mondes
16.06.15,11:03
Ahojte, prosím Vás, máme dohodára, ktorý bol evidovaný na ÚP a zároveň pracoval u nás na DoPČ. Nepracoval každý deň, len v konkrétne potrebné dni. Za ostatné dni mu ZP platil štát. Avšak z ÚP ho zavolali do inej firmy na absol. prax, ktorú odmietol a preto ho vyradili. A teraz by sme mu chceli upraviť prac. čas tak, aby pracoval každý deň, aby nemusel doplácať odvody do ZP. Čo je výhodnejšie? Nechať ho na DoPČ, alebo s ním uzavrieť prac. zmluvu na napr. 1/4 úväzok? Ak by sme s ním uzatvorili PZ s úväzkom 2 hod. denne, tak čo sa týka odvodov, tak to by bolo rovnaké, ako keď je na DoPČ, takže v podstate by mohol zostať aj na tú dohodu. No napadlo ma, že ak by mal uzatvorený prac. pomer s úväzkom napr. 8 hod. týždenne, ktoré by odpracoval napr. za 2 dni, taktiež aj pri prac. zmluve by musel tie ostatné 3 dni doplácať ZP? A vlastne ako je to v praxi? Koľko by doplácal pri odpracovaní 8 hodín za 2 dni?

8x2,184 = 17,472
odvody za zamestnávateľa = 1,74
odvody za zamestnanca = 0,70
Spolu = 2,44

2,44*4= 9,76 eur.
Takže ak som dobre počítala tak za 4 týždne by sa na odvody do ZP zaplatilo 9,76 eur. A ten dohodár by musel za ostatné dni, v ktoré nepracoval doplatiť do minima, teda do 57,68 eur?
Ďakujem Vám veľmi pekne.
veronikasad
16.06.15,09:11
Odvody pri dohode a prac.zmluve na kratší prac.čas by neboli rovnaké, ak si pri PZ uplatní odp.položku na zdr.poistenie, odvody do ZP platiť nebude.
mondes
16.06.15,09:17
Ale potom by musel doplácať. Myslím pri RZZP. Preto tú odp. položku asi nebudeme riešiť. Veronika prosím ťa, a ak by sme mu upravili prac. čas tak, že by pracoval každý prac. deň po 2 hodiny, tak dohodár už nemusí nič doplácať. Len sa odvedú tie odvody za zamestnávateľa a zamestnanca zo mzdy. Správne?
veronikasad
16.06.15,14:09
Prečo by musel doplácať pri RZZP ?
Dohodár pracujúci súvisle každý pracovný deň nedopláca ZP za víkendy.
mondes
16.06.15,19:40
Veronika, to doplácanie pri RZZP som myslela vtedy, ak by bol u nás zamestnancom na PZ a uplatnili by sme mu odpočítateľnú položku na ZP.
veronikasad
16.06.15,19:42
ako si k tomu výpočtu prišla ? Nerozumiem prečo by mal mať z toho dôvodu nedoplatok