speedy_vw
08.06.15,18:53
Chcel by som poprosiť - je toto OK??? - nejak sa mi to nezdá... Nieje to nejaká špekulácia a nemohol by byť v prípade nejakej kontroly s týmto problém????
Predajca ojazdených vozidiel kúpi v zahraničí (Belgicko,Nemecko,....) dodávku kde je možnosť odpočtu DPH. Túto dodávku kupuje netto bez DPH na svoju firmu v Poľsku, a následne ju predá na Slovensko platcovi DPH tiež netto.....
ďakujem za odpovede....
kyjko
09.06.15,13:40
uz len to ze predajca ojazdenych vozidiel kupi nieco v zahranici..uz tomu by som neveril
ivka70
09.06.15,13:43
Ale kupujuci to musi zdanit na SK:

Ak si kúpite nové auto v inom členskom štáte EÚ a plánujete si ho doviezť domov (do jednej z krajín EÚ), v krajine nadobudnutia nemusíte zaplatiť DPH.

Naopak, povinnosť zaplatiť DPH pre vás vyplýva v krajine, v ktorej vozidlo prihlasujete do evidencie.
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/vat-on-cars-bought-abroad/index_sk.htm
avalik
09.06.15,14:18
speedy_vw
09.06.15,14:20
no ten predajca ma presviedca o postupe ze on kupi na polsku firmu netto, mne nasledne prefakturuje netto a ze to budem mat o to lacnejsie. len v pripade ze by som ho ja niekedy predaval, tak ako platca DPH musim potom zaplatit dan z predaja. a toto cele mi dako nesedi.....
speedy_vw
09.06.15,20:20
a nejde o nove auto, je to jazdenka.... ak ma teda nejaky vplyv aj toto....
mohol by niekto nejak zrozumitelne napisat teda ci je to OK alebo je to daka spekulacia? niesom uctovnik ani danovy poradca, ked mi niekto posle link kde su len same paragrafy a odvolania jedneho clanku zakona na druhy tak som z toho ....... :)
Este raz teda pre upresnenie:
chlap kupi napr. v Belgicku netto bez DPH dodavku do 3,5 tony (napr. Fiat Ducato) od platcu DPH na svoju Polsku firmu - tiez platcu DPH.
nasledne preda z tejto Polskej firmy mne netto bez DPH na Slovensko na moju firmu - tiez som platca DPH....
Doslova mi povedal ze na fakture z polskej firmy bude uvedene DPH 0%
Nerad by som si urobil nejake problemy.... jedna vec je kupit dobre auto ale nerad by som sa potom natahoval z danovakmi.... Dakujem za zrozumitelnu a jasnu odpoved....
KEJKA
09.06.15,21:07
pokiaľ je to tzv.úžitkové auto, tak pri predaji medzi platiteľmi DPH nadobúdateľ dopočíta DPH svojej krajiny, ale aj má nárok na odpočet.
lapejko
10.06.15,04:42
funguje to presne tak ako ti povedal, auto ide na tzv. samozdanenie, t.j. pripočítaš DPH pri predaji ďalej,inak si nakúpil bez Dph
speedy_vw
10.06.15,13:19
aha, takto. a ako tomu mam rozumiet.... na priklade uzitkove auto by stalo napriklad 10000 netto. tak doratam DPH 2000 a zaroven akokeby plusom/minusom to dam do danoveho priznania k DPH za prislusne obdobie..... dobre som to pochopil?
Žabinka
10.06.15,13:38
výborne si to pochopil.. v daňovom priznaní budeš mať Nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa §11 a §11a, riadky 07,08... a súčasne aj Odpočítanie dane celkom podľa §49 až 54a zákona, riadok 21.