denebola
12.06.15,17:03
Som študentka 4ročníka na výške, presne o rok končím. Chcela by som ísť pracovať popri škole, samozrejme na zmluvu. ALE, naši sú rozvedení, papierovo žijem len s matkou, ktorá nerobí pekných pár rokov (len aktivačné práce), teda poberá dávku v nezamestnanosti a asi ďalšie príspevky. Ja dostávam maximálnu výšku sociálneho štipendia a z toho žijem. U nej nebývam už 4 roky, len mám zahlásené trvalé bydlisko, finančne ma nepodporuje, ani otec neplatí výživné. Doteraz som veľmi nerobila na zmluvu, lebo podľa zákonov, keď zarobím ja, alebo ona cca okolo 200€/rok(!!!) , tak jej to strhnú z dávok a na jej dávkach stojí aj moje štipendium.

Tak by som rada našla východisko, ako môžem ísť pracovať na zmluvu (bolo by to pre mňa výhodné aj z finančnej stránky oproti čiernej robote aj po personálnej stránke) bez toho, aby mame strhli všetky dávky. Ona už robiť nikdy nepôjde, ale aj napriek všetkému nechcem, aby tomuto ostala totálne bez príjmu, už teraz živorí. Ako dosiahnuť, aby sa moje príjmy nezapočítavali do príjmu domácnosti?
Aby jedna aj druhá sa nedostala do mínusu len skrz tomu, že chcem ísť pracovať.
Za hocijaké východisko budem vďačná, som už zúfala, nechcem sedieť a čakať, kto mi sám od seba dá peniaze za nič, len za to, že matka nerobí.
veronikasad
12.06.15,18:17
koľko máš rokov ?
denebola
12.06.15,20:23
22, neuvedomila som si, že to môže byť asi chápané aj ako SŠ nie VŠ :)
santyn
12.06.15,20:37
Pozri si vyhlášku ministerstva školstva o sociálnom štipendiu, už si to presne nepamätám ale čo som ju kedysi pozeral tak ten predpis je postavený tak, že ak bývaš s rodičmi resp. rodičom na spoločnej adrese / v spoločnej domácnosti/ tak sa posudzuješ spoločne s ním, ešte prednedávnom robili študenti tak, že si spravili darovaciu zmluvu od rodičov na určitú sumu a posudzovali sa samostatne ale to už teraz zatrhli lebo sa to samozrejme zneužívalo, myslím, že do skončenia školy ti nezostane nič iné len pracovať tak ako pracuješ resp. si prehlásiť trvalý pobyt ku niekomu inému, to by si sa pravdepodobne posudzovala samostatne. Hovorím treba pozrieť vyhlášku MŠ SR 102/2006 Z. z, a skúsiť sa vysomáriť z tých paragrafov / je písaná ako keby každý študent ktorý žiada sociálne štipendium bol právnik s aspoň 10 ročnou praxou./
veronikasad
12.06.15,20:42
Nechápala som to ako SŠ, ale bohužial do veku 25 rokov si posudzovaná spolu s matkou.
Ak s matkou nebývaš, riešením by možno bolo súdom stanovenie výživného od matky, ale tu hrozí - ak ho nebude platiť - súdne stíhanie za zanedbanie vyživovacej povinnosti. Výška výživného bude tvojim príjmom pri stanovení sociálneho štipendia.
veronikasad
12.06.15,20:46
Odpoveď je na posudzovanie hmotnej núdze matky, nie nároku na sociálne štipendium.
denebola
12.06.15,20:49
No veď toto, že ja moc ich jazyku nerozumiem, mám problém sa z tých textov vysomáriť.
Ale áno, prednedávnom to bolo aj tak, že keď študent si prehlásil povedzme k babke bydlisko a dal si od rodičov iba symbolické výživné, tak sa to dalo obísť, len už neviem, či aj to zatrhli.
Ale ak by išlo len o prehlásenie bydliska, to by bolo najmenej.
Len neviem práveže či to nájdem vo vyhláške, keď mne ide aj o to, aby mame nestrhli všetko, čo by som zarobila, je mi jasné, že by prišla o prídavky na dieťa.
veronikasad
12.06.15,20:53
O prídavky na dieťa by neprišla, tam sú iné kritéria. Prišla by ale o dávku v hmotnej núdzi, lebo 75 % tvojho čistého príjmu by sa jej započítalo a UP by jej vyplatil len rozdiel medzi nárokom a tvojim príjmom.
denebola
13.06.15,08:47
A presne tomu by som sa chcela nejak vyhnúť. Ak sa vôbec dá legálnou cestou.
veronikasad
13.06.15,10:08
Pokial bude matka posudzovaná spolu s tebou (do 25 rokov veku) , nijako sa tomu nevyhneš. Či sa to dá obísť stanovením výživného s určitosťou povedať neviem.
denebola
14.06.15,08:16
To nie je do skončenia statusu študenta? Čiže aj keby po škole (čo hneď ešte nebudem mať 25) idem hneď pracovať na TPP, tak stále sme spolu posudzované? Či len v prípade rovnakej trvalej adresy?
skorec1
06.09.15,20:01
Ahoj, rok 2012/2013 bol som student na dennom studiu 33r, dost ze ziadne zlavy este aj do socialnej som musel platit tak som si vybavil soc. stipendium.

1) podla zakona rodic je povinny platit na teba aj ked studujes v 60ke na prvej vysokej skole denneho studia... to sa nezmenilo...
2) moji rodicia su rozvedeni, mama na dochodku s min. dochodkom, ked som chcel soc. stip. musel som dat na sud otca ktory s nami nebyval aby mi platit vyzivne, dohodol som min. a poslal na sud... a vyslo to. dostal som okolo 180€

teraz rozmyslam pre znamu ako by si mohla vybavit soc. stipko. bya s mamou a otec plati vyzivne, ale rozmyslam o tom ze by si zmenila trvale bydlisko a podala sud o zmenu vyzivneho, aby jej aj mama platila vyzivne, tak by sa asi posudzovala samotatne nie?
veronikasad
06.09.15,20:08
založ si vlastnú tému
skorec1
06.09.15,20:20
nic v zlom, ale jedna sa o tu istu temu, aky ma vyznam zakladat novu temu? Som nauceny nezakladat novu temu na forach poklad uz nejaka existuje s dannou temou...
veronikasad
06.09.15,20:23
Taký je princíp novej porady. Jeden poraďák môže odpovedať v téme len raz, ostatné len v komentároch, kde sa odpovede strácajú.