju oblasť, je to podobné ako u mňa, akurát vznik tých parciel má iný pôvod. Tam obec urobila pozemkovú reformu - t.j. pozemky, ktoré boli rozdrúsené po celom katastrálnom území obce a rozkúskované medzi desiatkami možno stovkami majiteľov zlúčila a dala majiteľom náhradný pozemok rovnajúci sa súčtu ich podielov na tých kúskoch.

Ako vidno z katastrálnej mapy, obec už plánovala v tej oblasti výstavbu rod. domov. Celý tento projekt zrealizovala koncom roka 2013, kedy vlastníkom boli pridelené a zapísané dané parcely.

Neboj sa, nie som developer. Aj keby som bol, to už pre developerov nie je atraktívne. To, čo robia developeri, už spravila obec. Už chýbajú len tie siete a komunikácia.

Na stavebnom úrade, bohužiaľ pre teba, majú pravdu. Tam neide ani tak o tú samotnú cestu, ale o vybudovanie sietí pre celú oblasť. Veď tam sa ešte ani nemáš kam napojiť na inž. siete. Tie cesty (teda parcely) sú vo vlastníctve obce, takže neviem, či siete bude budovať obec, alebo či sa na to budete musieť poskladať.

V mojom prípade sa my, vlastníci skladáme na vybudovanie sietí a cesty a potom to celé prevedieme za 1 EUR do vlastníctva obce.

Neviem, či si si pozeral územný plán obce - grafickú aj textovú časť. Ale tam je táto oblasť uvádzaná ako Panské záhrady II a je to zatiaľ výhľadová obasť pre individuálnu výstavbu. Takže v súčasnosti tam ešte nie je možné stavať, ale obec plánoje tam povoliť výstavbu 68 rod. domov. Ono sa to môže spustiť aj o rok, ale môže to byť aj o 5 rokov. Treba sa na obecnom úrade spýtať, kedy sa tam plánuje urobiť cesta a inž. siete, k tomu pripočítať 1-2 roky meškania a vieš približne, kedy by si tam mohol stavať.

Na predaj tam bude dosť pozemkov. Sú to celkov veľké parcely. Tí vlastníci teraz sú radi, že im takto zlúčili tie ich ofrcky, ktoré mali po celom chotári. Určite budú tlačiť na obec, aby tam čo najskôr povolili výstavbu aby tie parcely mohlí predať záumecom. Ja osobne tipujem (vzhľadom k tomu, že reparcelizácia bola ukončená iba pred niečo vyše rokom), že sa tam začne stavať tak o 2, max. o 5 rokov. Územný plán je z roku 2010, a píše sa tam o 2 etapách výstavby a rekonštrukcie obce. I. etapa je naplánovaná na rok 2017a druhá na rok 2025. Predpokladám, že tie cesty sú plánované v I. etape, lebo sa tam píše:

"V 1. etape je navrhovaných 90 bytov v RD a BD a komplexné zabezpečenie technickou infraštruktúrou, opravou, občianskym a športovo – rekreačným vybavením."

Jednoducho musíš akceptovať, že si nemôžeš postaviť dom hoci kde, kde si zmyslíš. Je tam určitý plán rozvoja oblasti a ak raz daná parcela (hoci je na kraji a pri už existujúcej ceste) patrí do tejto oblasti, výstavba sa povoľuje spolu pre celú obasť. Je plno takých ulíc, kde na jednej strane stoja domy a na druhej strane nie je možné stavať.

Je na tebe, či si teda :
1. kúpiš ten pozemok a počkáš, kým sa začne výstavba, alebo
2. počkáš, kým sa začne výstavba a potom kúpiš pozemok (potom ale môžu byť tie lukratívnejšie už rozchytané)
3. kúpiš si teraz niekde inde, kde už sa dá stavať.

Aj 1. aj 2. nesie so sebou riziko, ale možno sa opatí trochu zariskovať a budeš mať pozemok jak lusk.

Ešte doplním - pozeral som tú oblasť aj cez google mapy. A tam vidno ,že v časti Panské záhrady I už tie cesty vybudované sú. Tam nie sú parcely na predaj? Je to v podstate len o pár ulíc južnejšie.
topper1
09.06.15,07:46
Ďakujem za pomoc,
súhlasím, až na jednu vec, že by som sa nemal kam pripojiť...pripojiť sa môžem na siete vybudované pri existujúcej ceste...to som overil ...všetko tam je...voda, plyn, kanal. elektrina..Ak y som kúpil pozemok hneď vedľa tejto cesty, tak nevidím problém. Keď si si všimol...je tam už postavený aj jeden dom a napojený na tieto siete...tak sa len rečnícky pýtam prečo on áno a ja nie?
A ešte jedna otázka, kde by so našiel územný plán obce? -videl som ho ale na internete som ho nenašiel a predpokladám, že ty áno...na stránke obce? ďakujem
topper1
09.06.15,07:50
Parcely v tej druhej časti samozrejme na predaj sú, ale na to nemám...ked chcem aj stavať :)
Chobot
09.06.15,08:43
Tue je textová čast:

http://www.uzemneplany.sk/upn/batizovce/uzemny-plan-obce/cistopis/text/sprievodna-sprava

a tu mapa:

http://www.uzemneplany.sk/upn/batizovce/uzemny-plan-obce/cistopis/vykres/komplexny-vykres-priestoroveho-usporiadania-a-funkcneho-vyuzivania-zastavaneho-uzemia-obce-so-zavaznou-castou-riesenia

Neviem odkedy tam stojí ten dom, ale vyzerá, že to nie je novostavba, že už tam stojí dlhšie. Vidím to len na Google maps, takže neviem ti povedať, prečo on dostal povolenie. Možno tam kedysi stál nejaký iný dom a na jeho mieste je teraz tento.
Chobot
09.06.15,08:54
"Parcely v tej druhej časti samozrejme na predaj sú, ale na to nemám...ked chcem aj stavať"

No, však práve v tom to je. Tam, kde sa dá stavať, sú pozemky drahšie. Ak sa aj tu bude dať stavať, neboj sa, že nevyletia ceny pozemkov hore. Preto sú teraz lacnejšie, lebo tam ešte nedovolia stavať.

Tak si to zober ako dobrú investičnú príležitosť - teraz kúpiš lacnejšie a potom už len začneš stavať. Že budeš musieť čakať? Nebuď netrpezlivý.

Ja v Stupave hľadám dom už asi 10 rokov. Bol som na obhliadke asi 15 domov, ktoré boli počas tohto obdobia na predaj. Taktiež som pozeral pozemky. Pokiaľ ma neoslovil tak, že by som si bol povedal, že "TOTO je ono", tak som to nebral.

A teraz to prišlo. Proste to ťa musí osloviť, na správnu príležitosť musíš čakať. Ak je tento pozemok ten, ktorý chceš a chceš a chceš, tak ho kúp a počkaj na povolenie výstavby. Ak ho chceš len preto, lebo je lacný a na iný nemáš, tak čakaj ďalej a hľadaj.
vicktor
10.06.15,12:30
Teda si toho popisal, nevladal som citat. Ale pisat vladzem.
Poznam nove domy s pristupom iba po vysypanom drvenom cadici. O kolaudacii "cesty" pochybujem.
Rozdiel je mozno v tom, ci je planovana cesta na samostatnej parcele a kto ju vlastni.
Je to vpravo na zaciatku prvej obce na sever od Stupavy.
Ked pojdes na Babu, pristav sa pri automate na zincicu.