Marci2305
10.06.15,09:29
Dobrý deň.
Potrebovala by som sa poradiť ohľadom výšky odstupného.
Naša zamestnankyňa bola dlhodobo PN. Dňa 08.06.2015 podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 s 3-mesačným odstupným. Ako vypočítam toto odstupné?
Rozhodujúcim obdobím je 01/2015, 02/2015, 3/2015 ak som správne pochopila.

Hrubá mzdy bola:
01/2015 - 467,43 Eur
02/2015 - 0,-Eur
03/2015 - 230,89 Eur
Ostatné mesiace bola už iba PN do ukončenia prac.pomeru.

Hodinový tarif ma fixný 2,66 Eur.
Týždenný úväzok - 40 hodín.

Môj výpočet bol: priemerný počet hodín pripadajúci na 1 mesiac - 160+160+176 = 496 : 3 = 165,33 hodín. 2,66 x 165,33 = 439,7778 x 3 = 1319,33 Eur.
Alebo mám vychádzať z jednej hrubej mzdy + 2 mesiace vypočítať pravdepodobný mesačný zárobok? To by mi vyšlo 1361,19 Eur.

Ďakujem vopred všetkým za rady. V prípade potreby doplním údaje.

Marcela
ivka70
10.06.15,09:47
Vypoved dohodou neexistuje .... a na dohode sa moze len dohodnut, nemoze ju dostat
ivka70
10.06.15,09:50
Odpracovala v januari-marci aspon 22 dni?
Ak ano, vypocitas podla odpracovanych hodin a k nim prisluchajucej mzdy za toto obdobie priemernu hodinovu mzdu.
Ak nie, pocitas pravdepodobny VZ podla zmluvy.

Odstupne potom pocitas :
priemerna hodinova mzda * pocet hodin pripadajucich podla zmluvy na 1 den (teda 8) * 21,74 (co je statisticky priemerny pocet dni v mesiaci) * pocet mesiacov odstupneho
Marci2305
10.06.15,09:52
Zle som sa vyjadrila podpísali dohodu o ukončení pracovného pomeru § 60. Obaja podpísali a súhlasili s výškou odstupného. V dohodnutej výške odstupného sa uviedlo - 3-mesačné dostupné § 76.
ivka70
10.06.15,09:53
Odstupne musia urcit podla zakona, podla odpracovanych rokov, nemozu sa na nom dohodnut, dohodnut sa mozu na odmene nad ramec odstupneho.
Marci2305
10.06.15,09:57
Ďakujem za upozornenie :-)
Marci2305
10.06.15,10:00
Áno, to som pochopila. Oni sa v podstate dohodli, že spíšu dohodu o ukončení § 60 a pri tom bude napísané, že bude vyplatené aj odstupné podľa zákona. Dohoda je o dohode dvoch strán nie? Ak sa uviedol do dohody aj § 76 - tak musia samozrejme vychádzať zo zákona.
Inak pracovala viac ako 5 rokov - takže to 3-mesačné bolo už vtedy známe :-)
ivka70
10.06.15,10:02
No, len potom to v tej dohode nesmu nazvat odstupnym, ked nejde o ukoncenie PP dohodou z dovodu rusenia prac. miesta
Marci2305
10.06.15,10:12
Ďakujem.
Nie neodpracovala 22 dní.
Takže výpočet potom bude:
2,66 x 8 = 21,28 x 21,74 = 462,6272 x 3 = 1387,88 Eur .
ivka70
10.06.15,10:14
Ano.
plus nezabudni preplatit dovolenku, ak jej nejaka ostala.
Marci2305
10.06.15,10:16
Tú určite nemá. Tú si stihla vybrať predčasne medzi pn-kami...:-) Ešte raz ďakujem.