Mirka D
25.05.06,08:46
Náš zamestnanec kúpil akcie investičného fondu našej materskej firmy za zvýhodnenú cenu.

1. Mám rozdiel medzi zvýhodnenou cenou a cenou na burze zdaniť V MZDE? Nerozumiem totiž § 5 ods.3 ohľadne zamestnaneckých opcií.
Mätie ma sprievodný list, ktorý som od našej (zahraničnej) materskej firmy dostala, že v momente kúpy akcií nevzniká daňová povinnosť, nakoľko osoba zatiaľ nedosiahla príjem.

2. Ak to treba zdaniť, má si podať DP, alebo môžem ja v mzde ako nepeňažný príjem?

Prosím, poraďte mi.
Chobot
25.05.06,07:41
Náš zamestnanec kúpil akcie investičného fondu našej materskej firmy za zvýhodnenú cenu.

1. Mám rozdiel medzi zvýhodnenou cenou a cenou na burze zdaniť V MZDE? Nerozumiem totiž § 5 ods.3 ohľadne zamestnaneckých opcií.
Mätie ma sprievodný list, ktorý som od našej (zahraničnej) materskej firmy dostala, že v momente kúpy akcií nevzniká daňová povinnosť, nakoľko osoba zatiaľ nedosiahla príjem.

2. Ak to treba zdaniť, má si podať DP, alebo môžem ja v mzde ako nepeňažný príjem?

Prosím, poraďte mi.

1. áno, rozdiel treba zdaniť, lebo pre neho to bol nepeňažný príjem. Niekto iný musel uhradiť ten rozdiel medzi trhovou cenou a jeho nákupnou cenou.
To, že nevzniká daňová povinnosť je niečo iné - z tých akcií on ešte nemal príjem vo forme dividend, ktorý bude treba až potom zdaniť, keď sa dividendy budú vyplácať.

2. Rozdiel uvedieš v zúčtovaní mzdy ako nepeňažný príjem zamestnanca a tento mu zvýši základ dane.