andyna2
25.05.06,13:03
Prosim o radu - slovensky hotel nam vyfakturoval ubytko + jedlo, aj s dph.
Kedze sa akcie zucastnil aj zamestanec inej firmy, budeme mu "refakturovat" ubytovanie s jedlom.
Moje otazky:

1) mozem si uplatnit odpocet na vstupe z ubytka?
2) mozem si uplatnit odpocet na vstupe z jedla?
3) mam vystavit fakturu s DPH na ubytko aj na repre?

Viem, z repre sa DPH neuplatnuje na vstupe, ale ak si ju neuplatnim a na vystupe DPH odvediem, znasam tych 19% zo vstupnej faktury ja, cize na to doplacam, a navyse stat dostane 2x DPH na vystupe (hotel a ja), a na vstupe si ju nemoze uplatnit nikto .... nedava mi to logiku.

Viete mi s tym poradit?
A ako by to bolo, keby som ubyt.+jedlo refakturovala do CR?
Som z toho jelen, prosim poradte.

Dik.
Andy
KEJKA
25.05.06,12:25
ak je dodanie (ubytko, strava) predmetom fakturácie (refakturácia), potom máte aj vy dodanie, máte príjem. Teda si daň odpočítate a pri fakturácii zasa zaťažíte s DPH.
Sany
25.05.06,12:32
Lidka, nezabudla si na mňa s tou faktúrou za ubytko v Číne? Česi nám fakturujú bez DPH ubytovanie a nejaký taxík nášho zamestnanca v Číne (prefotili k tomu aj doklady). Čo s DPH?
KEJKA
25.05.06,13:08
Lidka, nezabudla si na mňa s tou faktúrou za ubytko v Číne? Česi nám fakturujú bez DPH ubytovanie a nejaký taxík nášho zamestnanca v Číne (prefotili k tomu aj doklady). Čo s DPH? hej..ale to sme vyriešili.....tak si pamatam. Už som to pustila z hlavy.
Síce fakturujú češi, ale ide o ubytko v Číne, oni vám tu službu neposkytli, podľa mňa ide len o finančné vyrovnanie.
§19
2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
a ja to beriem, že služba bola dodaná v Číne a je to súčasť cestovných náhrad. Zaplail to Čech, tak si žiada finančné vyrovnanie.
....................
druhá možnosť
§9
(4) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
...toto podľa mňa nie je tvoj prípad.
.......................
nech sa vyjadria ďalší, ale toto bolo moje stanovisko, aj ked povodne bez §§-ov
:p
ALBO
26.05.06,05:35
Prosim o radu - slovensky hotel nam vyfakturoval ubytko + jedlo, aj s dph.
Kedze sa akcie zucastnil aj zamestanec inej firmy, budeme mu "refakturovat" ubytovanie s jedlom.
Moje otazky:

1) mozem si uplatnit odpocet na vstupe z ubytka?
2) mozem si uplatnit odpocet na vstupe z jedla?
3) mam vystavit fakturu s DPH na ubytko aj na repre?

Viem, z repre sa DPH neuplatnuje na vstupe, ale ak si ju neuplatnim a na vystupe DPH odvediem, znasam tych 19% zo vstupnej faktury ja, cize na to doplacam, a navyse stat dostane 2x DPH na vystupe (hotel a ja), a na vstupe si ju nemoze uplatnit nikto .... nedava mi to logiku.

Viete mi s tym poradit?
A ako by to bolo, keby som ubyt.+jedlo refakturovala do CR?
Som z toho jelen, prosim poradte.

Dik.
Andy

Nazvali ste to repre, čo je v § 49/7/c zadefinované ako náklady na pohostenie a zábavu. Ak ide o tento prípad, nemáte nárok na odpočet dane na vstupe , z celej Fa. No a na výstupe pri ref. je to oslobodené podľa § 42.
Ak ale išlo o nejaké školenie alebo inú akciu a vy ste sa dohodli , že mu to refakturujete, tak potom daň na vstupe nárok a na výstupe odviesť.