Dzejdza
10.06.15,08:24
ivka70
10.06.15,06:25
Jedine to auto na rodica predtym prepisat.
evuš
10.06.15,06:26
Myslím, že sa to dá... ja som mala tak poistené auto na manžela - cca 8 rokov dozadu..
buchač
10.06.15,06:27
NIE

Držiteľ a majiteľ nie je vždy to isté.
Čiže napísanie otca do dokladov by znamenalo aj zmenu v evidenčných dokladoch, čiže tento by sa stal podľa papierov aj majiteľ.


§ 3
Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu

(1) Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa držba motorového vozidla previedla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak na motorové vozidlo je uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má nájomca.

(2) V prípade cudzozemského motorového vozidla má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu vodič tohto motorového vozidla, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Osoba, na ktorú sa vzťahuje povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa odseku 1, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu najneskôr v deň prvého použitia motorového vozidla. Osoba, na ktorú sa vzťahuje povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa odseku 2, je povinná takúto poistnú zmluvu uzavrieť podľa § 16 pri vstupe cudzozemského motorového vozidla na územie Slovenskej republiky.

V zmysle uvedeného je povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti ten, kto je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla v evidencii vozidiel príslušného dopravného inšpektorátu alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa previedla držba motorového vozidla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak je na vozidlo uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti je nájomca motorového vozidla.
taiko
10.06.15,06:32
a neuvadza sa v poistke, kto je "hlavnym" soferom?
evuš
10.06.15,06:57
Tai, ja ani neviem...ale majiteľkou auta som bola ja a poistené bolo na manžela....
vicktor
10.06.15,11:50
Hlavny sofer sa neuvadza.
misoft
10.06.15,15:45
Teoreticky - dá. Ovšem!
Je MAJITEĽ a DRŽITEĽ. Poisťovne uzatvárajú poistky s majiteľom, nie držiteľom. V tvojom prípade - majiteľom by musel byť tvoj rodič - uvedené aj v techničáku. Ty by si bol držiteľom - teda tým, ktorý ho využíva - tiež by to bolo v techničáku.
buchač
10.06.15,18:46
Doplnený príspevok.
preboha
11.06.15,16:56
vyššie citovaný predpis hovorí jasne - uzatvorenie, platenie poistky je povinnosť DRŽITEĽA = osoba zapísaná v techničáku. Majiteľom vozidla pritom môže byť niekto úplne iný. Držiteľ jeIBA osoba na ktorú je auto u polície EVIDOVANÉ. Držiteľ a majiteľ môžu, ale nemusia byť tá istá osoba.
misoft
11.06.15,17:02
Vďaka za opravu. Trochu som to prehliadol.
Ale z "mojej" skúsenosti ..... brácha je držiteľom vozidla, majiteľom je otec - dôchodca. A PZP platí otec - ako dôchodca ju má nižšiu.
Takže - ako je to potom?
preboha
11.06.15,17:15
no otec a syn môžu mať rovnaké meno a samozrejme aj priezvisko. Poisťovňa si to nemusí všimnúť, ale ak si to pri nejakej príležitosti všimne tak môže byť veselo - hlavne ak spôsobíte nejakú škodu
schoke
13.03.19,23:39
takze ked dam poistku na mamu,ze bude v technickom ako drzitel a ja budem majitel a ja sa na tom budem vozit a stopnu ma policajti tak sa nic nestane ci? moze to tak byt?
Katy a R
14.03.19,07:36
preboha, kde je tam písané - že len len držiteľ môže pzp uzavrieť ?
buchač
14.03.19,08:16
Pri zastavení policajtmi by som mal najmenší problém.
Horšie by bolo, ak by boli policajti nútení prísť k dopravnej nehode.
Poistka na mamu...hm, ušetríš na jednej strane...a na strane druhej prerobíš.
Vysvetlím ?
Nie všetko vybavíš na prvý šup a nie všetko sa dá vybaviť cez mail/telefón...teda ja rozhodne také záležitosti takouto formou neriešim.
Čiže budeš mamu ťahať hore dole...vybavovať plné moci, potvrdenia a iné íčoviny ???

Veď zbehni do poisťovne a daj si urobiť presnú kalkuláciu na obe varianty.
Koľko asi ušetríš ?....50€ na rok ? To je cca 5€ na mesiac...za to kúpiš cca 5 káv...
Neoplatí sa zapodievať ....... teda aspoň ja by som to nerobil.
Katy a R
14.03.19,08:25
Ak by si chcel ušetriť na PZP - najčastejšie to robia ľudia tak, že prepíšu MV na dôchodcu (rodiča) ... ale tiež si treba dať pozor, aké zmeny budú .. lebo sa môže stať, že od určitého veku môže byť pzp zase drahšie ! (sadzobníky sa často menia). A tiež treba mať potom splnomocnenie - hlavne v zahraničí. A samozrejme, aj pokuty by chodili mamke . takže treba si zvážiť, či sa oplatí - za každú zmenu, či v evidencii, či v TP sa platí.
ešte príklad - napr pri ŤZP osobách zvykne byť majiteľom táto osoba - ale držiteľom (aj keď nie vždy) býva rodič/zákonný zástupca - a zľava na pzp platí .
PZP môže uzavrieť aj držiteľ, aj majiteľ - v návrhu zmluvy sa to uvádza, že kto