13mago
15.06.15,17:39
prerabali sme chalupu, priatelkinu, vsetko som financoval a zato mi tam dala tarchu, dozivotne uzivanie. a teraz sa so mnou rozisla a chalupu chce predat. ked nebudem suhlasit, tak ze mi to zrusi sudne. je to mozne?
Mária27
15.06.15,15:49
Musela by ti dať primeranú náhradu = peniaze alebo ti niekde platiť nájom (za bezplatné bremeno)

Občiansky zákonník

§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
sito
15.06.15,20:17
A čo ak ti skráti život?
arizona
16.06.15,06:16
Alebo moze chalupu predat aj s vecnym bremenom,novy majitel ta bude musiet akceptovat.
Ale nehnutelnosti s takymto vecnym bremenom su takmer nepredajne,malokto je ochotny mat v dome cudziu osobu.

Mozes nejako zdokladovat,ze si financoval jej nehnutelnost? Mozes sa ty domahat preplatenia urcitych vlozenych fin.prostriedkov
lacotinka
16.06.15,10:05
- to si fakt blbo investoval
- pravdepodobne nokoniec predá chalupu aj s tebou
- nová majiteľka už nebude tvoja kamarátka
- vyštve ťa
- pravdepodobne odídeš sám.
sosak
16.06.15,10:16
V prípade obhliadky možného kupca chalupy by si sa mal ponevierať okolo nej a záujemcovi pošepnúť, že chalupa sa predáva aj s tebou.