serena
25.05.06,07:34
Dvaja podnikatelia ( neplatic dph, ju) su v zdruzeni, jeden z nich je na PN a len ten druhy clen robi. Ked mu uhradili fakturu na spolocny bank.ucet, ako mozem tu uhradu v pen.denniku preuctovat zo spolocneho uctovnictva do uct. toho druheho clena?
Dakujem.
DanielaSL
25.05.06,05:54
Nejako tomu nerozumiem , že prečo chceš takúto transakciu urobiť. Robím tiež združenie a máme len jedno účtovníctvo - spoločné.
renča1
25.05.06,06:42
Dvaja podnikatelia ( neplatic dph, ju) su v zdruzeni, jeden z nich je na PN a len ten druhy clen robi. Ked mu uhradili fakturu na spolocny bank.ucet, ako mozem tu uhradu v pen.denniku preuctovat zo spolocneho uctovnictva do uct. toho druheho clena?
Dakujem.

Nie je dôležité kto je zdravý a kto chorý a že teraz zdravý ťahá za chorého. Otázka je zle položená,nepíšeš či platba prišla za združenie alebo za účastníka, ktorý je zdravý a zároveň má príjmy mimo združenia. Ak prišla platba na spoločný účet v združení, ale platba vskutočnosti patrí zdravému účastíkovi, ktorý má aj vedľajšie príjmy-mimo združenia , tak príjem sa naúčtuje v združení ako príjem na bú ,výdavok.neovpl.základ dane. Zdravý účastník by mal tieto korunky poslať na svoj účet a vo svojom účtovníctve zdaniť tento príjem. :)
serena
25.05.06,15:16
[quote=renča1]Nie je dôležité kto je zdravý a kto chorý a že teraz zdravý ťahá za chorého. Otázka je zle položená,nepíšeš či platba prišla za združenie alebo za účastníka, ktorý je zdravý a zároveň má príjmy mimo združenia. Ak prišla platba na spoločný účet v združení, ale platba vskutočnosti patrí zdravému účastíkovi, ktorý má aj vedľajšie príjmy-mimo združenia , tak príjem sa naúčtuje v združení ako príjem na bú ,výdavok.neovpl.základ dane. Zdravý účastník by mal tieto korunky poslať na svoj účet a vo svojom účtovníctve zdaniť tento príjem. :)

A ked ten druhy clen, ktory robi nema zvlast ucet, tak ako mozem preuctovat? A to nie je prijem mimo zdruzenia, ale ked ten prvy clen je na Pn, tak on nebude z toho prijmu platit dan, ved on tie peniaze ani nedostane, len ten kto robi. NIe???
Johanka
25.05.06,15:35
Keď sú takí " dôslední" a dbajú presne na evidenciu, ktorý člen združenia koľko robí a nerobí, musia mať takéto prípady ošetrené v Zmluve o združení. Podľa mňa je to celé choré. To by v čase PN-ky jedného z členov musel ten druhý faktúrovať iba na seba a vo faktúre nasmerovať platbu na účet mimo účtu združenia. Čo však s použitým materiálom, predaným tovarom, použitým autom, ...... ( podľa toho akú majú činnosť ):confused: .
renča1
26.05.06,03:26
[quote=renča1]Nie je dôležité kto je zdravý a kto chorý a že teraz zdravý ťahá za chorého. Otázka je zle položená,nepíšeš či platba prišla za združenie alebo za účastníka, ktorý je zdravý a zároveň má príjmy mimo združenia. Ak prišla platba na spoločný účet v združení, ale platba vskutočnosti patrí zdravému účastíkovi, ktorý má aj vedľajšie príjmy-mimo združenia , tak príjem sa naúčtuje v združení ako príjem na bú ,výdavok.neovpl.základ dane. Zdravý účastník by mal tieto korunky poslať na svoj účet a vo svojom účtovníctve zdaniť tento príjem. :)

A ked ten druhy clen, ktory robi nema zvlast ucet, tak ako mozem preuctovat? A to nie je prijem mimo zdruzenia, ale ked ten prvy clen je na Pn, tak on nebude z toho prijmu platit dan, ved on tie peniaze ani nedostane, len ten kto robi. NIe???

Ak nemá účet, tak budeš účtovať cez hotovosť, no ale takéto účtovanie je postavené na hlavu, prepáč za takýto výraz, ale... mne osobne sa to nepáči. Daň bude platiť z celkového ročného príjmu s odpočítanými výdavkami čiže až zo základu dane. Prečo by nemal dostať peniaze za združenie? Príjem za združenie je príjmom oboch ( bez rozdielu či je niekto chorý alebo nie je chorý ) a to pripadajúcim % u každého účastníka združenia. Takýto celoročný príjem a ako aj výdaj v združení sa delí na konci roka daným % u každého účastníka združenia zvlášť, tak ako je udané v zmluve. Neviem čo majú dohodnuté v zmluve o združení, ak to tam majú, tak ....
serena
27.05.06,10:29
Dakujem za odpovede. Takze budem vsetky prijmy a vydavky davat do spolocneho uctovnictva (aj ked jeden z nich je pn). Len sa mi to nezdalo spravodlive.
Este jedna otazka: Ked je PN, fakturu za telefon mozme dat do vyd.ovp.zd?
Johanka
27.05.06,10:54
Ak nebol v čase PN v kóme , tak áno.
Zdá sa mi, že PN-ku podnikateľa moc prežívaš. Je veľa povinností, ktoré si ako podnikatelia musíme plniť a nikoho nezaujíma či sme PN , napr. odvody, DPH , podávanie rôznych výkazov a hlásení. Môžeš si dovoliť nepodať priznanie k DPH a oháňať sa PN-kou ? Ak mám ako SZČO zamestnancov, tiež ich musím nejako "kočírovať".
Osobne nepoznám podnikateľa, ktorý okrem hraničných situácií ako je operácia, bezvedomie ... počas PN nefunguje aspoň z postele.
ivetaf
27.05.06,14:15
Celý tento príspevok sa mi zdá dosť čudne formulovaný, začnem s tým, že dúfam, že týto podnikatelia majú uzatvorenú písomnú zmluvu o združení, a aj odovzdanú na daňový úrad. V tej zmluve musí byť presne označené, že kto z tých dvoch podnikateľov je poverený vedením účtovníctva, združenie dvoch podnikateľov nemá právnu subjektivitu a preto vystupuje ako fyzická osoba, ktorá podniká spoločne s druhou FO a majú spoločný cieľ. Majú jeden spoločný účet a jedno spoločné účtovníctvo. V zmluve je presne uvedené, že akým spôsobom sa budú na konci roka deliť % . Každý z nich môže mať aj iné príjmy, ktoré už nebudú príjmom zo združenia a tieto príjmy si budú evidovať cez vlastné účtovníctvo. Na konci roka sa urobí ročná uzávierka spoločného účtovníctva a podľa zmluvy sa na internom doklade urobí % prepočet všetkých spoločných príjmov a aj výdavkov, a každý z nich podá daňové priznanie za svoje % príjmy. To že je niektorý z nich PN to vôbec nie je podstatné
serena
28.05.06,07:32
Ak nebol v čase PN v kóme , tak áno.
Zdá sa mi, že PN-ku podnikateľa moc prežívaš. Je veľa povinností, ktoré si ako podnikatelia musíme plniť a nikoho nezaujíma či sme PN , napr. odvody, DPH , podávanie rôznych výkazov a hlásení. Môžeš si dovoliť nepodať priznanie k DPH a oháňať sa PN-kou ? Ak mám ako SZČO zamestnancov, tiež ich musím nejako "kočírovať".
Osobne nepoznám podnikateľa, ktorý okrem hraničných situácií ako je operácia, bezvedomie ... počas PN nefunguje aspoň z postele.

Dobre, ale oni opravuju auta, su len dvaja a zamastnancov nemaju. Podla toho, co pisete ten kto robi , by mal zivit aj toho, co je pn. A to sa mi nezda spravodlive.
Podla mna --- teraz ked robi len ten druhi clen, prijmi treba zapisat zvlast do jeho uctovnictva a nie do spolocneho.
Johanka
28.05.06,18:06
Postata veci je v tom, že pri účtovaní združenia postupujeme v zmysle Zmluvy o združení a nie podľa toho, čo sa nám zdá alebo nezdá spravodlivé;) . Postupy pre prípad dlhodobej PN musia byť v zmluve, vrátane určenia , čo sa považuje za dlhodobú PN.
Ešte by som podotkla, že stále apeluješ iba na príjmy plynúce v dobe PN-ky. Už v predchádzajúcom príspevku som naznačila, že ak sa Ti nezdá, že by sa mali v takomto prípade deliť o príjmy - je potrebné zvážiť čo s výdavkami, ktoré sú v dobe PN. Nejde len o materiál, ale napr. o nájomné, energie, ..... Budeš prepočítavať alikvótne časti :eek: ???
Zita5
28.05.06,18:13
Dobre, ale oni opravuju auta, su len dvaja a zamastnancov nemaju. Podla toho, co pisete ten kto robi , by mal zivit aj toho, co je pn. A to sa mi nezda spravodlive.
Podla mna --- teraz ked robi len ten druhi clen, prijmi treba zapisat zvlast do jeho uctovnictva a nie do spolocneho.

V prvom rade sa musia o tom dohodnúť podnikatelia . Netreba však zabúdať na jednu podstatnú vec ......aj zdravý momentálne pracujúci môže ochorieť, alebo neodpracuje určité dni z nejakých príčin či už súkromných,rodinných a podobne .
Tu potom tiež budeš chcieť preúčtovávať ?;) :) Ja si myslím , že si budú natoľko ústretoví , že sa dohodnú .
Manual
28.05.06,18:16
Ak je niekto PN,stačí na konci roka zmeniť dodatkom k zmluve pre rok napr. 2006 percentuálne delenie. Ak bolo 50:50 ak boli obaja zdraví, tak teraz to môže byť 60:40 v neprospech toho čo bol na PN. Ale zo skúseností viem, že toto je začiatok rozpadu združenia. Nič netreba zvlášť v priebehu roka zaúčtovávať.