tojaja
09.06.15,23:15
Som na urade prace, momentalne mam este vyratanu podporu, ale ta mi uz konci. Mam narok na nejaky prispevok, ked mi skonci podpora? Som sama s malym. Ake kriteria sa beru na vedomie? Maly mi ide do skolky az od septembra, takze pracovat mozem az od vtedy, ak nieco najdem, vyhovujuce na jednu smenu.
ivka70
10.06.15,05:06
Mozes poziadat o davky v hmotnej nudzi, pre ktore budes posudzovana spolu s dietatom. Ako prijem pre ne sa berie aj vyzivne na dieta.

http://www.upsvar.sk/mi/socialne-veci-a-rodina/oddelenie-pomoci-v-hmotnej-nudzi/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=406502
tojaja
10.06.15,09:04
A ked mam vyzivne dohodnute len ustne? Hmotna nudza je prosim ako vyratavana?
ivka70
10.06.15,09:06
Prilozila som ti link.
Aj dohodnute vyzivne musis mat na papieri spisane a tuto dohodu potvrdenu sudom, len to ti uznaju ako podklad k ziadosti o davky.
Bez toho ani nemusis o davky ziadat.
tojaja
10.06.15,09:13
To akoze ked nemam na papieri a sudom potvrdene vyzivne na dieta, tak nedostanem nic?
tojaja
10.06.15,09:41
Ked by som mala papier o vyzivnom/asi zalezi od sumy/, potom by mi az vyratali nejaku davku? A o ktoru davku by islo? o hmotnu nudzu, alebo zivotne minimun, alebo?
avalik
10.06.15,09:52
Ivka ti dala link, des sú zrozumiteľne napísané info, na doplnenie prikladám zopár citátov zo zákona o hmotnej núdzi:

§ 2
Hmotná núdza

(1) Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti podľa tohto zákona nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom3) a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem.

(2) Základné životné podmienky na účely tohto zákona sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie.

§ 6
Nárok

Nárok na účely tohto zákona je

a) výživné podľa osobitného predpisu,25)

b) náhradné výživné podľa osobitného predpisu,22)

c) dávky sociálneho poistenia, dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia, dôchodky doplnkového dôchodkového sporenia, dávky sociálneho zabezpečenia, rodičovský príspevok, opakované príspevky na podporu náhradnej starostlivosti,

d) nárok z pracovnoprávneho vzťahu alebo z obdobného pracovného vzťahu.






§ 9
Pomoc v hmotnej núdzi

(1) Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká fyzickej osobe v hmotnej núdzi, ak spĺňa podmienky ustanovené v § 10 až 14 a úhrn súm uvedených v § 10 ods. 2 a 3, § 11 ods. 2, § 12 ods. 2, § 13 ods. 2 a § 14 ods. 2 je vyšší ako úhrn súm príjmu podľa § 4. Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká najskôr v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa tento nárok uplatnil.

(2) Nárok na pomoc v hmotnej núdzi nevzniká, ak sa všetci členovia domácnosti zdržiavajú v cudzine dlhšie ako 30 po sebe nasledujúcich dní.

(3) Pomoc v hmotnej núdzi je

a) dávka v hmotnej núdzi (ďalej len „dávka“),

b) ochranný príspevok,

c) aktivačný príspevok,

d) príspevok na nezaopatrené dieťa,

e) príspevok na bývanie.

celý zákon tu: www.zakonypreludi.sk/zz/2013-417
ivka70
10.06.15,09:55
Ty musis vydookladovat svoje prijmy. tvojim prijmom je aj vyzivne dietata.
Ak ho nebudes mat oficialne potvrdene, nemaju ti co vyratat, lebo nevydokladujes, co musis, k ziadosti.

Na zaklade prijmu posudia ,ci dosahujete aspon zivotne minimum, ak nie, posudia, ci mate narok na davku v hmotnej nudzi a vyplatia ti len tu, teda rozdiel medzi nou a tvojimi prijmami.
Katy a R
10.06.15,10:03
nárok nie je celkom správny termín. Dávka v hmotnej núdzi je určená na zabezpečenie len naozaj základných potrieb - a len vtedy, ak sám nemôže pracovať, alebo inak (napr predajom majetku) si zabezpečiť nejaký príjem (zákl je okolo 60 eur - ale všetko presne je v tom linku) ... v prvom rade sa musíš sama postarať, resp otec tvojho dieťaťa je povinný prispieť (výživné) ... až keď by toto nebolo možné, až potom môžeš žiadať štátnu dávku ... vlastne od ostatných daňovníkov, ktorí tiež živia svoje rodiny;)
Katy a R
10.06.15,10:20
pozor .. dávka nie je vo výške životného minima ... pozorne prečítaj ten link (že čo všetko by mohlo prichádzať do úvahy?)
tojaja
10.06.15,10:31
k oficialnemu potvrdeiu sa urcite nedostanem..otec maleho nema vraj na to cas a ze peniaze mi dava, ako sme sa dohodli.. neda sa to nijak inak?
Katy a R
10.06.15,10:36
bez toho to nepôjde ... ale ak by si aj mala potvrdenie, môže sa stať, že ti výjde dákych 5-10 eur (alebo aj nič) - prepočítala si si?
ivka70
10.06.15,10:39
Aka je vyska vyzivneho? ci ti vobec nejaka davka vyjde .... teda ci ma zmysel to potvrdnie zhanat. Aj ked, mat to na papieri je vzdy lepsie.
tojaja
10.06.15,10:41
chlap mi dava 50€+mam pridavok na dieta 23€, byvam s mamou, ktora zaraba minimum..ma 3izbovy byt a ja nemam moznost zamestanat sa kvoli tomu, ze mi maly este nechodi do skolky..a ani mi nema s nim kto byt
Katy a R
10.06.15,10:46
zatiaľ máš ešte svoj príjem (tú dávku v nez) - ale ak ti skončí - mohla by si požiadať - treba ti ale ten doklad o výživnom. a čo keby si skúsila požiadať o aj zvýšenie výživného? (to len tip)
tojaja
10.06.15,10:52
ved budem musiet volaco vymysliet..lebo bez penazi sa zit neda ..dakujem
ivka70
10.06.15,10:53
V takom pripade zacni bojovat o oficialne vyzivne a na papieri.