Mishok
09.06.15,18:29
Nový zákon o dani z motorových vozidiel so sebou okrem iného priniesol aj perličku a to konkrétne:
§ 10 Preddavky na daň a platenie dane

(9) Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane, zníženie a zvýšenie ročnej sadzby dane počas zdaňovacieho obdobia a podanie dodatočného daňového priznania.

Konkrétne: Daňový subjekt mal platiť preddavky podľa riadneho daňového priznania avšak riadok ,,predpokladaná daň" bol vyplnený nesprávne a subjekt podal dodatočné DP z kt vyplýva že nemá povinnosť platiť preddavky.
Samozrejme na základe tejto perličky ich platiť musí....

Lenže funguje to aj z druhej strany...

Môžem podať priznanie v ktorom uvediem nižšiu predpokladanú daň ako je hranica pre platenie preddavkov. Po termíne na podanie riadneho DP podám dodatočné DP z MV so správne vyplneným riadkom ,,predpokladaná daň" (aj keď to asi ani nemá význam keďže to nemá vplyv na platenie preddavkov) aby som opravil nesprávne uvedené údaje.
Napriek tomu však zo zákona vyplýva, že to nemá vplyv na platenie preddavkov.

Uvažujem správne? neprehliadol som niečo?
marjankaj
09.06.15,16:51
No neviem konkrétne čo máš na mysli.
Ak ide iba o jedno auto tak asi §10/11.
Ak je áut niekoľko, tak vyradenie jedného asi nebude také bolestivé.
Ale máš pravdu. Tieto znenia zákonov v poslednej dobe sú prinajmenšom "zvláštne".
Mishok
09.06.15,17:01
mam konkrétne na mysli že sa chcem vyhnúť plateniu preddavkov... upozorňujem že mi ide čisto o akademickú zvedavosť nie o obchádzanie daňovej povinnosti (nakoniec je to jedno lebo daň ťa doženie po zdaňovacom období)

jedinú možnosť ako by so mnou mohol správca dane vybabrať vidím v

(10) Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ako je ustanovené v odsekoch 3 a 4. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj na základe žiadosti daňovníka. Proti rozhodnutiu správcu dane o určení platenia preddavkov na daň inak na základe žiadosti daňovníka sa nemožno odvolať.

Ale aj keby správca jednal sám od seba a určil mi na základe môjho dodatočného DP platenie preddavkov tak mi najprv príde oznámenie...
marjankaj
09.06.15,17:06
No 700 € daňová povinnosť je dosť. To bude viac áut.
Mishok
09.06.15,17:09
nemusí... môže to byt SZČO čo má tirák alebo autobus...
marjankaj
09.06.15,17:10
A ťažko dopredu povedať ako správca zareaguje na žiadosť o zmenu(zrušenie) preddavkov. To by si mohol auto predať, požiadaš o zrušenie preddavkov a potom si trebárs kúpiš aj dve a preddavky platiť už nebudeš chcieť.
marjankaj
09.06.15,17:13
No dobre tirák. Ale čo bude robiť bez tiráku? ďalej podnikať na fúriku? Buď si kúpi nový tirák, alebo skončí(preruší) podnikanie. SRO to také jednoduché mať nebude.
Mishok
09.06.15,17:16
Áno a o tom bola pôvodná otázka že keď uvediem predpokladanú daň 100 € tak mi z toho preddavky nevyjdu... a po lehote na podanie riadneho podám dodatočné DP z MV kde uvediem predpokladanú daň taku ako ma byť (napr 1000€) ale preddavky platiť nebudem nakoľko dodatočné nemá na to vplyv. ergo sa vyhnem plateniu preddavkov
marjankaj
09.06.15,17:21
No ja rozumiem, ale veľký efekt to pre daňovníka mať nebude. Potom naraz zacálovať všetko? Pri malých sumách to prežije, ale ak ide o väčšie sumy to môže aj bolieť.
No na takéto perličky z dielne zákonodarcov prídeš až keď sa s tým konkrétne stretneš.
Nakoniec tie preddavky platiť nemusíš. Ale potom treba rátať so sankčným úrokom.
Dav
09.06.15,21:23
Preddavky sa platia z riadneho DP a na dodatočné sa neprihliada. Ak chce zmeniť pôvodné preddavky, požiada správcu dane o platenie preddavkov inak. V žiadosti uvedie dôvod, kvôli ktorému žiada o zmenu. Správca dane žiadosť môže/nemusí schváliť. Usmernenie FS https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel#PlateniePreddavkovPriebehInf
marjankaj
09.06.15,21:26
Inak pozri aj daňový poriadok §154/1i a §155/1g