katarina30
25.05.06,10:56
Prosím skúsenejších o pomoc.
Občan vlastní od roku 1991 budovu, ktorú bezodplatne prenajímal právnickej osobe. PO na vlastné náklady budovu zrekonštruovala. Občan sa v roku 2006 rozhodol budovu predať. Otázka znie: Vzťahuje sa na neho §9 ods 1 b) o oslobodení od dane z príjmu?
Peterka
25.05.06,08:59
Áno,ak občan nemal budovu zaradenú do obchodného majetku,t.j. neuplatňoval si odpisy.
Johanka
25.05.06,11:00
Pri ukončení nájmu treba prihliadnuť aj na ustanovenie § 17 ods.22 písm. b/ ZoDP , v súvislosti s technickým zhodnotením predmetu nájmu .
Maxinka
18.11.09,09:15
Občan vlastní od roku 1991 budovu. PO by mala o nu záujem - preto by ju chcela od neho kúpiť. Občan sa teda rozhodol budovu predať. Otázka znie: Bude občan podávať neajké DP alebo platiť z toho predaja nejakú daň??
Mária.K.
18.11.09,13:23
Občan vlastní od roku 1991 budovu. PO by mala o nu záujem - preto by ju chcela od neho kúpiť. Občan sa teda rozhodol budovu predať. Otázka znie: Bude občan podávať neajké DP alebo platiť z toho predaja nejakú daň??
Záleží na tom, či budova bola zaradená do obchodného majetku. Ak nebola zaradená do obchodného majetku, príjem z predaja budovy bude od dane oslobodený a občan nemá je povinnosť podať daňové priznanie.
Maxinka
07.06.10,09:09
Záleží na tom, či budova bola zaradená do obchodného majetku. Ak nebola zaradená do obchodného majetku, príjem z predaja budovy bude od dane oslobodený a občan nemá je povinnosť podať daňové priznanie.
Ďakujem, len ešte taká podotázočka: sumu si FO-občan môže stanoviť akú chce???
Marcela16
29.10.10,05:36
Prosím o radu. Ak predávame budovu zostatková cena z budovy a celá suma pozemku idú do nákladov a suma z kúpnej zmluvy kde je budova a pozemok idú do výnosov? Takže rozdiel podlieha dani z príjmov? Je to takto, alebo inak?
jeso
29.10.10,06:47
ano ZC ide do nákladov a predajná cena ide do výnosov ,
nezabudni vysporiadať DPH - nakolko môžeš predať budovu s DPH alebo aj bez DPH , je na tebe ako sa rozhodneš
ale ak si robil nejaké úpravy na budove -a DPH si si uplatnoval treba ju vysporiadať ...
Ing. Pavol Zúber
18.02.11,08:42
Chcem sa spýtať na §38 odst.1 zákona o DPH. Som platca DPH a v decembri 2010 som kúpil staršiu budovu s pozemkom od neplatcu DPH. Ja by som ju chcel predať ale neviem či s DPH alebo bez.
KEJKA
18.02.11,08:45
pozemok oslobodený nie je, ale budova áno.
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
Ing. Pavol Zúber
18.02.11,08:56
Prečo pozemok nie je oslobodený keď zákon hovorí že oslobodena je stavba vrátane stavebného pozemku na ktorom stavba stojí ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od kolaudácie alebo začatia používania? Môžete mi to prosím vás vysvetliť. Ďakujem.
KEJKA
18.02.11,09:02
upresnila som, pripla citát.
ak ide len o odst. 1, tak je oslobodenie
ak však ide o pozemok nielen pod stavbou, tak pozemok nie je oslobodený...odst.2/
Ing. Pavol Zúber
18.02.11,09:12
Tak ak pozemok presahuje aj mimo stavbu tak ten nie je oslobodený? Dobre to chápem?
KEJKA
18.02.11,09:13
ja to tak chápem.
Ing. Pavol Zúber
18.02.11,09:33
Ďakujem vám za super odpoveď. Ešte by som sa spýtal to začatie prvého užívania stavby sa nevzťahuje na to kedy ju začnem ja používať ale na úplne prvé použitie?
Ing. Pavol Zúber
21.02.11,05:13
Podľa čoho zistím kedy bola budova skolaudovaná. Mám žiadať nejaký doklad od predchádzajúceho majiteľa?
Maxinka
04.05.11,07:02
Obča vlastní od roku 2000 budovu.
Občan založí s.r.o. v r. 2010 a uvedenú budovu nevie či predať svojej s.r.o. alebo použiť ako vklad Čo je lepšie?
Ak by predal tak sa vzťahuje na neho zákon o oslobodení od dane z príjmu?
Maxinka
04.05.11,10:32
Obča vlastní od roku 2000 budovu.
Občan založí s.r.o. v r. 2010 a uvedenú budovu nevie či predať svojej s.r.o. alebo použiť ako vklad Čo je lepšie?
Ak by predal tak sa vzťahuje na neho zákon o oslobodení od dane z príjmu?
Prosíím...nikto:mee:
marjankaj
04.05.11,10:48
Obča vlastní od roku 2000 budovu.
Občan založí s.r.o. v r. 2010 a uvedenú budovu nevie či predať svojej s.r.o. alebo použiť ako vklad Čo je lepšie?
Ak by predal tak sa vzťahuje na neho zákon o oslobodení od dane z príjmu?

Nie ten zákon sa volá "zákon o dani z príjmov" 595/2003

Je to napísané v §9

Po piatich rokoch od nadobudnutia alebo od vyradenia z obchodného majetku je príjem z predaja oslobodený.
Maxinka
12.05.11,07:21
Nie ten zákon sa volá "zákon o dani z príjmov" 595/2003

Je to napísané v §9

Po piatich rokoch od nadobudnutia alebo od vyradenia z obchodného majetku je príjem z predaja oslobodený.
Neviem či rozumiem správne:(
Ten občan bude oslobodený od DzP?
PO zaplatí nejakú DzP ak takýto majetok kúpi od FO?
KEJKA
12.05.11,07:26
daň z príjmu sa platí z príjmov, nie z výdavkov.
Takže ak PO niečo kupi, tak neplatí daň z toho, že kúpila - budovu.
a občan ked predáva po 5 rokoch, tak tiež je to prenho oslobodený príjem.
Maxinka
12.05.11,07:28
ĎAKUJEM veľmi pekne - takto som to presne potrebovala aby som to pochopila :)
janyca
16.05.11,09:15
ahojte, prosím súrne o radu...ak chceme ako firma kúpiť od PO administratívno-skladovu stavbu aj pozemok maju nam fakturovat s DPH alebo bez DPH ??? Prosím o stručnú odpoved....dakujem
Chrusťa
16.05.11,10:33
Myslím, že §38 zákona o DPH hovorí jasne.....
janyca
16.05.11,10:56
ak tomu správne rozumiem tak rozhodujúca je prvá kolaudacia...takže všetko stavba, pozemok-záhrady aj zastavané plochy sa nerozlišuju ?
KEJKA
16.05.11,16:52
ahojte, prosím súrne o radu...ak chceme ako firma kúpiť od PO administratívno-skladovu stavbu aj pozemok maju nam fakturovat s DPH alebo bez DPH ??? Prosím o stručnú
odpoved....dakujem
s DPH.
janyca
17.05.11,05:57
Kejka dakujem, spolieham sa na tvoju správnu odpoved...ale ešte jeden dotaz...18.2.2011 si reagovala na predaj budovy takto: pozemok oslobodený nie je, ale budova áno...a ja mám v zmluve admin.-skladovu stavbu, pozemky-záhrady a zastavané plochy...
KEJKA
17.05.11,11:47
ja som nepovedala, že musíš uplatniť DPH, iba som to odporučila, kedže zákon to umožňuje=nezakazuje.
Predaj s odvodom DPH považujem za pohodlnejší.