duris11
11.06.15,11:13
Sme nezisková organizácia poskytujúca sociálne služby pre seniorov. Vznikli sme v roku 2013, ale prevádzka bola spustená až v 2014. Sme financovaní z Ministerstva práce, soc. vecí a rodiny a dofinancujú si pobyt (a veci s tým súvisiace) klienti. Napadlo ma, či nie sme povinní sa registrovať pre plátcovstvo DPH, ale nie som si istá či áno alebo nie. Za minulý rok sme mali príjem z ministerstva cca 115 tis. Eur, od klientov cca 105 tis.Eur. Vedel by mi niekto z Vás skúsenejších poradiť?
marekpm
11.06.15,17:56
Služby sociálnej pomoci sú oslobodené do DPH

prikladám paragraf zákona o DPH

§ 30
Služby sociálnej pomoci
Na začiatok

(1) Oslobodené od dane sú služby sociálnej pomoci a služby súvisiace s ochranou detí a mládeže poskytované v zariadeniach sociálnych služieb podľa osobitného predpisu;11) oslobodený od dane je aj tovar dodaný spolu s týmito službami, ak s dodaním týchto služieb priamo súvisí.

(2) Oslobodené od dane sú služby a tovar podľa odseku 1 dodané aj inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ak táto osoba spĺňa jednu podmienku alebo viac z týchto podmienok:
a) vykonáva činnosť na iný účel, ako je dosahovanie zisku, a akýkoľvek prípadný zisk musí byť v plnom rozsahu určený na pokračovanie alebo zlepšenie dodávaných služieb,
b) je zriadená a spravovaná na zásade dobrovoľnosti osobami, ktoré nemajú priamy alebo nepriamy finančný prospech na výsledkoch jej činnosti,
c) uplatňuje ceny schválené príslušnými úradmi alebo ceny neprekračujúce takto schválené ceny a pri službách, ktoré nepodliehajú povinnosti schválenia ceny, uplatňuje nižšiu cenu, ako za obdobné služby uplatňujú osoby, ktorých cieľom je dosiahnuť takouto činnosťou zisk.
duris11
17.06.15,11:07
ďakujem, čítala som to v zákone, iba ma zmiatla tá veta že: služby súvisiace s ochranou detí a mládeže. Ešte raz vďaka.