Mia44
14.06.15,08:37
Od detstva mam skoliozu chrbtice krcnej aj bedrovej od poslednej prace, ktora bola fyzicky narocna som si velmi pohorsila na zdravy. Zacala som chodit po doktoroch a bolo mi zistene ze k skolioze mam aj schmorchlove uzly a lavu nohu o 1cm kratsiu. V dosledku velkych bolesti chodim na rehabilitacie a som zamestnana na dohodu a evidovana na UP, musim pracovat aj ked uz nevladzem koli hypoteke . hladala som si pracu ale koli mojmu stavu mi pri vstupnej kontrole nechcu lekari podpisat papiere takze sa nemozem zamestnat, pretoze nedokazem vykonavat pracu v stoji ani v sede a uz vibec z bremenami. Chcela by som radu ci si mozem poziadat o ciastocny alebo musim pockat, kym mi to daky doktor nenavrhne a ci je dake obdobie od prveho zapisu v karte aby som sa mohla zaujimat o ciastocny in. dochodok(myslim po poslednych zapisoch) tie prve mam este z detstva cast zostala u detskej doktorky ( ktora umrela) a cast v ČR kde som dlhe roky pracovala. Takze v terajsej karte nemam ziadne zaznami sored roku 2012. Vopred Dakujem za kazdu radu.
avalik
14.06.15,08:12
V prvom rade musíš mať potrebný počet rokov dôchodkového poistenia. Uvádzaš ale, že si dlhé roky pracovala v ČR - čiže prispievala si do ČR dôchodkového systému. Ak by ti aj na SK uznali ID po posúdení tvojho zdravotného stavu, tak minimálne prevod dôchodkových práv z ČR bude nejakú dobu trvať.

Ak máš dostatok rokov dôch. poistenia môžeš si orientačne pozrieť prílohu č. 4 v zákone o SP - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461

k ID máš info aj na stránke SP - http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
terezamaria
14.06.15,08:14
O invalidný dôchodok môžeš požiadať kedykoľvek. Horšie je to s tým, že nemáš v karte žiadne záznamy o tvojej chorobe, resp. postihnutí chrbtice. Sprav si u viacerých odborníkov /neurológ, ortopéd, príp. reumatológ / nové vyšetrenia, podaj si žiadosť o invalidný dôchodok a budeš čakať na výsledok.....výsledky vyšetrení sa prikladajú k žiadosti.
Mia44
14.06.15,08:21
Ďakujem...už na tom pracujem
Mia44
14.06.15,08:22
Ďakujem, áno dostatok rokov mám, kedze mam 30 a nikdy som nabola evidovana az teraz týždeň