rac
14.06.15,17:07
dobry den, pred 7 rokmi som kupil maly stavebny pozemok v horach za ucelom stavby chalupy. pozemok bol oploteny, boli na nom stavebne betonove zaklady a vodovodna sachta, do ktorej bola privedena pripojka zo susedovho svojpomocne postaveneho mini-vodovodu (cca 800m, pripojka cca 50m). kedze tam bola voda, lokalita bola pekna a aj na cene sme sa dohodli vcelku ferovej, tak sme sa rozhodli pozemok kupit a postavit chalupu. pozemok patril tomu istemu susedovi, ktory vlastni vodovod. pozemok predal jednemu panovi, ktory ale nakoniec chalupu nestaval a po roku nam ho ten novy majitel predal za tu istu cenu, ako ho kupil... jedna sa o polosamotu, ina moznost vodovodnej pripojky tu nieje, vzhladom na nadmorsku vysku 800 m je aj moznost kopania studne zancne zapeklita.

ako to uz byva, po rokoch nastali nezhody a sused (kvazi majitel vodovodu) ho pouziva proti nam ako nastroj sikany. ak nieco urobime, neurobime, hrozi vypnutim vody... robi nam rozne prikoria a aj nemale (nie vsak trestnopravne velke) skody, ktore musime pod tymto imperativom znasat. chalupa bez vody, niekolko kilometrov lesnymi cestami daleko od najblizsieho zdroja pitnej vody je velky problem, najma ked tu chovame aj zopar hospodarskych zvierat a snazime sa dopestovat si nejaku tu zleninu, ovocie.

otazka teda je, ci ma na taketo spravanie pravo a ako sa mozme legalne branit bez toho, aby sme prisli o vodu?

snazil som sa zhrnut zalezitost vecne, bez rozpitvavania detailov, tak dufam, ze to na vyjadrenie pravneho nazoru, pripadne podobnej skusenosti staci. ak nie, mozem samozrejme upresnit.

dakujem za pochopenie
buchač
14.06.15,15:15
Základné otázky znejú :

Bol v kúpnej zmluve zahrnutý aj bod ohľadom vody ?
Platíte za odber vody ?
----------------------------------------

Ale môj skromný názor je ten, že nárok na prípojku nemáš.
misoft
14.06.15,15:17
Nuž - napíšem takto - ako sa prispelo na ten "vodovod"? Ako sa ten "vodovod" postavil? Kde je "zdroj" vody"?

Pretože, ak ho "postavil" sused - ty nemáš žiadny právny nárok na vodovod (resp. prípojku).
Je možné, že "kedysi" sused "zachytil" prameň, odtiaľ si zviedol vodu. Takže všetka práca s vybudovaním vodovodu je jeho dielo (ak sa s ním nikto nedelil). A pokiaľ sa nikto s nim nepodieľal na výstevbe - prečo by potom mal mať nárok na niečo, o čo sa nepričinil?

Inak - ak je to povrchový prameň - ten je majetkom štátu.

Takže výsledná odpoveď (ak to len sused "postavil") je NIE - nemáš právo, ani nárok.
Ak chceš vodovod, urob si svoj, alebo dohoda na podiele z vodovodu. Pokiaľ robí obštrukcie (ako píšeš) - hľadaj si ty iný zdroj vody.
arizona
14.06.15,16:29
Nie,je to jeho majetok,takze nemas narok.

Mna hlavne prekvapuje to,ze si si vedomi,ze ti sused umoznil pouzivat jeho vodu a ty tam chovas hospodarske zvierata a pestujes zeleninku.

Sa mu necuduj. Asi je tam problem s vodou,keby si potreboval na pitie,ci umytie,asi by bol sused pristupnejsi.
Ale na taku spotrebu aku mas by bolo lepsie dat si urobit svoju studnu
buchač
14.06.15,16:32
Alebo nech sa zahrajú na Omara a Fatimu....;) :D :D :D
misoft
14.06.15,16:36
Stačí ten Omar. Nech kope a kope a kope a kope........
rac
14.06.15,18:07
vody je dost, bohate. pramen je celorocny a vodovod sa nechava celorocne vytekat, aby bola stale cerstva a v zime nezamrzala. na rezervoari preteka aj v najvacsom suchu asi tak 500% odberu.
rac
14.06.15,18:16
vodovod bol postaveny predtym, ako sme sem prisli, roky predtym. chapem, ze je jeho. na druhej strane on ten pozemok predaval uz aj s pripojkou, aby zvysil jeho cenu a pravdupovediac bez toho by ho nikdy nepredal... bez tak ho predaval roky neuspesne. niekde som pocul, ze pokial to bolo preukazatelne sucastou pozemku pri jeho kupe, da sa pripojka povazovat za sucast pozemku.

zdroj vody je povrchovy pramen na pozemku tretej osoby. ako pisem nizsie, daleko daleko presahuje kapacitou odber.

co sa tyka podielu, odkedy sme tu, podielal som sa na vybudovani noveho rezervoaru alikvotnou ciastrkou podla dohody a tiez na oprave rozvodoveho systemu ventilou, ktoru som hradil celu sam. cize vlastne ten ventil, ktorym by ma chcel vypnut je moj.
rac
14.06.15,18:22
v zmluve neni explicitne zapisane, ze k tomu patri voda do konca zivota, ale je tam ze sa predava nehnutelnost ": so všetkými súčasťami a príslušenstvom "

tou bola preukazatelne aj vodovodna pripojka. + pozri si prosim aj moje nizsie komentare
buchač
14.06.15,18:36
rac (Dnes 21:22) v zmluve neni explicitne zapisane, ze k tomu patri voda do konca zivota, ale je tam ze sa predava nehnutelnost ": so všetkými súčasťami a príslušenstvom

rac (Dnes 21:16) vodovod bol postaveny predtym, ako sme sem prisli, roky predtym. chapem, ze je jeho. na druhej strane on ten pozemok predaval uz aj s pripojkou, aby zvysil jeho cenu a pravdupovediac bez toho by ho nikdy nepredal... bez tak ho predaval roky neuspesne. niekde som pocul, ze pokial to bolo preukazatelne sucastou pozemku pri jeho kupe, da sa pripojka povazovat za sucast pozemku.

zdroj vody je povrchovy pramen na pozemku tretej osoby. ako pisem nizsie, daleko daleko presahuje kapacitou odber.

co sa tyka podielu, odkedy sme tu, podielal som sa na vybudovani noveho rezervoaru alikvotnou ciastrkou podla dohody a tiez na oprave rozvodoveho systemu ventilou, ktoru som hradil celu sam. cize vlastne ten ventil, ktorym by ma chcel vypnut je moj
Na základe týchto informácii sa domáhaj svojich práv na príslušnom súde. Je veľká šanca na vyhratie.
arizona
14.06.15,19:11
A mas to niekde v zmluve,alebo nejaku tarchu na LV u suseda?
arizona
14.06.15,19:13
To ti tiez nahrava do karat. Ak sa so susedom neda rozumne dohodnut,skus sudnou cestou
Erzebeth
19.06.15,02:56
Nemôžeš kúpiť pozemok s prameňom?
taiko
19.06.15,05:02
len rozmyslam nahlas. Vsak sused mu tu jeho pripojku neberie. Takze zadavatel moze uzivat svoje prislusenstvo.
Ak som to spravne pochopil, sused do tej pripojky len nechce zo svoje strany pustit vodu. Rozmyslam, co by bolo predmetom sudneho sporu. A este rozmyslam, o tych obdennych havairach vodovoduna susedovej strane, ak zadavatel ten sud vyhra. Ci nejkau zmluvu na dodavku pitnej vody budu musiet podpisat?
Otazkou este je , ci na tie vsetky prace a suciastky existuje nejaky doklad.
Ja rto vidim tak, ze by zadavatel mal uhradit polovicu ceny za cely vodovod (800m + 50m + rezervoar ). Samozrejme odhadnutu znalcom.