zbalas
15.06.15,04:22
Zdravim Vsetkych,


Potreboval by som Vas nazor aby som spravil spravny usudok...
Mam problem s jednym zivnostnikom ktory mi robil obklady a dlazby na dome a neviem ci to iba ja mam skreslene predstavy o fungovani zivnostnikov na Slovensku alebo predsalen mam pravdu.



Situacia je nasledovna... Vstaviam dom a som vo faze obkladania kupelny a davania dlazieb. Na internete som si nasiel firmu/zivnostnika ktory podla cennika robia obklady a dlazby v cene 10-12eur za m2. Povedal som si ze je to dobra cena a zavolal ich na obhliadku. Na obhliadke sme si presli co potrebujem spravit a dohodli sme sa ze ideme do toho, na zaciatok som sa ho hned pytal ci material (lepidla, silikony, sparovacku a pod) mam kupovat ja alebo mu to preplatim na co povedal ze radsej si to on nakupy a ja mu to len preplatim co mne aj vyhovovalo. Na zaciatku som spravil jednu chybu ze som si nepresiel cennik prac ktory ma zaveseny na webe a nedal detailne vysvetlit kazdu jednu polozku. Ked zacal obkladat prvu kupelnu uz pri konci mi povedal ze mi bude uctovat dalsich 5eur za m2 kvoli vyrovnaniu stien aj ked ako steny mam sadrokarton a teda v tej chvile som nevedel posudit ci steny boli ozaj krive alebo nie lebo uz boli skoro po strop vyobkladane... kazdopadne som si s nim sadol a dohodol sa na tom ze ked skoncia prvu kupelnu prejdeme si ju, vyplatime a dohodneme sa ci budeme pokracovat lebo podla mna steny boli rovne (sem tam bol prehyb cca 4-5mm na 2m dlzke) a ked mi ma uctovat vyrovnavanie stien aj v dalsej kupelne tak skoncime spolupracu, zaplatim doterajsu roboti a kazdy na svoju stranu s cim teda aj on suhlasil... pred dokoncenim kupelne ale vyvalil na mna zoznam materialu ktory potrebuje preplatit a cena za material sa mi zdala moc vysoka na co mi tvrdil ze obkladanie kupelni je draha zalezitost a treba na to mat peniaze... vzdychol som si a vyplatil plnu sumu a este dalsiu zalohu v pripade ze by bolo treba dalsi material dokupovat. Len tak pre seba som si sadol za pocitac a zacal pozerat na internete v SIKO.SK kde aj pan majster nakupuje material ze ci sa aspon ceny zhoduju a zostal som prekvapeny ze kazda jedna polozka bola navysena o 20-30% oproti cene ktoru by som ja ako zakaznik mal v SIKO (silikony dokonca 150% navysena cena)... Predpokladam ze ako obkladac kupelni ma v siko aj urcite zlavy a na to vsetko si este nahodil 20-30% co ma dost nastvalo lebo si myslim ze ja ako zakaznik by som nemal mat moznost kupit material lacnejsie ako firma ktora mi tie obklady roby, alebo sa mylim? Ked uz predavaju material tak draho tak mi hned na zaciatku mal dat cennik materialov aj mnozstva aby som sa rozhodol ci chcem material nakupovat od neho alebo od neho chcem iba pracu... na zaciatku ma toto ani nenapadlo ked mi povedal ze mu material preplatim si overit lebo som uprimne necakal ze cena bude taka vysoka... jeho odpoved na toto bola ze to su jeho ceny a som poviny to zaplatit, jemu je jedno ze ja to mozem v SIKO zohnat lacnejsie, material nakupil on a unho je cena taka co ma strasne vytocilo a navyse zaplatil som material na vsetky kupelne a dlazby co sa teda v tej chvyle ani neminulo... potom som uz zacal skumat aj ako su spravene obklady a co je vsetko v cene lebo za kupelnu o rozlohe 20m2 som dostal od neho fakturu na prace vo vyske 900 eur cisto len za pracu... Ked som z tej ceny odratal osadenie vane a joly hrany tak mi vysla cena za 1m2 vo vyske 30eur co som skoro odpadol... na tuto cenu mi povedali ze je to preto lebo museli vyrovnavat steny a bolo narocne obkladanie okna s ktorym oni nepocitali atd... na to som zobral vodovahu, prilozil k stene a zistil ze jedna stena je kryva, vo zvyslom smere v spodku ide 3mm dovnutra potom jedna kachlicka bola rovna a smerom ku stropu to opat leti postupne az pri strope je 5mm odchylka... na toto som povedal ze teda po tom co platim za vyrovnanie stien toto vobec nie je rovne na co do mna vybehol ze sadrokartony boli kryve a tam bol spoj ktory on nevedel vyrovnat a ze mam sa stazovat sadrokartonarom... som myslel ze ma porazi... po niekolko minutovej hadke som povedal ze nech dosilikonuju kupelnu zbalia veci a idu prec a ze im pracu vyplatim ale material ze som im ochotny zaplatit iba v cenach ktore siko ma zverejnene na ich strankach. na toto sa pani obkladaci urazili a teda dokoncili silikonovanie a sparovanie a pobalili veci a isli prec... po ich odchode som si ale vsimol ze mi chyba hydroizolacia a hydroizolacna paska ktoru som im teda vyplatil v cene cca 100eur... zatial mi na telefonaty nereaguju ani na sms a zjavne tu izolaciu nevratia...



POtreboval by som poradit ako v tomto pripade postupovat? Mal som ja pravdu tym ze som od nich chcel normalnu cenu za material? NA cenu 30eur za m2 mi tvrdili ze je to normalna cena a ze oni su najlacnejsi a iny by za taku robotu pytali este viac... (mimochodom poznam obkladaca ktoreho aj pracu poznam v cene 22eur za m2 ktory v cene ma vsetko zaratane aj natretie hydroizolacie, penetrovanie, vyrezavanie otvorov, obkladanie a prip. vyrovnanie stien, nebral som ho lebo je to na mna moc a nakoniec som dopadol este horsie)... Neviem ci len ja mam skreslene predstavy o tom ako by nejaka firma mala vystupovat a ci su moje ocakavania nezmyselne ked ocakavam ze ma obkladac nebude zdierat na materialy.. ked ma pracu drahu nech ma, moja chyba je ze som si to s nim nepresiel do detailov od zaciatku ale ked chce na materiali zarabat nech si zalozi stavebniny ci to je normalka? A ako by ste na mojom meste dalej postupovali vy?



Dakujem za kazdu radu a odpoved ci pozityvnu alebo negativnu...

PS: Ospravedlnujem sa za gram. chyby, nie som slovak.



S pozdravom,



ZB
Mila123
15.06.15,04:57
čo viac dodať, remeslo má zlaté dno.....
mal si si pýtať nacenenie celej kompletnej kúpelne, je už teraz neskoro ......ale nabudúce
ivka70
15.06.15,06:19
Uprav si nazov otazky - aby vystihoval, o co v nej ide.
zbalas
15.06.15,06:36
lepsie?
zbalas
15.06.15,06:39
Dakujem za odpoved ale aky je tvoj nazor? teraz viem ze je neskoro, peniaze nevratim ale ak mam pravdu a su to ozaj podvodnici a v konecnom dosledku aj zlodeji lebo mi ukradli izolaciu tak aspon napisem o nich a zverejnim kto su co su aby aj iny takto nedopadli... alebo je to bezny postup na Slovensku a nemam pravdu a radsej to nechat tak?
ivka70
15.06.15,06:40
Lepsie, to "prosim poradte" (keby si si precital Pravidla porady) do nazvu tiez nepatri :)
arizona
15.06.15,06:47
Nechal si sa zial, dobehnut neserioznym spekulantom. Bol si dovercivy a on to vyuzil. Teraz uz je neskoro plakat nad rozliatym mliekom...
Tieto uvahy a vypocty,co si nam tu popisal si mal mat na zaciatku spoluprace.
A vsetko dohodnut a dat na papier.

Ja vzdy hovorim,ze tie firmy,ktore sa snazia ziskat zakaznika tym,ze su najlacnejsi oproti konkurencii,ze vzdy treba niekde hladat zadrhel a byt opatrny. Zas sa mi to potvrdilo....
jslancik
15.06.15,06:58
nepríjemné skúsenosti s tiež-remeselníkmi. Ale berieš to celkom rozumne...

Prístup remeselníkov bol zlý. Ani náhodou ich nechcem obhajovať, aby bolo jasné. len oni reagovali na tvoj prístup, ktorý bol tiež nesprávny. ja viem, že je pod úroveň neveriť profesionálom a vopred si dohodnúť všetky podmienky pre spoluprácu. Je pod úroveň zavolať si ich na obhliadku a dať si vypracovať ponuku na komplet. Ja viem, že to vyzerá super, "veľkopansky" sa dohodnúť na diaľku a veriť, že rovnako dobromyseľne k tomu pristúpi aj druhá strana. Žiaľ, využili ťa, ako sa len dalo. Možno využili, že si dôverčivý ne-slovák. Takisto využili absenciu zmluvy - opäť tvoja HRUBÁ chyba. Robiť veci bez papiera je pohodlné, ale iba zdanlivo lacnejšie. Človek zalamuje rukami nad naivitou niektorých ľudí.

Ale poďme k poučeniu do budúcna. Minulosť nezmeníš, môžeš napísať akurát "referenciu" na konkrétnu firmu s konkrétnou skúsenosťou (kľudne skopíruj, čo si tu napísal). Sú fóra so stavebným zameraním.
ďalej - ďalšie kúpeľne. Kľudne si vyberaj podľa ceny, aj keď to nie je ideálny prístup. Ale bez obhliadky si nedaj spraviť ani ponuku. Pri obhliadke im povedz, že nech nacenia všetko, a že navyše im nezaplatíš ani cent. Naceniť si daj aj materiál samozrejme. A naceniť si to daj aspoň od 3 partii, optimálne 5, ideálne 8 - 10. To nie je pod úroveň, preháňať remeselníkov :)
Potom si pohľadaj na internete referencie či anti-referencie, či nejaké nie sú na horúceho kandidáta.
Každú položku ponuky si prejdite s danou partiou, posúď opodstatnenosť (krivosť stien atď.). Mimochodom, sadrokartón sa ani nedá spraviť tak krivo, ako píšeš. To by musel robiť fakt dement od oka, bez vodováhy. A nalepiť krivo obklad na sadrokartón, to je tiež umenie...
Ceny materiálu si samozrejme porovnaj s cenami na internete. Ak ti niekto ponúka vyššie, preč od neho.
Podpíšte zmluvu o dielo, nech sú kryté obidve strany. Tú môžete po vykonaní diela za obojstranného súhlasu roztrhať, k faktúre to vôbec nemusí dôjsť. Keď niekto chce za každú cenu ušetriť pár eur, tak nech sa páči. Pred podpisom si zmluvu treba samozrejme preštudovať, doplniť pár bodov - ako konečná cena, termín dokončenia, zmluvné pokuty, atď.
Pred podpisom zmluvy si skontroluj, či sedia údaje v zmluve s OP daného človeka. Aby si nepodpísal zmluvu s údajmi niekoho, kto o tom nemá ani páru. Ľudia sú teraz vychcaní, to nie je pre teba novinka...

Atď, atď. Je tu ešte mnoho "samozrejme", ale komu sa to chce písať. Ak dodržíš aspoň tieto, ktoré som napísal, málokto ťa bude môcť obabrať.
jslancik
15.06.15,07:05
zá-dr-hel.
tiež nechápem ľudí, čo hľadajú všetko iba podľa ceny. To je najmenej podstatný údaj. Prečo nikoho nezaujíma kvalita? Veď to sú stavebné práce na 30 rokov, nie rožky... Potom pri náprave, oprave preplatia najvyššiu cenu aj 3x.
zbalas
15.06.15,07:36
tak som aj to vyhodil, snad uz to bude dobre :)
zbalas
15.06.15,08:36
No podla ceny som rozhodne nesiel lebo ich cena bola stred.. isiel som podla ich webovej stranky a referencii ktore tam maju zverejnene... na webe vystupuju ako profici ale v zivote ma nenapadlo ze si takto nabalia cenu... nemal som s nimi skusenosti, necakal som ze sa budu nabalovat aj na materiali aj na "kryvosti" stien..
zbalas
15.06.15,08:37
a navyse tie steny spravili kryvo a ked som im to povedal tak hovorili ze sadrokartony su kryve a to nevedeli vyrovnat ale za vyrovnanie si vypitaly peniaze...
zbalas
15.06.15,08:39
Teraz je uz aj mne jasne ako postupovat, dalsich bez zmluvy nepustim ani do domu ale bohuzial spat sa vratit cas nemoze.. jedine mi ostava podat trestne oznamenie na kradez hydroizolacie, napisat zle referencie po webe a skusit vyreklamovat ich pracu nech pridu opravit tie steny lebo fakturu od nich mam a tym padom by som mal mat zaruku na pracu ci nie???
jslancik
15.06.15,08:49
trestné oznámenie kvôli 100€? to sa ale volá inak... A zmietnu ti to zo stola. Bloček od toho máš? Neukradli ti aj náradie za 5000€? Lebo to môže hocikto na hocikoho zvaliť.
vyreklamovať? Ak máš faktúru, tak nejakú šancu máš. Ale je to na dlhé lakte. Ak máš na faktúre iba "stavebné práce", ako je dobrým zvykom uvádzať, tak ti povedia, že fasádu ti spravili veľmi pekne (a s kúpeľňou nič nemajú).
bodliak
15.06.15,09:08
Vitaj v klube.
Ja som už dávno dospel k názoru, že:
"Raz vidieť a druhýkrát si to spravím lepšie sám."

1. Murári, obkladači, inštalatéri atď... Podpriemer zo základnej školy, snáď si nemyslíte, že na tých učňovkách sa z nich stali géniovia.
2. To, čo sa oni naučili teoreticky za 4 roky, to sme my zvládalli na jednu skúšku.
3. A prax ? Raz vidieť... Niečo pokazíte, ale za druhým rohom (pri obkladaní) ste kvalitou tam, kde oni, ak nie lepšie.
4. Sám si nakúpite lacnejšie ako oni, to ste už zistili.
5. Sám si spravíte bez DPH, bez odvovov, bez daní. On ak chce, aby mu ostalo 50, vypýta 100, prípadne 120. Reálne mu ostane tých 50, ale vás to stojí 120. Bez papiera = bez záruky a aj tak bude chcieť 90.
6. Všetky roboty kde bolo treba špeci vybavenie - oni chceli toľko, ako by si ho kvoli vám mali kúpiť. Takže buď sa dá požičať, alebo si ho kúpiš sám a nakoniec predáš na bazoši.

Takže, natiahni monterky a hybaj...
duves
15.06.15,09:26
zbalas
15.06.15,10:05
No je to ustupok, mam kamarata policajca a potvrdil mi ze to je spravna cesta lebo minimalne mu daju pokutu a preplati mi skodu... tu uz nejde o tych 100eur ale o princip, nemoze si za ziadnych okolnosti dovolit nieco zobrat co mu nepatri, boli u mna v dome 2 tyzdne kym obkladali jednu kupelnu a ked si dovolil siahnut po cudzom ako mozem si byt isty ze nezobral este nieco z domu, aj penazenku som mal vo vedlajsej izbe odlozenu bez dozoru... teraz uz mozem len dufat ze iba hydroizolaciu zobrali a nie nejake moje naradie alebo peniaze z penazenky...
zbalas
15.06.15,10:07
No ved toto... teraz uz aj musim ist sam do toho lebo 2000 eur mi len tak vybyl z vrecka a v kratkom case nemozem ani najst nikoho kto mi to dokonci, teraz je sezona a vsetci po znamostiach co mam su obsadeny na dalsie dva mesiace...
jslancik
15.06.15,10:16
kamarát policajt ti asi nechce povedať, že priestupkom za 100€ sa nik zaoberať nebude. Máš nejaké dôkazy, že to boli oni? Tvrdiť môžeš hocičo, aj to o náradí a hocičom inom. Dôležité je, čo máš reálná šancu preukázať.
zbalas
15.06.15,10:21
No som nahral cez telefon jeho priznanie ze si zobral hydroizolaciu ako kompenzaciu ze som mu ja na materialy stiahol cenu.. a ano oboznamil som ho s tym ze to nahravam takze mam dokaz
jslancik
15.06.15,11:45
joj, len ty si sa mu zas priznal, že si mu nevyplatil všetko, čo chceli. to máš komplikované.
arizona
15.06.15,12:29
no, to je fakt na infarkt mat takuto partiu doma :-(
duves
15.06.15,12:38
ano, a pritom je ta firma ako doporučena v katalogu kupelňoveho študia Llefresh na Vajnorskej ulici (budova Empíria) Kupelňove štúdio je kapitola samo osebe: http://dusan-vesely.racan.sk/2013/06/kupelnove-nestudio-nenavstevovat.html
duves
15.06.15,12:42
Jo, my sme mali počas rekonštrukcie ešte konflikt so študiom lefresh, to opisujem takto: "Tu sme s obkladačom zistili, že Empíria - kupelňové študiu opäť urobilo chybu. Pracovníčka pri našej zmene ineho typu obkladu svojvoľne znížila výšku obkladu z cca 220 cm na 200 cm. Pôvodna vizualizácia je ta pomarančovo-zelená. Kôli sprchovému kútu bude problém. Výška obkladu 200 cm nepostačuje.
Telefonovanie do Empírie a riešenie obkladu."
jslancik
15.06.15,14:38
presne tak. stačí raz vidieť (youtube je super vec :)), potom to priemerne zdatný človek s ochotou učiť a zdokonaľovať sa zvládne aj sám. Samozrejme s dostatkom času.
zbalas
15.06.15,16:38
JAsne ze zvladne, staci ochota a kusok preciznosti a pomaly sa to clovek nauci... lenze... pri tom ja mam este mrte roboty na inych veciach na dome a toto mi tak naburalo plany ze dovidenia... a nehovoriac o tom ze uz som 3 mesiace v sklze, dom mal by hotovy na nastahovanie este vo february (vtedy mi skoncil najom) a odvtedy zijem na stavbe ako bedomovec lebo ma nikto nechce zobrat do podnajmu lebo ked poviem ze vtsaviam tak sa im to neoplati, kazdy chce zmluvu aspon na dva roky :(... ach jaj....
Janiela
15.06.15,19:34
chyba je v tom, že každý, kto si niekedy k niečomu "čuchol", si myslí, že už zjedol všetku múdrosť sveta. Naozaj si niekedy urobíme presne tak isto sami, ak nie lepšie
arizona
15.06.15,19:50
Dnes je problem v tom,ze firmy nie su ochotne prijat a particne zaplatit majstrov odbornikov. Radsej naberu hocijakych posukov z uradu prace,ktori nemaju ani sajnu o danej profesii,ale su ochotni robit za minimalnu mzdu. Teda,ani nie ochotni,ale musia...lebo ich tam UP prideli. Odkrutia si potrebny cas,nemaju zaujem pracovat,len cakaju,kedy ich vyhodia. A pride dalsi pošuk.... My sme to zazili pri firme,ktora nam montovala drahe plast.okna a dvere.Firma sice dodavala kvalitne okna,ale montaznici boli jedna katastrofa! Nerozoznal srobovak od fr.kluca! A ani nemal zaujem sa to ucit,ved ho to nezaujimalo...bol tam z donutenia. A takychto majstov posiela firma na montaze. Ale ved su lacni,tak co?....
lapejko
16.06.15,09:39
Najprv zájdi do Sika a buď trochu nepríjemný, podlož to aj emailom na ich stránku, žiadny predajca nechce mať negatívnu reklamu kvôli jednému odberateľovi.
Navrhni im, že materiál vyplatíš priamo im za pultovú alebo zľavnenú cenu.
Krivé podklady sú bežná vec, SDK sa dá úžasne pokriviť, hlavne pri lepení, my ale takéto detaily nasvietime krížovým laserom a fotím aby som mal dôkaz, ideálne ale je ak to viem hneď ukázať zákazníkovi a navrhnúť riešenie s odhadom ceny.
Inak,mám pocit, že nastal trochu stavebný boom a niektorí umelci chcú rýchlo dohnať straty z minulých rokov...odhad rozpočtu dopredu je potrebné dať aj bratovi aby neboli veľké prekvapenia...
zbalas
16.06.15,10:20
Ja som mu za material uz zaplatil a teda po cene ako v SIKO, som proste povedal ze nie som ochotny zaplatit cenu vyssiu ako co som nasiel na ich stranke.. Pan "majster" nebol sice nadseny a hadal sa okolo toho ale nakoniec povolil a vyplatil som mu cenu ako v SIKO... len ho to ze vraj velmi urazilo a na opratu mi ukradol hydroizolaciu v hodnote 100eur....

Co sa tyka sadrokartonov tak tam urcite nebola odchylka viac ako 5mm... vyrobca sadrokartonu udava povolene prehnutie sadrokartonu 7mm na dlzke 2m ale take som urcite tam nemal... domievam sa ze si pan majster nadhodil prvou radou kachliciek niekolko milimetrov lebo ked som zmeral kazdu prvu radu tak kazda jedna ide smerom von a teda vo zvyslom nieje vo vodovahe ale bublina na vodovahe zasahuje cez ciaru... druha rada je uz vo vodovahe az po strop ale toto mohlo spravit urcite 2-3mm a ked niekde som mal kryvu stenu 4mm co si myslim ze je zanedbatelne to mohlo narast tym padom na tych 6-7mm (este co si pan majster neuvedomil ze SDK ma vario spoje ktore su o 2mm utopene aby sa lepsie tmelilo tak tuto tvrdil ze bolo najvacsie prehnute ze tam strcil prst pod vodovahu co teda mohol ak teda tam ma 9mm medzeru...)... najhorsie na tom je to ze si pan majster nedal namahu mi to povedat na zaciatku a teda ani on si nic nepomeral a neoveril... ked uz bol skoro pri strope mi oznamil ze mi ide uctovat vyrovnanie vsetkych stien v cene 5eur za m2 ale v tej chvile som si to teda uz ani nemal ako overit!! Mam ale pofotene hrubky lepidla na poslednej rade ked mi to oznamil tak dam to sem a mozes posudit sam ci je to kriva stena alebo nie....
zbalas
16.06.15,10:32
no vytvoril som album co som pofotil tie spari tak skus sa pozriet ci je to podla teba kryva stena a ci si pravom mohol pytat za vyrovnanie stien 5eur za m2
http://www.porada.sk/album.php?albumid=2078
lapejko
16.06.15,20:52
ťažko posúdiť hrúbku vyrovnávania, 5,00 je cena za natiahnutie celej steny do omietnikov...skôr ma šokuje, prečo ostala stena nad obkladom zadrbaná od lepidla a prečo nebol sadrokartón pred pokládkou vytmelený a vybrúsený?
Je to predpis výrobcu, aj pod obklad je nutné základné tmelenie s páskou...
Neviem akoby robil pre mňa,keď my ideme už k vymaľovaným stenám, hnal by som ho...
buchač
16.10.15,16:06
Ty si celý omyl a nie iba tie Tvoje návody...

Šup,šup...a reklama je fuč...;)