Lllenka
25.05.06,08:06
Ahoj, potrebovala by som pomoc:
Firma v decembri 2005 vykonala stav. prace v ceskej republike (miesto dodania je v CR), fakturovala to slovenskému odberatelovi (vycislila normalne 19% dph na vystupe). Slovensky odberatel nas teraz vyzval, aby sme mu vratili dph, lebo sme mu ju neopravnene vyfaktur. Co mam teraz spravit?
Ako sa mam registrovat a kde v cechach? Podam dodatocne DPH 12/2005? Kedy o tom uctujem, a ako?
Aky je vlastne cely postup?
Prosim poradte mi...
Dakujem
Milan Benka
25.05.06,06:26
DPH patrí českej republike.
Registrácia FU Praha 1.

http://www.porada.sk/showthread.php?p=247293#post247293
Lllenka
25.05.06,06:32
Dakujem, ale ja tomu nejako nerozumiem, je to po 1.krat co som sa s takymto niecim stretla...
Takze - registrujem firmu v cechach (internet), vystavim slov. odberat. znovu fakturu bez DPH, podam dodatocne dph za 12/2005. A v cechach co? DPH mi ide i na vstup i na vystup, alebo ju tam musim fyzicky zaplatit? A ak ano, tak v prepocte na ceske koruny?
ecuch
25.05.06,06:34
Lllenka
25.05.06,08:03
Ale tam je pisane, ze to fakturovali ceskej firme. My sme to fakturovali slovenskej za prace vykonane v cechach.
Som z toho mimo
ecuch
25.05.06,09:05
je to jednoznačne prípad, keď treba daň odviesť v Čechách, t.j. registrovať sa pre daň v Čechách. Ten link som uviedla iba preto, že je tam citovaný aj český zákon o DPH.

Teda:
1. za mesiac december dodatočné daňové v SR
2. vystaviť faktúru bez DPH odberateľovi
3. informovať sa o podmienkach pre registráciu v ČR ,platiť sa bude česká daň, teda podľa českej sadzby, pričom základ dane sa prepočíta aktuálnym kurzom. Ale konkrétne podmienky povie finančný úrad.
Milan Benka
25.05.06,09:12
Pozor, nie som si istý, ale ....
Ak vystavím fa bez DPH, akú DPH odvediem v ČR ???

Ak vystavím fa bez DPH, odvediem DPH v ČR, Kto mi tú DPH zaplatí ???

Ja, ako dodávateľ mám znášať ťarchu DPH, odvediem ju a odberateľ mi ju neuhradí ??? Veď vo faktúre nebude !!!
Milan Benka
25.05.06,09:22
Ako nad tým uvažujem, vystavil by som faktúru s DPH podľa českého zákona, ktorú som povinný odviesť v ČR, s poznámkou na faktúre: Nepodlieha DPH v SR, v zmysle § 15/2 je miestom plnenia Česká republika.

Nie som si istý správnosťou riešenia, ale nerád by som ako dodávateľ platil DPH v ČR zo svojho zisku.

Taká krátka úvaha.....
ecuch
25.05.06,10:01
Má to jeden háčik: odberateľ tú českú DPH asi neuhradí, lebo s najväčšou pravdepodobnosťou nemá nárok na jej odpočet, takže...
Milan Benka
25.05.06,10:06
Viem, že nemá nárok na odpočet, ale myslím si, že bude jeho daňovo uznateľným nákladom, kdežto u mňa, ako dodávateľa by to bol nadaňový náklad.
Nárok na odpočet by mal, keby bol reg. ako platca DPH v ČR ( v tom prípade by som fakturoval bez DPH, on by previedol samozdanenie (v ČR))

Zároveň si myslím, že by sa to dalo právne vymáhať ( keby odmietol zaplatiť DPH)
Metodik
25.05.06,14:17
Ahojte, zapojím sa do diskusie, upozornil ma na ňu jeden poraďák .
V danom prípade ste sa mali jednoznačne registrovať na území ČR, nie kvôli tomu, že ste tam vykonávali stavebné práce ale kvôli tomu, že ste nemali na koho preniesť pri výkone práce daňovú povinnosť, pretože ste fakturovali slovenskému odberateľovi.Podľa môjho názoru miestom dodania stavebných prác je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza t.j Česká republika
( §15 odst. 2).Vzhľadom k tomu, že dňom registrácie sa stávate normálnymi platiteľmi v Českej republike vystupujete z hľadiska DPH ako samostatný subjekt. Ste povinní vystaviť faktúru s česko daňou a odviesť do štátneho rozpočtu.Odberateľ je povinný túto daň zaplatiť a zároveň môže požiadať o vrátenie dane Finančný úrad 1 v Prahe..Metodiku vrátenia dane som spracovala ešte v minulosti takže ak budeš mať záujem môžem ti ju neskôr poslať. Prajem príjemný deň, večer?
KEJKA
25.05.06,14:40
odberateľ v SR vlastne namiesto slov. DPH mal zaplatiť českú. Je sám proti sebe, že sa ozval, lebo tú sumu aj tak uhradí. DPH_SR si asi aj odpočítal.
to bola poznámka mimo témy.
................
Riešenie...áno mal sa registrovať, vystaviť OF s ičDPH pre Česko, teda CZ...
a odviesť v česku (podať DP).
Slovenskému odberateľovi sa to dodanie vlastne predraží...teda ak nepožiada o vrátenie.
Celé je to posunuté v čase...malo sa to riešiť vopred.
Lllenka
26.05.06,06:14
dobry den:)
takze ak som to spravne pochopila, musim slov. odber. vystavit fakt. v tomto roku(?) s ceskou dph. Pred tym sa registrujem v cechach. Slov.odberat. zaplati tuto dan, ja ju ako vykazem v priznani?
Mozem ta metodik poprosit o tie blizsie info, to co si spracoval?
Dakujeeem:)
Metodik
30.05.06,11:30
Ahoj, zasielam ti sľubené materiály.
ALBO
30.05.06,14:12
dobry den:)
takze ak som to spravne pochopila, musim slov. odber. vystavit fakt. v tomto roku(?) s ceskou dph. Pred tym sa registrujem v cechach. Slov.odberat. zaplati tuto dan, ja ju ako vykazem v priznani?
Mozem ta metodik poprosit o tie blizsie info, to co si spracoval?
Dakujeeem:)
Vy sa stanete v česku platiteľ a podate tam DP z činnosti v česku.Tj vynos bude z predaja tej nehnuteľnosti a možete tam dávať aj vstupy z nákupov v česku.
Tu daň čo vam zaplatí budete mať v tom českom DP.
ESTER
31.05.06,10:52
V súvislosti s touto témou mám ešte takú otázku, v ktorom štáte sa výnos zo stavebnej činnosti zdaní v ČR alebo SR?
ALBO
31.05.06,12:07
V súvislosti s touto témou mám ešte takú otázku, v ktorom štáte sa výnos zo stavebnej činnosti zdaní v ČR alebo SR?

Na Slovensku
ESTER
31.05.06,18:38
Na Slovensku? Ale to predsa nemusí byť také jednoznačné.
Milan Benka
01.06.06,04:32
Pokiaľ nevznikla podnikateľovi stála prevádzkareň v čechách, tak zdaňuje DzP na Slovensku.
Ale to už je mimotemy , treba to preradiť do témy DzP.


Pôvodná téma riešila DPH !!!