lanylee
09.06.15,18:24
Dobry den, ak zamestnanec pracuje na dohodu o pracovnej cinnosti, ma pravidelny prijem, s tym ze pracu vykonava kazdy pracovny den pocas celeho mesiaca, dohoda je uzatvorena po novom na 1 kalendarny rok. Je niekde stanovene kolko hodin musi odpracovat za mesiac? Pretoze momentalne mu to vychadza na cca 170 hodin mesacne. Je to v poriadku? Existuje nejaky odsek v zakone kde je to uvedene? Nakolko som nasla info, ze by to malo byt 10hod. tyzdenne.
Druha otazka sa tyka poskytovania stravnych listkov. Tento dohodar poberal cca 8 mesiacov stravne listky a na zaciatku tohto roka mu bolo oznamene, ze ich uz poberat nemoze nakolko nie su danovym vydavkom pre firmu. Avsak tu som sa docitala ze je mozne aby nadalej dostaval stravne listky, ak ich poberanie bude uvedene v jeho zmluve-dohode o prac.cinnosti a takisto v smernici. Islo by o 1 dohodara vo firme. Je tu taka moznost? Dakujem za odpoved.
avalik
09.06.15,16:38
Zákonník práce treba preštudovať:

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

stravovanie zamestnancov § 152

+ pozri § 223 ods. 2) tu sú ustanovenia, ktoré platia aj na dohodára a stravovanie tam nie je, čiže dohodár nemá nárok na stravovanie ale zamestnávateľ môže poskytnúť stravovanie, tak ako píšeš ... ale lenže to by musel dohodár pracovať odpracovať viac ako 4 hodiny aby mu vznikol nárok ... (ale maximálne 10 hodín týždenne).
lanylee
09.06.15,17:02
Dohodar dodrzuje 8,5hodinovy pracovny cas spolu s obednou prestavkou, avsak kazdy pracovny den pocas celeho mesiaca. Nic ine okrem rozsahu prace 10hod. tyzdenne som nenasla ani ja, potom o aky druh dohody o prac.cinnosti ide.Viete mi poradit?
avalik
09.06.15,17:20
Ty si ten dohodár? Čo máš uvedené v dohode? Ktorý §?
Mária27
09.06.15,17:52
V skutočnosti ide o pracovný pomer.
lanylee
09.06.15,18:56
dohoda je uzavreta podla §228a
lanylee
09.06.15,18:58
Otazka: Ako by mohlo ist o pracovny pomer, ak je uzavreta dohoda o prac. cinnosti? Alebo existuje nejaka vynimka alebo nieco podobne v zakone? Dakujem
Anik
09.06.15,19:11
lanylee (Dnes 21:58) Otazka: Ako by mohlo ist o pracovny pomer, ak je uzavreta dohoda o prac. cinnosti? Alebo existuje nejaka vynimka alebo nieco podobne v zakone? Dakujem
Valika Ti o 19:38 pripla Zákonník práce
K Tvojej otázke sa po prečítaných príspevkoch dá povedať len, že papier znesie všetko. Myslíš , že Tebou odcitované je v poriadku?
Mária27
09.06.15,19:16
Jednoducho je zmluva zle nazvaná. Pracovný pomer je možné dokonca založiť aj ústnou dohodou - nedostatok písomnej formy neznamená neplatnosť zmluvy, len čelí (dosť vysokej) pokute.
Mala som o tom aj nejaké judikáty, narýchlo som ti niečo vyhľadala a priložila k príspevku.