IvetaH
09.06.15,13:12
V 11/2014 bola poskytnutá záloha, prišla pekne aj faktúra na zaplatenú zálohu, ALE dph odpočet nebol (neviem prečo) a teraz v apríli prišla už konečná faktúra po ukončení výkonu. Sumy sedia, záloha sa rovná fakturácii. Prosím vás, keď neuplatnil DPH z došlej faktúry na poskytnutý preddavok, môžem teraz uplatniť tú dph z konečnej faktúry, alebo musím robiť dodatočné daňové do minulého roka?


ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA ODPOVEDE.
Je jasné, ak bola v r.2014 došlá faktúra na zálohu zaúčtovaná - dph odpočítam len na základe dodatočného DPH.
Ak nebola došlá faktúra na zálohu zaúčtoavná, DPH odpočítam cez došlú konečnú faktúru v riadnom DP k DPH.
Tweety
09.06.15,11:21
Môžeš si uplatniť odpočet dph z faktúry.
JAJA11
09.06.15,11:26
no ja by som si nebola istá, hlavne ak je tá vyúčtovacia faktúra v minulom roku zaúčtovaná..... ak nebola tá vyúčtovacia faktúra v účtovníctve v minulom roku, tak sa dá tváriť, že až teraz prišla faktúra a môže sa uplatniť DPH v tom mesiaci, kedy faktúra prišla.... ak však prišla vyúčtovacia faktúra na zálohu v minulom roku a sa o nej aj účtovalo, tak potom mala byť DPH vyžiadaná do konca roka 2014 a treba podať DDP.....myslím, že z tejto konečnej vyúčtovacej faktúry by sa DPH nemala uplatňovať, ona je vlastne nulová, takže protistrane ani nevstúpi do KV DPH, do kontrolného výkazu by malo vstúpiť číslo faktúry z minulého roka, vtedy bola DPH odvedená a pod tým starým číslom a deň dodania bol deň zaplatenia zálohy..... inak vznikne v KV DPH nesúlad .....
KEJKA
09.06.15,12:34
Podľa mňa treba podať DDP DPH, kedže ako píšeš, faktúra k prijatej platbe pekne prišla.
marjankaj
09.06.15,12:40
Nemusí. Viď daňový poriadok §16/4.
Teda ak mu tá neodpočítaná DPH nebude chýbať.
karakul
09.06.15,12:57
... malo si to napísať do príspevku a nie komentára.
JAJA11
09.06.15,15:18
ale pýtajúca si ju chce uplatniť, len nevie ako, či cez DDP alebo riadne ...... ;-)
marjankaj
09.06.15,15:24
No riadne snáď podala v termíne, inak bude pokuta.
A druhýkrát sa už riadne nepodáva. Takže po termíne jedine DDP.
A zadávateľka sa nevyjadrila, že to chce uplatniť. Pýtala sa či môže.
Prečo jej robíš hovorcu. Ona nie je svojprávna?
Inak ja tu polemizujem s Kejkou a nie so zadávateľkou.
Ako mám vedieť o akú sumu ide? Či o 30 centov alebo 10 melónov?:D
KEJKA
09.06.15,18:53
áno, môžeme polemizovať. :-)
Keď som napísala, že TREBA, tak je to odpoveď na zadanie, výber z tých možností, ktoré uviedla zadávateľka.
Inak súhlasím s tým, že si nemusí uplatniť, iba môže.
Ale ak chce, tak formou DDP DPH.
marjankaj
09.06.15,19:36
Kejka, veď ja som to ani neadresoval tebe, ale skôr zadávateľke. Vlastne som iba upresňoval(alebo dopĺňal) tvoju odpoveď.;)