pepr
14.06.15,13:09
Syn je evidovany na Urade prace. Zanechal Vs pred 2rokmi a od vtedy nikde nepracoval. Z uradu prace preto nedostava ziadnu, podporu, peniaze. Ex mi vravela ze vyzivne MUSIM platit ,lebo syn nema prijem a mam cakat kym si syn nezalozi podnikanie a nezacne zarabat, cakat kym sa zamestna aspon do prveho zamestnania.Trva to uz dva roky co si ju vraj zaklada.Caka vraj na granty, preskolenie.{syn ma 25 rokov zdravy schopny sa zivit}
otazka:
1 Syn este NEDOSTAL ziaden prijem som z toho dovodu povinny mu posielat vyzine?
2 .Urad prace je mi POViNNY po pisomnej ziadosti poskytnut doby kedy tam je evidovany?
3.Mam cakat kym sa zamestna aspon do prveho zamestnania a dostane PRVY PLAT?
4.Mam v navrhu na zrusenie, ziadat spatne vyzivne ,alebo mi to navrhne sam sud?
5.Je rozhodujuci DATUM PODANIA navrhu na sud vzhladom na urcenie dokedy mam platit vyzivne?
veronikasad
14.06.15,11:17
Ak už má syn 25 rokov, má nárok na dávku v hmotnej núdzi z UPSVaR.
Výživné bez rozhodnutia súdu prestať platiť nemôžeš, požiadaj súd o zrušenie výživného. Ak je syn zdravý, nevidím žiadny dôvod aby si mu naďalej výživné platil. Pri písaní žiadosti sa poraď s právnikom, aby argumenty pred súdom obstáli.
misoft
14.06.15,12:15
Syn je evidovany na Urade prace. Zanechal Vs pred 2rokmi a od vtedy nikde nepracoval. Z uradu prace preto nedostava ziadnu, podporu, peniaze. Ex mi vravela ze vyzivne MUSIM platit ,lebo syn nema prijem a mam cakat kym si syn nezalozi podnikanie a nezacne zarabat, cakat kym sa zamestna aspon do prveho zamestnania.Blbosť! Tým, že sa syn zaregistroval na ÚPSVaR - neštuduje, teda sa NEPRIPRAVUJE na výkon povolania. Ty nie si povinný ho "podporovať" výživným v jeho ničnerobení. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/ §62 ods.1 Evidenciou na úrade (a teda neštudovaním) už prejavil "schopnosť" samostatne sa živiť. Trva to uz dva roky co si ju vraj zaklada.Caka vraj na granty, preskolenie.{syn ma 25 rokov zdravy schopny sa zivit}
otazka:
1 Syn este NEDOSTAL ziaden prijem som z toho dovodu povinny mu posielat vyzine? Pokiaľ je súdom určené - platiť musíš. Preto (bolo spomínané) - dať na súd návrh na zrušenie výživného - dôvod: syn neštuduje, je evidovaný na úrade práce.
2 .Urad prace je mi POViNNY po pisomnej ziadosti poskytnut doby kedy tam je evidovany? Nie.
3.Mam cakat kym sa zamestna aspon do prveho zamestnania a dostane PRVY PLAT? Nie - viď tvoja otázka č.1
4.Mam v navrhu na zrusenie, ziadat spatne vyzivne ,alebo mi to navrhne sam sud? Súd určuje len o povinnosti, alebo zrušení povinnosti výživného. Pokiaľ syn poberal "neoprávnene" výživné - lebo toto bolo NEOPRÁVNENÉ! - žalobou na neho toto môžeš žiadať späť.
5.Je rozhodujuci DATUM PODANIA navrhu na sud vzhladom na urcenie dokedy mam platit vyzivne? Podanie je irelevantné. Rozhodujúci je dátum právoplatnosti rozhodnutia! Podotýkam, rozhodnutie nie je retroaktívne. Preto som písal - druhá žaloba na syna pre neoprávnený majetkový prospech - poberanie výživného v rozpore so zákonom o rodine.

V texte....
buchač
14.06.15,13:59
Ej, ej...ale s Tebou teda Ex fasa cvičí....;) :rolleyes: :eek: :confused:
lacotinka
14.06.15,14:06
Plnoleté dieťa už nie je dieťa, ale dospelý vychcanec

PS
Možno by mu pomohol mierny kopanec :D
draik
14.06.15,19:08
Deň podania návrhu na súd je z hľadiska ukončenia platenia výživného dôležitý. Ak sa totiž preukáže, že dieťa je schopné sa samo živiť, tak získané výživné od podania návrhu na súd bude musieť vrátiť.
pepr
14.06.15,22:48
velka vdaka. ex ma pravidelne bombarduje opacnymi nazormi..vdaka .budem konat pomohol si..akurat sa bojim ze prehram ako mi vravi.ex-ka...a ze zaplatim trovy sudu a pravne zastupenie syna..tak sa nemam bat?
misoft
15.06.15,17:53
Vďaka za doplnenie. Jeho trápilo - do kedy má platiť. Či do dátumu, kedy podal návrh, alebo kedy bolo rozhodnutie. Výsledok je, že prestane vtedy, keď rozhodnutie bude právoplatné. Čo sa týka, vrátenia - dátum podania síce určí od kedy sa synátor "obohacoval" - nakoľko to povinný zistil. Ale súdy môžu rozhodnúť i tak, že syn vráti od doby, kedy sa zaevidoval na úrad práce (povinný to síce nezistí, ale súdy si to môžu ľahko zistiť).
misoft
15.06.15,17:54
Neprehráš. Drž sa jedného - neštuduje, nepripravuje sa na zamestnanie, je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie!
veronikasad
15.06.15,17:57
Z akého dôvodu syn zanechal štúdium ? Má nejaké zdravotné problémy (obmedzenia), ktoré sú prekážkou v zamestnaní sa ?