Melinda
25.05.06,09:52
Firma dá zamestnancom 90,- Sk stravné lístky. Ako treba rozpočítať koľko platí firma a koľko zamestnanec, keď firma prispeje zo sociálneho fondu 1,30Sk za jeden lístok a tiež 48,95 Sk (55% z ceny 89,- Sk)? Aká je možnosť prispieť na stravné lístky zo zisku po zdanení?
KEJKA
25.05.06,07:56
prídel do SF zo zisku po zdanení je možné. A potom vlastne dáš prídel zasa len zo SF.
Ale prídel zo zisku po zdanení je aj vtedy, ak príspevok naviac zaúčtuješ 528/213, lebo je to nedaňový náklad a vpodstate ti zníži disponibilný zisk.
...........
rozpočítané to máš..a ten rozdiel =90-48,95-1,30 je suma, ktorú zaplatí zamestnanec, alebo firma zo zisku po zdanení v zmysle vyššie uvedeného.
Tweety
25.05.06,08:25
Firma dá zamestnancom 90,- Sk stravné lístky. Ako treba rozpočítať koľko platí firma a koľko zamestnanec, keď firma prispeje zo sociálneho fondu 1,30Sk za jeden lístok a tiež 48,95 Sk (55% z ceny 89,- Sk)? Aká je možnosť prispieť na stravné lístky zo zisku po zdanení? Podľa tvojho zadania rozúčtovanie: 527/213 48,95, 472/213 1,3, ostáva pre zamestnanca 39,75. 331/213.Kedže nie sú haliere, tak 40., alebo 39,5o. Treba pouvažovať buď zvýšiť o tie haliere S.F, alebo potom zaokruhlenie na 548.Ten prídel do fondu zo zisku po zdanení je už podľa toho, ako sa rozdhodne VZ.
jenny7
05.06.06,11:25
prídel do SF zo zisku po zdanení je možné. A potom vlastne dáš prídel zasa len zo SF.
Ale prídel zo zisku po zdanení je aj vtedy, ak príspevok naviac zaúčtuješ 528/213, lebo je to nedaňový náklad a vpodstate ti zníži disponibilný zisk.
...........
rozpočítané to máš..a ten rozdiel =90-48,95-1,30 je suma, ktorú zaplatí zamestnanec, alebo firma zo zisku po zdanení v zmysle vyššie uvedeného.


Ahojte, ja mám trošku taký podobný problém, nie som si istá či je to správne zaúčtované:
máme stravné poukážky v hodnote 80,- Sk
stravná jednotka na zamestnanca je 100,-Sk na odpracovaný deň.
Zamestnávateľ sa rozhodol, že nám bude celú stravenku preplácať.
Čiže - 55% účtujem 527/213 - 48,95 Sk
zostatok zaúčtujem 472/213 - 51,05 Sk
Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o nepeňažný prídel so SF.
Kedže SF nie je dostatočne doplnený, zákonný prídel nestačí vykryť požadovaný príspevok, tak ho dopĺňam ako 528/472.V danom príklade ho doplním o hodnotu 51,05 Sk. Na konci roku to dám ako pripočítateľnú polozku k základu dane. Na konci roku uvidím, kolko som prečerpala SF vďaka účtu 528, potom vlastne po vyčíslení hosp.zisku tuto sumu doplním do SF a tým pádom znížim disponibilný zostatok.
A ešte aby toho nebolo málo, tak moja bývala účtovníčka mi kázala viesť SF v pokladni. Takže som si urobila analytiku a vediem tam všetky pohyby. Takže ak dopĺňam SF 528 účtujem, že zoberiem príspevok 51,05 z centrálnej pokladne a dám ich do pokladne SF a keď vyplácam stravenku tak dám ten príspevok naspäť do centr.pokladne. Ide tam o to zachytenie pohybov. Neviem ale či to nie je zbytočné, takto do detialov to viesť. Nestačilo by predsa urobiť 528/213, SF do toho vôbec neťahať, aby som nemusela robiť toľko pohybov? Len neviem potom, či sa to nebude musieť zdaňovať zamestnancom, kedže už to nepôjde cez ten SF???
Asi je to dosť komplikované, dúfam, že mi bude vedieť s tým niekto poradiť. Prosím, prosím ak viete,tak mi poradte:confused:
pavel9
05.06.06,13:29
jenny7,
My smé mali podobný problém. Náš zamestnávateľ nám prepláca stravné peniazmi, v pomere 45/55%. Po nejasnostiach som sa obrátil na Ministerstvo financií, ako predkladateľa daňového zákona. V ich vyjadrení je stanovisko také, že ak je plnenie stravného v korunách, toto sa normálne zdaní. Pozri si rubriku "vyjadrenia z úradov", niekde tam by mal by ten prepis.

Myslím si, že takéto krajné riešenie je pre zamestnanca nevýhodné, lebo prakticky dostane príspevok na stravné asi 39,70 SKK/deň, z hodnoty podľa príspevku stravného za pracovnú cestu ( do 8 hod.)


Našiel som tú odpoveď, tak ti ju prikladám:


Otázka, adresovaná na Ministerstvo Financií SR:

Dobrý deň.
Prosím Váš o pomoc pri probléme, radu, ktorý vznikol u môjho zamestnávateľa. Sme civilní zamestnanci MO SR pri výkone ochrany objektov. Ide o prácu s nepretržitou službou. Nakoľko sme na odlúčených pracoviskách, mimo objektu vojenského útvaru, stravovanie pracovníkov je riešené poskytnutím finančného príspevku. A teraz nastáva problém v ktorom nemáme celkom jasno. Nakoľko sa príspevok na stravu vypláca vo finančnom plnení cez výplatnú pásku. Neviem, ale myslime si, že príspevok na stravu vo finančnom plnení by sa nemal zdaňovať. Ide o čiastku podľa zákona o cestovných náhradách s poukázaním na Zákonník prace vo výške 80,00Sk/smenu. Z uvedeným problémom sme sa obrátili na MPSVaR, odkiaľ nám odpísali že toto by sa nemalo zdaniť s poukázaním na zákon 595 o dani z príjmov, (kde je napísané že príspevok na stravu sa nezdaňuje,) ale odkázali nás na vás, na Ministerstvo financií, ktoré vraj nám podá podrobnejšie vysvetlenie.
Ďakujem
s pozdravom, xxxxxxx

Odpoveď na danú otázku :

Vec
Odpoveď na žiadosť

Na Vašu e-mailovú žiadosť zo dňa 18. 11. 2005 o sprístupnenie informácie na základe zákona č. 211/2000 Z.z. o slobode informácií Vám poskytujem požadovanú informáciu vypracovanú príslušnou organizačnou jednotkou MF SR.

Finančný príspevok, poskytovaný zamestnancom v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce, je zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Od dane je oslobodené, podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, len nepeňažné plnenie, ktorým je hodnota stravy poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného iným subjektom.

S pozdravom



Ing. Jozef Myjavec
vedúci oddelenia


jenny7
06.06.06,05:13
Díky Pavel9 za vyčerpávajúcu odpoveď. My vlastne dostávame od zamestnávateľa príspevok v nepeňažnej forme - a to, že nám dá stravné lístky a my za to nič neplatíme, takže určite by sa to asi nemalo zdaňovať pre zamestnanca, ale pre istotu sa pýtam aj ostatných.
Čo sa týka toho účtovania, to by som mala dať asi do inej témy a nie k mzdám. Takže dík a ak mi ešte vie niekto dať radu, tak prosím napíšte.
Prajem pekný deň.