sovaH
10.06.15,03:45
Chcela by som sa spýtať, či mi exmanžel musí prispievať na hypotéku, ktorú sme si zobrali spoločne počas manželstva. Po rozvode súd pridelil deti do mojej opatery a exmanžel má k nim neobmedzený prístup. Zostala som bývať v našom spoločnom dome, na ktorý máme hypotéku. Hypotéka je na jeho meno, ale splácam ju ja. Ja som spoludlžník. Mesačné splátky odchádzajú z môjho účtu. Exmanžel sa vysporiadať nechce, z domu nás nevyháňa. Hypotéka je vo výške 50 000 euro, 50 000 sme mali na kúpu domu z vlastných prostriedkov. Ak sa ho spýtam, koľko by chcel z domu v prípade vysporiadania, tvrdí, že 20 000 eur a naše auto, ktoré výužíva výlučne on. Ďakujem za radu.
draik
10.06.15,05:47
Dlžník a spoludlžník sú zaviazaní spoločne a nerozdielne, teda veriteľ od každého z nich môže požadovať celé plnenie. Ak sa dlžníci nedohodli inak, medzi sebou sa z plnenia voči veriteľovi vysporiadajú 1:1.
sovaH
10.06.15,10:58
Ďakujem za odpoveď. Čiže môžem od manžela požadovať, aby sa polovicou podieľal na splácaní úveru. V prípade, ak by som ho vyplatila z domu 20 000 eur a stala by som sa jediným vlastníkom, potom už nemôžem od neho požadovať polovičné splácanie úveru?
draik
10.06.15,21:04
Môžte požadovať, ale nie spôsobom, že vy budete platiť polovicu splátok a polovicu necháte na neho (uvedené vysporiadanie, o ktorom som písal, je až ex post po plnení veriteľovi). Dlžníctvo/spoludlžníctvo nemá priamy vplyv na vlastníctvo, ale na zmeny vlastníckych pomerov by bol vhodný súhlas banky. Predpokladám, že exmanžel s tým bude súhlasiť vtedy, ak bude vyviazaný z úverovej zmluvym na čo zase bude potrebné, aby Vaša finančná bonita bola dostatočná alebo aby ste si zohnali ručiteľa/iného spoludlžníka.
sovaH
11.06.15,05:05
Ďakujem za odpoveď.
Ex manžel chce odo mňa 20 000 a naše auto ako vyplatenie zo spoločného majetku. Ale v banke máme spoločný dlh 50 000 eur (zostatok k dnešnému dňu je 46 300 eur) - čiže on je banke dlžný polovicu. Ja mu chcem navrhnúť, že preberiem dlh na seba ale ho nevyplatím.
Chobot
11.06.15,06:29
Toto sa mi nezdá spravodlivé. Rátajme spolu:

Mali ste 50 000. Zobrali ste si úver 50 000. Predpokladám, že dom je v takej istej hodnote, teda 100.000. Plus máte nejaké auto, ktoré nech má dajme tomu hodnotu 4000 EUR.

Tie peniaze, ktoré ste mali, boli spoločné. Úver je tiež spoločný (zatiaľ). Keby si ho nevyplatila, ale zobrala by si si spoločný majetok, a prevzala celý dlh, tak by si mala majetok v hodnote 104.000 EUR a dlh 46.000 EUR, Čistá hodnota tvojho majetku by bola 58.000 EUR. Manžel by mal holú riť.

Keby si ho vyplatila, tak ako on navrhol, tak jeho majetok by bol 20.000 + auto = 24.000 EUR. Nemal by dlh žiadny.

Tvoj majetok by bol 100.000 EUR, dlh 46.000 + 20.000 (predpokladám, že by si si na to musela požičať). Hodnota tvojho čistého majetku by bola 34.000.

Keby ste dom aj atuo predali, z peňazí splatili úver a zvyšné peniaze si rozdelili fifty-fifty, mali by ste každý: 104.000 - 46.000 : 2 = 29.000 EUR. Toto by bolo najspravodlivejšie rozdelenie spoločného majetku.

Takže to, čo navrhuje tvoj ex, je stále pre teba výhodné, lebo dostaneš bez akýchkoľvek ťahaníc väčšinu majetku. Neviem, prečo odmietaš vyplatiť jeho podiel. Tým ho vlastne okrátiš. lebo mu ukradneš váš spoločný majetok.

Ak nepristúpiš na jeho ponuku, nie je vylúčené, že to dá na súd a potom pôjdete pekne so všetkým na polovicu. A budeš mať menej.

Ak by si vôbec nič neriešila, iba by si splácala úver, tak majetok sa sám nevysporiada. Manžel zostane stále 1/2 vlastníkom domu. Bez vysporiadania sa ho nezbavíš. Takže ani hra na mŕtveho chrobáka ti nepomôže.

Rátaj a rozmýšľaj.
sovaH
11.06.15,06:44
Presne takúto konštruktívnu, úprimnú, priamu odpoveď potrebujem. Myslím aj ja, že to bude najlepšie riešenie. Ďakujem.