majkii
10.06.15,13:04
Rád by som sa zúčastnil dobrovoľnej dražby, nemám zatiaľ priamu skúsenosť. Ani tak nejde mi o postup pri dražbe, skôr o pomenovanie rizík, keďže ide o mimoriadne rizikovú dražbu.

1) zaplatím dražobnú zábezpeku, v prípade že nevydražím nehnuteľnosť, zákon explicitne neurčuje, dokedy má dražobník zábezpeku vrátiť. Aké máte skúsenosti s vrátením zábezpeky?

2) v prípade že vydražím nehnuteľnosť, zaplatím vydraženú cenu, ale dlžník úspešne napadne dražbu, kto vráti zaplatenú cenu - dražobná spoločnosť? čo v prípade, ak sa medzičasom uspokojil z ceny navrhovateľ alebo banka?

3) navrhovateľom sú vlastníci bytov, resp. zastupuje ich správca - dlžník má však aj dlhy voči banke - hypoúver prevyšujúci hodnotu nehnuteľnosti uvedenú v znaleckom posudku, na LV je záložné právo banky.
Dlh voči navrhovateľovi je dajme tomu xy , Ak sa byt vydraží dajme tomu za 20*xy EUR z dražby sa uspokojí navrhovateľ zvyšnú sumu po odrátaní nákladov na dražbu zaplatí dražobník banke na splatenie úveru, alebo zvyšok výťažku z dražby dá dlžníkovi? Ide o to, že banka nie je navrhovateľom ale má záložné právo.

4) môže banka namietať dražbu, keďže znalecký posudok je značne nižší než výška nesplateného úveru a pravdepodobne aj ako reálna cena?

5) Ak je na úvere aj ďalší spoludlžník, má tento spoludlžník predkupné právo? Malo by to byť uvedené vo výzve v obchodnom vestníku

je tu ďaleko viac otázok a okolností nech viem na čo sa mám pripraviť.

Ešte jedna vec môžem pred konaním dražby položiť niekoľko otázok, tak aby boli zaznamenané v notárskej zápisnici.
IIla
16.06.15,08:48
Možno niektoré odpovede nájdete v zákone o dobrovoľných dražbách (bol novelizovaný v r. 2014): http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-527
(§ 15: Dražobník bez zbytočného odkladu (https://www.google.sk/#q=%C4%8Do+znamen%C3%A1+bez+zbyto%C4%8Dn%C3%A9ho+o dkladu) po skončení dražby vráti účastníkovi dražby, ktorý predmet dražby nevydražil, zloženú dražobnú zábezpeku alebo zabezpečí jej vydanie z notárskej úschovy.)