zúfalá mama
10.06.15,20:50
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj syn je žiak šiesteho ročníka ZŠ a hrozí mu, že bude opakovať ročník, kvôli telesnej výchove. Od začiatku druhého polroka začal mať syn zdravotné problémy,časté bolesti brucha a slabosť. Začali sme chodiť po vyšetreniach, 3dni bol aj hospitalizovaný v nemocnici. Preto sa stávalo, že v priebehu februára, marca a polovice apríla občas chýbal, alebo pre momentálne komplikácie necvičil./cca 5-7hodín/. Oslobodenie od TV zatiaľ vystavené nemal, nakoľko diagnóza stále nebola stanovená a prolémy sa na chvíľu objavili a potom zas zmizli a bolo chvíľu dobre. A tak dookola. Od17.4. do 29.4. bol PN s hnisavou angínou, potom bol týždeň v škole ale 7.5.sa mu choroba vrátila. Keď sa mu ale ani po ďalšom využívaní antibiotík stav nelepšil, robili sa ďalšie vyšetrenia a zistilo sa že syn má infekčnú mononukleózu. Infektológ nariadil domácu izoláciu až do konca mája. A od nástupu do školy 1.6.nariadil oslobodenie od TV.Syn sa musí vyhýbať akejkoľvek fyzickej aktivite minimálne pol roka. No a teraz mi pán učiteľ TV oznámil, že mi syna nebude klasifikovať, nakoľko má málo odcvičených hodín. A to aj napriek tomu, že na vysvedčení nemajú známku ale len absolvoval. Povedal, že buď si ešte teraz do konca roka urobí nejaké fyz.testy či také niečo, alebo si v auguste urobí komisionálne skúšky. Ani jedna z týchto možností však neprichádza do úvahy, keďže ešte najmenej do novembra má syn nariadené telesné šetrenie. Preto ho chcú nechať opakovať ročník. Máme nejaké možnosti, ako sa vôči tomuto rozhodnutiu brániť? Všetky ostatné predmety sa doučil, aj si dozbieral chýbajúce známky, len s tou TV máme takéto problémy, nakoľko nám dávajú podmienky, ktoré ani pri najlepšej vôli v záujme synovho zdravia nemôžeme splniť. Poraďte mi prosím , ako mám ďalej postupovať. Všetky vymeškané hodiny máme riadne ospravedlnené od lekára. Máme vôbec nejaké práva? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
misoft
10.06.15,19:17
Chyba je v tomto:
"Oslobodenie od TV zatiaľ vystavené nemal, nakoľko diagnóza stále nebola stanovená a prolémy sa na chvíľu objavili a potom zas zmizli a bolo chvíľu dobre."
Oslobodenie od TV sa mohlo vystaviť lekárom. Mali ste požiadať. Telomrsk nemusí vedieť o jeho problémoch a tak "dedukuje", že sa ulieva a hodnotí nedostatočne.
Ale ak toto:
"zistilo sa že syn má infekčnú mononukleózu. Infektológ nariadil domácu izoláciu až do konca mája."
donesiete oficiálne potvrdené, tak nemôžu vydať rozhodnutie o tom, že "málo cvičil" - má predsa zdravotné obmedzenia.
Napíšte odvolanie ohľadom nesprávneho ohodnotenia žiaka z TV a priložte doklady, prečo necvičil (stačia kópie), aby im bolo jasné, že to bolo zo zdravotných príčin.
Ak by sa i naďalej stavali na zadné, odvolanie podať odboru školstva u zriaďovateľa!
Dav
10.06.15,19:28
Zobrať kartotéku a ísť za telocvikárom, porozprávať sa s ním, aké cviky od syna chce a prečo ich syn nemôže cvičiť. Taktiež ísť za triednym učiteľom. Vyžiadať od lekára oslobodenie od TV, možno ten bude mať pochopenie. Skúsiť sa najprv dohodnúť na tom, aby učiteľ akceptoval zdravotný stav syna. Ak nie, ísť za riaditeľom, a povedať mu, že ak bude škola napriek odporúčaniu lekára trvať na synovej TV,zažalujete školu za šikanovanie a pokus pre trestný čin ublíženia na zdraví, alebo zavoláte na nich novinárov, alebo sa budete sťažovať u zriaďovateľa. Treba dať najavo, že sa nedáte zahnať do kúta.
jelalim
10.06.15,19:35
1. snazit sa to vysvetlit telocvikarovi, ak je trocha normalny, tak to pochopi a nebude vymyslat prieky. Vysvetlit presne tak isto, ako ste to napisali nam,
2. ak to nepomoze, rano o 7:45 ist za riaditelom skoly, vysvetlit to jemu, ukazat mu aktualne potvrdenie. podla toho co pisete, nesmu nutit ziaka robit fyz.testy, alebo komisionalne skusky z telocviku.
buchač
10.06.15,20:02
Všetko je, takpovediac, blbosť zo strany telocvikára. Nech si leští svoje ego niekde inde a inak.

Pokiaľ dobre viem, tak z telesnej výchovy sa proste nedá prepadnúť...tak isto ani z hudobnej výchovy. Tým pádom neprichádzajúdo úvahy ani tie komisionálne testy.

Ak by sme sa trochu povzniesli a opomenuli zdravotný stav vyššie uvedeného a vzali do úvahy aj opačný prípad.
Nejaký iný žiak sa zúčastňuje pravidelne telesnej výchovy. No jediný pohyb,ktorý zvládne je ten, že sa maximálne vie prezliecť do cvičebného úboru...lebo inak je také športové drevo, že ešte aj bútľavý peň je šikovnejší.
Aj v takoto prípade by robil - žiadal telocvikár tie komisionálky ?

Obdobne je to aj pri hudobnej výchove.
Ja osobne som na ZŠ nesmel ani pípnuť... ;) :D :D :D
vanessa2
11.06.15,07:57
aj mne pripadá dosť nenormálne prepadnúť z TV a ešte k tomu ak dieťa malo zdravotné problémy .....
ivka70
11.06.15,08:08
Ja si myslim, ze zbytocne utocite na telocvikara.
On ma dane percentualne, kedy moze byt ziak klasifikovany, kolko percent hodin musi absolovat.
To, ze oslobodenie od TV mal az posledny mesiac, nemeni nic na skutocnosti, ze sa nezucastnil potrebneho poctu hodin. A klasifikacia je aj absolvoval/neabsolvoval.
Cize on ma na to metodicky predpis, kedy musi ziaka neklasifikovat a navrhnut mu komisionalne skusky.

Asi by som z oslobodenim od TV isla za riaditelom skoly (s tym, ze este predtym informovala vyucujuceho, co idem urobit) a poziadala ho o navrh riesenia, co v takomto komplikovanom pripade.
Kedze dieta zo zdravotnych dovodov komisionalne skusky robit nemoze - fyzicky, ci mu dokazu navrhut nejake teoreticke preskusanie, aby bolo zadostucinene zakonu aj zdraviu.
Myslim, ze spolocnym hladanim nejake riesenie najdete.
buchač
12.06.15,05:17
A klasifikacia je aj absolvoval/neabsolvoval.
=================================

...a to znamená len jedno....Na vysvedčení sa to objaví v príslušnej kolónke...nič iné.
Hento hodnotenie sa nikde inde neobjaví...a ani nebude mať vplyv na tie príjimacie dotazníky na strednú školu.

Predmet TV je proste len ten, z ktorého sa jednoducho neprepadá-nedá sa !!!
-----------------------------------------------------------

Sa aj čudujem matke, že si z toho až taký problém robí.
Sa aj čudujem matke, že už dávno nedoniesla patričné dokumenty do školy.
Sa aj čudujem matke (Otec je kde ???) , že učiteľa TV už dávno do teplých neposlala.
Sa aj čudujem poniektorým, že doporučujú tie média.
Peggynka
12.06.15,05:39
Ako prváčka v ZDŠ som strávila v nemocnici takmer celý prvý polrok.Na vysvedčení som mala napísané "neklasifikovaná".Dokončila som 1.ročník a na porade sa rozhodovali,či mám opakovať ročník.Triedna učiteľka tvrdila,že to zvládnem dobehnúť a pustili ma do 2.ročníka.Myslím,že by mal mať na vysvedčení napísané to isté a nemal by byť problém,aby pokračoval ďalej.Treba to riešiť s vedením školy.
Ak by tvrdili niečo iné,požiadaj ich,aby ti ukázali zákon,ktorý to neumožňuje.Ja by som neváhala a požiadala aj o vyjadrenie Ministerstvo školstva SR.
buchač
12.06.15,05:44
Dokončila som 1.ročník a na porade sa rozhodovali,či mám opakovať ročník.
===============================
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Peggynka
12.06.15,05:51
Čomu nerozumieš? Že triedna učiteľka privrela oči a nedala ma prepadnúť s požehnaním učiteľského zboru?
buchač
12.06.15,07:45
ZDŠ - 1.ročník - TV - hodnotenie - klasifikácia ???

To už len čo bolo za "pedagógov"...prváka na porade riešiť ?
CHORÉ...!!!!

Nie nadarmo sa vraví, že povolanie učiteľ je proste diagnóza.
Niektorí by sa mali proste liečiť, ukájať a hladkať si svoje ego niekde inde a nie v škole.
Peggynka
12.06.15,08:14
U mňa nešlo o TV a vtedy nevedeli,čo so mnou...bola som v škole za celý školský rok veľmi málo :)
sito
12.06.15,13:34
Vždy a všade sa nájde zdravé hovado, ktoré neverí tým nezdravím. Tak prečo nie v telocviku?

Ako to ti naši dedovia? Že "zabudol vôl, že teľaťom bol!". "sýty hladnému neverí". "božie mlyny melú ...

A nie je ten pán učiteľ rovnakého pohlavia, mužského ...
sosak
12.06.15,14:33
Choď sa porozprávať s triednou učiteľkou tvojho syna. Vysvetli skutočnosti tak, ako si napísala sem na poradu a vôbec sa nebav s učiteľom telesnej výchovy.
§ 5
Triedny učiteľ

(1) Výchovno-vzdelávaciu činnosť v triede koordinuje triedny učiteľ, ktorého pre každú triedu na školský rok určuje riaditeľ.

(2) Triedny učiteľ v spolupráci s ostatnými pedagogickými zamestnancami v príslušnej triede zhromažďuje informácie o žiakoch v súlade s § 11 ods. 7, § 157 ods. 6 a § 158 ods. 1 zákona, ktoré použije na vypracovanie záznamov v katalógovom liste žiaka alebo v triednom výkaze a v súlade s § 63 ods. 3 zákona na prihláške na vzdelávanie.

(3) Triednym učiteľom môže byť pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady.

(4) Triedny učiteľ usmerňuje utváranie podmienok vzdelávania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa § 29 ods. 10 zákona, ktorý je začlenený do triedy v spolupráci so všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.

(5) V neprítomnosti triedneho učiteľa vykonáva jeho prácu iný pedagogický zamestnanec, ktorého určí riaditeľ. Počas neprítomnosti triedneho učiteľa dlhšie ako 30 dní určí riaditeľ jeho zástupcu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-320#p5