Jozef
26.10.04,14:00
Zdravim vas vsetkych.
Prosim vas o nasledovnu radu.
Mal som kontrolu DPH za 8/2004 a okrem ineho mi dotycny neuznal odpocet DPH z doslej faktury od spolocnosti Carrefour Slovensko, kde nam fakturuju nasleodvne :
- prispevok na propagaciu
- pripsevok dodavatela na propagaciu uskutocnovanu spolocnostou Carrefour SR v suvislosti so zaradenim tovaru do inych dohodnutych marketingovych akcii
- potom prispevok dodavatela na propagaciu uskutocnovanu spolocnostou Carrefour SR v suvislosti so zaradenim tovaru do konkretnych promocnych akcii.

Su to 3 faktury a DPH z nich vo vyske 24225, ktore mi neuznali.
Dovod neuznania :nejedna sa uz o tovar dodavatela.
Argument : §49 ods.2 zakona c. 222/2004 Z.z.

Podla mna mam narok na DPH. Len pre istotu sa pytam aky mate nazor na to vy.

Dakujem
MMM
26.10.04,12:18
Podľa mňa si v práve. V § 49 ods.2 sa o.i. hovorí, že platiteľ má nárok na odpočet z tovarov a služieb, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a s l u ž i e b, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Tu sa jedná o službu - reklamu, propagáciu. Verím, že to obhájiš a ich presvedčíš. Ja mám presne také isté faktúry a nevidím dôvod, aby som si z nich neuplatnila odpočet.
A navyše Carrefour tú daň z poskytnutej služby štátu odviedol.
Mickya
26.10.04,12:20
To nechápem, ak išli podľa §49 ods. 2 písm. a), tak tam sú spomínané aj služby nie len tovar...
Žeby mysleli iný odsek? Alebo som tomu dobre neporozumela...?
Jozef
26.10.04,12:30
Ja som mu tvrdil to iste, ze Carrefour dan odviedol, tak ja si ju tiez uplatnim.
Argumentoval tym, ze sa v tomto pripade jedna o dobrovolne plnenie a to ze Carrefour odviedol dan je ich problem.

Ked som sa spytal na zaklade coho tak jedna, povedal, ze maju interne usmernenie, kde sa hovori, ze ked tovar uz nie mojim majetkom, tak nemam narok na odpocet.
Argumentoval tym, ze Carrefour propaguje uz svoj vlastny tovar, ktory sa stal ich majetkom okamihom prebratia tovaru na prijme.
MMM
26.10.04,12:38
Máš na uvedenom tovare identifikáciu svojej firmy?
Jozef
26.10.04,12:47
MMM,

na tovare ak aj nie je nas nazov firmy, tak by tam mala byt lepka s nazvom distributora, alebo ak to bolo dovezene pred 1.5.2004 tak s nazvom dovozcu.
Jozef
03.11.04,08:55
Pytal som sa na to poradkyne a ona potvrdila nazor spravcu dane.

Pokial je tam text, ze sa jedna o prispevok......tak tam sa jedna o dobrovolne plnenie a ja nemam narok na odpocet DPH.
Cize ani dodavatel to nemal fakturovat s DPH.
A este ma upozornila, ze aj co sa tyka dane z prijmu je to pripocitatelna polozka, nakolko sa jedna o pripsevok inej organizacii za nejake sluzby.
Neviem co vy na to, ale teraz neviem ako dalej.
Ale ma urcitu pravdu aj poradkyna, nakolko ta textacia je nestastna.

Ja len tolko k tomu. Takze sa asi nebudem odvolavat.

Ahojte
Viera
03.11.04,09:16
A nemáš k tým faktúram uzavretú nejakú zmluvu o reklame ?
Pokiaľ by to bolo v zmluve vysvetlené jasnešie a vhodnejšie ( pre teba ), asi by sa prestali zameriavať na nešťastnú formuláciu " príspevku " z faktúr.
Myslím, že to je reklama, ktorá zabezpečí možno tvoje budúce príjmy, aj keď konkrétny tovar už momentálne nie je tvoj. A s takou zmluvou by som si trúfla podať odvolanie...
Sany
03.11.04,14:25
A čo poviete na faktúru s textom, že firma (náš odberateľ) nám fakturuje na základe ústnej dohody marketingový príspevok + DPH? Táto firma vydala katalóg výrobkov a v ňom sú okrem iného aj také, ktoré im dodávame aj my, avšak z katalógu to vôbec nie je zrejmé. Naša firma sa tam nespomína, akurát vieme podľa názvov a typov preukázať, že je to tovar od nás. Čo si tam vôbec môžem dovoliť?
Jozef
03.11.04,14:39
No ved presne o to ide.

Ta zmluva je postavena tak, ze je tam presne uvedena formulacia, ktoru uvadzaju na fakture.

Takze jedine riesenie vidim v zmene zmluvy, ze?
Viera
22.11.04,08:23
No ved presne o to ide.

Ta zmluva je postavena tak, ze je tam presne uvedena formulacia, ktoru uvadzaju na fakture.

Takze jedine riesenie vidim v zmene zmluvy, ze?
Ak zmluvu daňováci ešte nevideli a obchodný partner s tým bude súhlasiť, tak to stojí za pokus...
sway
22.11.04,09:13
Zdravim vas vsetkych.
Prosim vas o nasledovnu radu.
Mal som kontrolu DPH za 8/2004 a okrem ineho mi dotycny neuznal odpocet DPH z doslej faktury od spolocnosti Carrefour Slovensko, kde nam fakturuju nasleodvne :
- prispevok na propagaciu
- pripsevok dodavatela na propagaciu uskutocnovanu spolocnostou Carrefour SR v suvislosti so zaradenim tovaru do inych dohodnutych marketingovych akcii
- potom prispevok dodavatela na propagaciu uskutocnovanu spolocnostou Carrefour SR v suvislosti so zaradenim tovaru do konkretnych promocnych akcii.

Su to 3 faktury a DPH z nich vo vyske 24225, ktore mi neuznali.
Dovod neuznania :nejedna sa uz o tovar dodavatela.
Argument : §49 ods.2 zakona c. 222/2004 Z.z.

Podla mna mam narok na DPH. Len pre istotu sa pytam aky mate nazor na to vy.

Dakujem

:confused: Zdravím ja mám to isté s Carrefour a dojalo by ma keby mi vyhodili DPH - mám vysoké sumy!! (stotisíce) v doklade mám uvevené: Fakturujeme Vám zmluvnú odmenu za Reklamné služby - Zaradenie výrobkov do reklamného katalógu.


tiež idem hľadať zmluvu a dám vedieť čo v nej máme a aký má na to názor mija audítorka - po nedeli.
.......ale ak to neuznajú je to vrchol, som naštvaná........ :mad:
Jozef
22.11.04,10:03
Danovaci praveze zmluvu videli, ved na zaklade nej vyhodil tu fakturu.

A este aj koli tej textacii.
marama
22.01.05,19:05
Do kelu, tie kur ... tizany isli k tebe na istotu. Skus si nejako zistit, ci nerobili v tomto case kontrolu aj v Carrefoure.
Jozef
24.01.05,06:41
Marama,

neviem ci tam robili kontrolu, ale uz vyse mesiaca nahanam centralu Carrefouru v Prahe a teraz mam za 12/2004 dos vysoke faktury od nich a neviem ci to DPH mam uplatnit alebo nie.
marama
24.01.05,20:02
Jozef, nezavidim Ti.
Pokus sa dostat k tomu internemu usmerneniu, na ktory sa danovaci odvolavaju. Mne nebeha stranka drsr.sk. Tam by to mohlo byt. Alebo zavolaj priamo na Ing.Helenu Kovacikovu na danove riaditelstvo - na skoleniach nam vzdy tvrdi, ako sa na nu obracaju danovnici s problemami, tak to skus. Drzim palce. Pevne nervy.
jozef35
27.01.05,06:44
Ja som mu tvrdil to iste, ze Carrefour dan odviedol, tak ja si ju tiez uplatnim.
Argumentoval tym, ze sa v tomto pripade jedna o dobrovolne plnenie a to ze Carrefour odviedol dan je ich problem.

Ked som sa spytal na zaklade coho tak jedna, povedal, ze maju interne usmernenie, kde sa hovori, ze ked tovar uz nie mojim majetkom, tak nemam narok na odpocet.
Argumentoval tym, ze Carrefour propaguje uz svoj vlastny tovar, ktory sa stal ich majetkom okamihom prebratia tovaru na prijme.
Ja by som sa pri odvolaní, ak to je aj vo výroku kontroly chytil poslednej vety. Veď Carrefour nepropaguje svoj vlastný tovar. Leták je tlačený a distribuopvaný do schránok, príp. na iné miesta dávno pred akciou, a v tom čase ešte Carrefour nie je vlastníkom tovaru. Väčšinou ten tovar obstaráva až potom.
A okrem toho Carrefour propaguje výrobok inej firmy, ktorá mu za propagáciu zaplatí, tak isto ako by zaplatila napr. reklamnej agentúre za tlač a distribuciu letákov.
Jozef
27.01.05,06:54
Jozef35Mas pravdu, len nemam sa o co opriet. On sa opiera o svoje interne usmernenie Dan.riaditelstva.
A samotna textacia fakturacie je spochybnitelna. "Prispevok dodavatela" - co by si si o tom myslel. Ja uz pomaly mesiac sa snazim dopracovat, aby mi zmenili textaciu na fakture a bolo by to bez problemov.

Aby som takto prichadzal o DPH - a hlavne tie sumy nie su male.
Je to banda, vsetky siete rad radom.
Ale co uz, ked clovek chce obchodovat a zit je nuteny pristupit aj na ich podmienky .
jozef35
27.01.05,07:05
Ale ani interné usmernenie DR nemôže ísť nad rámec zákona. Ak z povahy veci niečo vyplýva, v tomto prípade propagácia-reklama, a všetky ostatné podmienky uvedené v zákone sú splnené, je neprípustné aby DR nezmyselným usmernením poškodzovalo podnikateľov.
Asi by som s tým išiel až do krajnosti. Určite by sa našiel nejaký právnik, ktorý sa vyžíva v hádkach a sporoch so štátnymi orgánmi.
Jozef
27.01.05,07:12
Plne s tebou suhlasim a mozno by stalo za to aj zabojovat. Ale mna stve aj to, ze moze niekto podpisat taku zmluvu bez overenia si, ci taka textacia je mozna a ci nemoze sposobit neskor problemy.

Zmluvy podpise riaditel, ja ich ani nevidim a potom mam s tym len problemy.
Je to porazenie. keby som to bol videl, tak to hned napadnem, ze prispevky je dobrovolne plnenie - a teraz ma napada, ze koniec koncov mi to mozu vyhodit aj z nakladov a pekne zdanit.Tie prispevky nie su povinne a tym padom neuznany naklad by to mal byt.
Co povies?
jozef35
27.01.05,07:19
Ale v prípade, že príspevok nezapaltíš, budeš vylistovaný z Carrefouru. Hypermarkety takto vlastne obchádzajú zákaz vyberania zalistovacích poplatkov, čo bolo v minulosti. Všetci to vedia, nikto s tým nič neurobí. Podobne ako s bločkami z Tesca.