lukinoo
12.06.15,21:48
Dobry den, stala sa taka vec ze moj naj kamos, ktory ma 15 rokov, si chcel dnes zalozit ucet v TB. Tam mu vsak povedali ze on uz ma ucet zalozeny niekolko rokov (jeho otec mu ho zalozil) a ten ucet vyuziva na to aby si tam prevadzal peniaze aby mu ich nezobrali z uctu(pravdepodobne exekucia a podobne veci).
Jeho otec sa medzitym rozviedol s jeho mamou a dokonca cez sud sa mu podarilo ako ,,invalidovi,, vzdat sa prava na opatrovanie (jednoducho synov nechce). Dokonca mu znizili vyzivne na sude ktore musi platit! ale to je o niecom inom, pointa je taka ze ten clovek nerobi dobre veci a vpodstate zneuziva jeho syna na to a ,,jeho ucet,, . On sa teraz boji ze sa ten ucet po jeho 18ke dokonca nejak zadlzi debetom/pozickou atd :/

pls poradte, da sa tento ucet zrusit zo strany toho chalana bez toho aby mu jeho otec v tom zabranil? :/
buchač
12.06.15,19:55
15 ročný ???...a šiel si založiť účet ???

No ale nehovor...a to vážne ..;)
santyn
12.06.15,20:02
Samozrejme nemôže, zrušenie účtu je právny úkon a 15 ročný nie sú na právne úkony spôsobilí, nemôže ho ani založiťť. Disponentom je zákony zástupca a to až do veku 18 rokov
lukinoo
12.06.15,20:05
ano siel si zalozit ucet (bezna vec v dnesnej dobe) kedze sa chystal brigadovat (roznasat noviny) , co to s tym ma spolocne?

poprosim skor o odpoved naa otazku ktoru som polozil v prispevku a nie toto ..
buchač
12.06.15,20:07
avalik
12.06.15,20:11
Nech zájde do banky aj s občianskym preukazom. Môže zrušiť svoj účet.

2.2.7. Zrušiť účet, zmeniť dohodnuté podmienky
k účtu a disponovať s finančnými prostriedkami
na účte maloletého klienta je oprávnený:
a) samostatne jeden zákonný zástupca maloletého, ak:
- účet maloletého klienta zriadil, alebo
- maloletý má len jedného zákonného zástupcu, alebo
- obaja zákonní zástupcovia maloletého sa dohodnú na samostatnom konaní, alebo
- maloletý klient po dovŕšení 15. roku veku súhlasil so samostatným konaním zákonného zástupcu;
b) spoločne dvaja zákonní zástupcovia maloletého, ak účet maloletého klienta nezriadili alebo sa dohodnú na spoločnom konaní;
c) samostatne maloletý klient od 15. roku veku.

Všeobecné obchodné podmienky Tatra banky, a.s. účinné od 1.1.2015 [PDF, 272 kB] http://www.tatrabanka.sk/sk/o-banke/dolezite-dokumenty/obchodne-podmienky.html#beznyucet
lukinoo
12.06.15,20:21
no pokial viem tak TB ponuka moznost zalozit si ucet od 15tich ak ma obciansky preukaz

http://www.tatrabanka.sk/sk/personal/ucet-platby/studenti.html
avalik
12.06.15,20:39
a to vážne, aj moja mlada si založila účet hneď ako dostala občiansky ... a to bolo pekných pár rokov do zadu
avalik
12.06.15,20:45
samozrejme môže ;)
Chobot
12.06.15,21:02
buchač, naozaj by si sa už mal prestať navážať do každého, kto sem pridá nejakú otázku, najmä keď píšeš len svoje vlastné úvahy a nevychádzaš z faktov. V TB skutočne si môže 15 ročný založiť účet. Stačí, keď miesto svojich siláckych rečí si prečítaš obchodné podmienky TB, tam sa v ods. 2.1.4 uvádza toto:

Banka je oprávnená zriadiť bežný účet s balíkom
služieb Tatra PersonalTB pre maloletého
klienta do dovŕšenia 15. roku veku na žiadosť
jeho zákonného zástupcu a pre maloletého
klienta od 15 rokov na jeho vlastnú žiadosť
alebo žiadosť jeho zákonného zástupcu.

Pre lukina: kamarát má právo zrušiť účet, keď už má 15 rokov, je to v podmienkach TB bod 2.2.7.:

Zrušiť účet, zmeniť dohodnuté podmienky
k účtu a disponovať s finančnými prostriedkami
na účte maloletého klienta je oprávnený:
a) samostatne jeden zákonný zástupca maloletého,
ak:
- účet maloletého klienta zriadil, alebo
- maloletý má len jedného zákonného
zástupcu, alebo
- obaja zákonní zástupcovia maloletého sa
dohodnú na samostatnom konaní, alebo
- maloletý klient po dovŕšení 15. roku veku
súhlasil so samostatným konaním zákonného
zástupcu;
b) spoločne dvaja zákonní zástupcovia maloletého,
ak účet maloletého klienta nezriadili
alebo sa dohodnú na spoločnom konaní;
c) samostatne maloletý klient od 15. roku
veku.

No najprv by sa mal skontaktovať s otcom a vyjasniť si podmienky a účel účtu. Následne ho vyzvať, aby si svoje prostriedky previedol na svoj účet. Potom nech mu zruší dispozičné právo a môže kamarát sám s účtom narábať.
Chobot
12.06.15,21:07
santyn, nemáš pravdu. Kým niečo budeš tvrdiť, tak si to over.
buchač
13.06.15,01:57
Čo sa stalo, už sa neodstane.
Takže pekne po poriadku, na vysvetlenie.
--------------------------------------------------------------

Prvý koment bol písaný na základe informácií od iných bánk, ktoré boli v zmysle nemožnosti založenia si účtu samotným maloletým-bez prítomnosti zákonného zástupcu.
VIĎ citáciu :

Študentské účty poskytujú na trhu takmer všetky banky. Väčšina sa snaží osloviť reklamnou kampaňou aj študentov a žiakov mladších ako osemnásť rokov.
Keby si však chcel občan od 15 do 18 rokov otvoriť sám účet, NEUSPEL BY.

Jedine Tatra banka
Iný postoj zvolila k mladým Tatra banka. Umožňujú jej to ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré neboli dlhé roky novelizované.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5555685/studenti-ktora-banka-je-pre-vas-najlepsia.html#ixzz3cuT6JCIA
-------------------------------------------------------------------

Druhý koment predsa obsahuje link, kde sa jeden dočíta o podmienkach TB, ktorý tvrdí práve ten opak.


Nečítali ste ho ???....Ty a aj avalik ???

Poznámka :
Len mi netvrďte ale obaja vospolok, že som ten komentár upravil a link pripol teraz ráno.

---------------------------------------------------------------------

Ergo jeden logicky predpokladá, že banky majú URČITÉ podmienky nastavené rovnako.
Žabinka
13.06.15,04:12
tiež sa mi to nezdalo možné manipulovať s účtom v 15 -ich.. ja som zakladala študentský účet chlapčekovi 17r. a keďže je neplnoletý, všetky dokumenty som podpisovala ja, aj bankomatové karty som preberala ja.. kým nebude mať 18, všetky záležitosti s bankou musím riešiť ja.. ale ide o vub..
avalik
13.06.15,05:20
Buchač, a ty si ten link čítal keď si ho pridával? Lebo mám dojem, že keby áno, tak nedávaš do komentu:
" buchač (Včera 23:07) Čítaj príspevok od santyna...
Ale študuj...."
Ak by si ho čítal, tak by si dal jasnú odpoveď že môže a neodkazoval na čítanie nesprávnej odpovede od santyna
buchač
13.06.15,06:31
avalik (Dnes 08:20) Buchač, a ty si ten link čítal keď si ho pridával? Lebo mám dojem, že keby áno, tak nedávaš do komentu:
===========================
Samozrejme, že som čítal.
-----------------------------------------
Mám ale dojem, že je na mojom rozhodnutí, že kde a ako odpovedám (či komentujem) a teda aj priložím ten nejaký link.

To keď dám správnu odpoveď do komentára, tak je to považované za prejav slabošstva a nie siláctva ?
avalik
13.06.15,06:59
A kde píšem o tom, že si mal dať odpoveď do odpovede a nie do komentára ... píš si kde chceš ... ale chápem, že ty si chybu nikdy nepriznáš a budeš tu točiť o tom, že ťa treba vedieť čítať ...

No a týmto si to zabil totálne :D :D :D

"To keď dám správnu odpoveď do komentára, tak je to považované za prejav slabošstva a nie siláctva ?"

Konečne si to dal aj písomne, to čo som si myslela ja a možno aj ostatní - ty si tu tými svojimi "duchaplnými" odpoveďami dokazuješ ... :D
buchač
13.06.15,07:19
No vidíš ???

Kľudne zverejni aj na Booku Fasov....bude sa to páčiť.
avalik
13.06.15,09:32
argumenty žiadne, tak len kopať a kopať aby si dokázal svoju silu? ... už si spokojný? ... je mi ťa ľuto
Hakika
13.06.15,13:23
Mňa by skôr zaujímalo,že ako otec môže založiť účet na maloletého. To jednoducho neide. Môže to byť jedine vkladná knižka Junior a aj k tomu potrebuje rodný list a keď je to naozaj vkladná knižka, tak tá sa riadi špecifickými podmienkami.
avalik
13.06.15,15:13
ale ide, veď si pozri obchodné podmienky bánk .

ak však zákonný zástupca využíva tento účet len pre svoj vlastný prospech (napríklad vyhýbanie sa exekúcii, ) tak to už nie je v poriadku
Hakika
13.06.15,15:38
Ja som v menovanej banke odpracovala skoro 20 rokov a neviem o tom, žeby sa toto dalo urobiť. Ale možné je všetko :)
lukinoo
13.06.15,16:23
diki moc :) velmi ste mi pomohli no hlavne jemu :)
lukinoo
13.06.15,16:24
taktiez dakujem za pomoc :)