Broko
13.06.15,08:26
Zdravím Vás všetkých.

Plánujem resp. už aj realizujem dovoz tovaru z Poľska (nebojte sa, žiadne skazené mäso :) ), jedná sa o pomerne kvalitné fitness zariadenia. Budem ich predávať cez eshop.

Ak tovar v PL kúpim s faktúrou, a ja vystavím v SR faktúru konečnému spotrebiteľovi, zaplatím daň len so zisku resp. z mojej faktúry mínu Poľskej faktúry.

ale...

Moja otázka: ak v PL nakúpim veci bez faktúry a ja to v SR samozrejme chcem predávať s faktúrou, ako si dám do nákladov kúpenú vec z Poľska?

Ospravedlňujem sa za moju neznalosť, prijímam všetkú kritiku, nešetrite ma :)
Liptáčik
13.06.15,07:31
Mám dve otázky: Keďže si dosť neznalý v problematike, pýtam sa: Tovar v Poľsku kúpiš ako FO, alebo PO? Ak áno, si platcom DPH? Druhá otázka: Tovar v Poľsku kúpiš ako súkromná osoba? V praxi som sa stretla už s kadečím, preto tieto doplnkové otázky.
avalik
13.06.15,07:37
Živnostenský zákon

§ 30

(3) Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.
Broko
13.06.15,07:50
prvú zásielku som kúpil ako súkromná osoba (nie za účelom podnikania), ďalšie zásielky chcem kupovať ako FO neplátca DPH. Ako tak čítam príspevok od avalik-a, tak jednoducho treba od poliaka faktúru a hotovo.
AndreaKyselova
16.06.15,08:59
Ahoj, v rámci EU nakupuješ len ako platca DPH, t.j. ja keď nakupujem v poľsku, chcem nakupovať oficiálne, musím byť oficiálny platca DPH, následne u nás predávam s DPH
Broko
16.06.15,09:33
Ahoj, ak by to bolo možné určite by som najskôr začal ako neplátca. TU: http://goo.gl/VD4YuF som vyčítal, že pokiaľ nenadobudnem tovar vo väčšej hodnote ako je 14000€ tak nemusím byť reg. ako plátca DPH.

Nemusíš hľadať v článku, takéto je znenie:
Bod 1) a 3) - pri nadobúdaní tovaru v tuzemsku z iných členských štátov EÚ vzniká pre FO podnikateľa povinnosť registrácie pre účely DPH (§7), ak v príslušnom kalendárnom roku celková hodnota tovaru, ktorý FO nadobudne z EÚ od platiteľov DPH, dosiahne sumu 14 000 EUR bez DPH.
AndreaKyselova
16.06.15,10:43
OK, avšakk musiš zobrat do úvahy fakt
- nie každy v PL ti bude chciet predat bez DPH -musi odkomunikovat s predavajucim /ja som takych nenasla/
- nakupujes u nich za cenu bez DPH t.j.nižšiu /ked si nas platca DPH/
-predavas u nas s DPH /ked si nas platca DPH/
kn-alka
16.06.15,10:48
Si NEPLATCA DPH:

t.j. pojem DPH ťa vôbec nezaujíma
Ty v PL nakúpiš za celkové ceny a tu v SR predáš za celkové ceny, nikde DPH neuvádzaš, nikam nič neplatíš - jasné, že ak tvoj nákup bude do tých 14.000 €
Broko
16.06.15,11:13
takže či je Poliak plátca alebo neplátca DPH neriešim, len si odložím faktúry z PL a moje faktúry a na DP mám tým pádom všetko(ak nerátam ďalšie náklady atd.) Ak sa mýlim, tak ma opravte. Vďaka za radu.