beatka25
16.06.15,15:10
Sme externá firma, poskytujeme služby na pracoviskách iného zamestnávateľa, pracovníci sa musia prezliekať do pracovného odevu, avšak klient nám odmieta poskytnúť priestory v šatni (hoci sme ochotní si skrinky zakúpiť). Je to v rozpore so zákonom alebo nie? ďakujem
Oliwa
16.06.15,13:19
Pri uzatváraní zmluvy ste to neriešili?
ivka70
16.06.15,13:30
Nie je to nomalne, ale podmienky ste mali zabezpecit v zmluve.
Za pracovnikov ste zodpovedni vy, mali by ste to doriesit.
Peggynka
16.06.15,13:47
Toto rieši Zákonník práce v §58,ods.9):
(9) Počas dočasného pridelenia poskytuje zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil, alebo agentúra dočasného zamestnávania, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa.
Definícia Pracovných podmienok §58,ods.11,písm.c):
Pracovnými podmienkami a podmienkami zamestnávania sú:
a) pracovný čas, prestávky v práci, odpočinok, práca nadčas, pracovná pohotovosť, práca v noci, dovolenka a sviatky,
b) mzdové podmienky,
c) bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci,
d) náhrada škody v prípade pracovných úrazov alebo chorôb z povolania,
e) náhrada pri platobnej neschopnosti a ochrana nárokov dočasných zamestnancov,
f) ochrana tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacich žien, žien a mužov starajúcich sa o deti a mladistvých,
g) právo na kolektívne vyjednávanie,
h) podmienky stravovania.
marjankaj
16.06.15,13:55
Čo má spoločné "iný klient" s vašimi zamestnancami?
Oliwa
16.06.15,14:08
Pôvodne som chcela odpovedať ako Ivka70 po mne, ale ak by ste to v tej zmluve mali, asi by ste sa teraz nepýtali... Chcela som len potvrdiť, či je to naozaj tak, alebo nie...
Lebo mohli ste sa dohodnúť napr. aj ústne...
V závislosti od Vašej odpovede sme sa mohli posunúť ďalej.
Lenže keď mi sem fukne niekto rovno mínusku... Nie je o čom. Ale pobavilo ma to...
Ja totiž za to, že sa nedokážete postarať o svojich zamestnancov, nemôžem...

.
buchač
16.06.15,14:15
Keď sa zamestnanci prezlečú, kde si dávajú civilný odev a ostatné osobné veci ?
Kde si dávajú pracovný odev po skončení pracovnej doby ?
beatka25
17.06.15,05:14
Spoločné majú to, že sme v jeho priestoroch a odmieta nám poskytnúť nejaký priestor na skrinky a my si predsa nemôžeme len tak dovoliť tam postaviť šatne alebo obsadiť nejaký priestor...
beatka25
17.06.15,05:15
Keď nám dovolia, tak máme skrinky na pracovisku priamo a tam si dávajú, ale prezliekať sa musia na WC. preto najmä ženy už chodia radšej prezlečené, ale len tie, čo majú auto
beatka25
17.06.15,05:17
A tu je problém, že poskytujeme služby a nie vždy je k tomu zmluva, väčšinou sa pracuje na základe objednávky, pretože to vyhovuje vedeniu na oboch stranách...
beatka25
17.06.15,05:20
Tento variant - dočasné pridelenie, by bolo najlepším riešením, avšak nie sme pracovná agentúra a tak sa klienti tomu bránia, aby nepreberali zodpovednosť
Peggynka
17.06.15,05:47
Doporučujem ti,aby si sa obrátila na RUVZ,pretože v tom,či sú to kmeňoví alebo dočasne pridelení a iní nemôže byť rozdiel - podmienky ohľadom bezpečnosti a ochrany zdravia musia byť dodržané.
beatka25
17.06.15,05:48
Neviem, kto Vám dal mínusku, ale ako píšete, aspoň ste sa pobavili.
Pýtala som sa práve preto, že väčšinou robíme na objednávky a nie na zmluvu.... Chcela som sa len poradiť a opýtať sa, či môžeme na základe zákona/legislatívy vyžadovať uvoľnenie priestoru na šatne pre našich ľudí, Svojvoľne nemôžeme tieto veci riešiť, keďže priestory nie sú naše.
Ja som len teraz nastúpila a dostala som to na starosť vyriešiť, avšak ani samotné zmluvy to neobsahujú...
beatka25
17.06.15,05:53
ďakujem za radu. viete, klienti sa ohrádzajú, že zákon hovorí, že sme zodpovedný ako zamestnávateľ, s čím súhlasíme, ale nemôžeme rozhodovať o ich priestoroch...
marjankaj
17.06.15,06:41
Šak nech sa prezlečú vo vašej firme a na pracovisko ich zaveziete. Sú to vaši zamestnanci a postarať sa máte vy.
marjankaj
17.06.15,06:43
A čo vám bráni, aby ste si to dali do tých zmlúv? Váš partner?
marjankaj
17.06.15,06:47
Môžete sa rozhodnúť, že za takých podmienok im upratovať nebudete.
beatka25
17.06.15,06:50
To nepôjde, hlavné sídlo firmy je inde a oni dochádzajú sami do automobilových podnikov, pretože robíme v rámci celej SR.
beatka25
17.06.15,06:53
to by mi u vedenia ako riešenie neprešlo, bola by to strata klienta. navyše neupratujeme ale poskytujeme kontrolu kvality
marjankaj
17.06.15,06:54
Veď ten klient si môže nájsť aj inú firmu na upratovanie. Takú ktorá si toto všetko vie zabezpečiť sama.
beatka25
17.06.15,06:58
Budem apelovať nato, aby to zmluvy obsahovali, aj keď ako píšete, všetko navyše čo žiadame, tak sa nám klienti vyhrážajú výmenou za konkurenciu.. avšak tam, kde sme na objednávku, tam to nemám ako vyriešiť...
marjankaj
17.06.15,07:03
Veď klient si objednáva službu(upratovanie). Prečo by vám mal poskytovať šatňu(aj keď ju nemá)? Budete mu platiť nájomné za šatňu?
marjankaj
17.06.15,07:04
Alebo si tam dovezte unimobunku na prezliekanie. Je to vaša starosť.
marjankaj
17.06.15,07:39
No ja keď si zavolám inštalatéra, aby mi opravil vodovod, tak ten nepríde v smokingu a tiež nechce aby som mu poskytol šatňu na prezlečenie.
beatka25
17.06.15,07:40
ale my neupratujeme, robíme kontrolu kvality. mimo areál podniku sa prezliekať nemá význam, je to potrebné v areáli, ale priestor nemáme k dispozícií. kúpime skrinky, prenajmeme si miestnosť alebo nejakú časť u nich, čokoľvek, ale nemôžeme to urobiť bez ich súhlasu.
ja som len chcela radu, či existuje niečo na základe čoho môžeme požadovať uvoľnenie priestoru v šatni alebo inde, kde by sme si zriadili šatne my, proste kompromis, keďže sú to cudzie priestory pre nás (ako aj pri BOZP zo 124/2006, kde sa musia zamestnávateľ a aj iný zamestnávateľ-klient, na pracoviskách a v priestoroch ktorého sme, spoločne starať o BOZP a informovať sa navzájom), ale aj tak ďakujem za Vaše odpovede.
marjankaj
17.06.15,07:42
Tak si prenajmite miestnosť niekde v susedstve. Nikto nie je povinný vám poskytovať priestory. Je to iba na vašej dohode.
beatka25
17.06.15,07:47
ako som písala, nerobíme upratovanie, ale vizuálni alebo rozmerovú kontrolu kvality priamo vo výrobe, niekedy aj obsluhu jeho strojov a liniek, opravy zle vyrobených dielov. ak by to bolo ako píšete, tak potom, keď zodpovedáme ako zamestnávateľ aj za BOZP a máme robiť opatrenia na zníženie hlučnosti, ako káže zákon, tak máme nariadiť klientovi, aby zmenil napr. celý výrobný proces alebo zakúpil modernejší stroj/ linku za milióny, lebo našou povinnosťou je znižovať hlučnosť pre našich ľudí?
a s unimobunkou nesúhlasia, pretože je to objekt u nich v areáli, ktorý nechcú..aj s tým sme sa už stretli...
beatka25
17.06.15,07:49
pekný príklad :) ale inštalatér nemá stále pracovisko, preto chodí v pracovnom odeve.
ivka70
17.06.15,08:31
Za BOZP, ked robite u niekoho ineho, zodpoeda ten niekto iny, musi ale externe firmy zaskolit.
To ale nic nemeni na tom, ze by musite dohodnut podmienky prace pre svojich ludi, ked ich "predavate" .
marjankaj
17.06.15,08:36
A vy máte stále pracovisko? Veď píšeš, že klientov máš viac.
A keď mi robili kuchyňu tak im to trvalo dva týždne. A šatňu po mne nechceli.
beatka25
17.06.15,08:46
áno, stále pracoviská. klienti sú po celom Slovensku, ale pracovníkov máme vždy z daného mesta alebo blízkeho okolia. robia aj 3 roky v tom podniku, len je to pod našou firmou. robia tak isto ako ich kmeňoví zamestnanci, takisto príkazy dostávajú od ich majstra z daného podniku.
beatka25
17.06.15,08:55
ja si to uvedomujem.
ešte ma teraz napadlo, že napríklad, keď sme riešili vetranie na pracovisku, z RUVZ dali vyjadrenie, že hoci sme my zamestnávateľ a máme zato zodpovedať, sme na pracovisku iného zamestnávateľa, v jeho priestoroch, tak je on zodpovedný. a vychádza to rovnako z NV o požiadavkách na pracovisko ako aj šatne. Lebo my sme síce zamestnávateľ, ale nie prevádzkovateľ daných priestorov, preto som chcela vedieť, či by také niečo sa aj tu nedalo. samozrejme, vetranie je závažnejšie, nakoľko tam boli chem.látky v ovzduší a hrozili zdravotné problémy, ale je to príklad
marjankaj
17.06.15,09:09
Ale to by sa tí zamestnanci mohli zamestnať u vášho klienta priamo. Načo by ste tam potom boli vy?
beatka25
17.06.15,09:22
klient si ich nezoberie, vyhovuje mu, že sme externý napr. pre prípad poklesu výrobu.. nerieši odstupné, dovolenky...
marjankaj
17.06.15,09:54
A zrejme mu aj vyhovuje, že im nemusí prideliť šatňu.