Zlata
25.05.06,15:10
Ahojte poraďaci,
môj syn odišiel v 1/2005 pracovať do Anglicka. Keďže k 31.3.2006 som nemala podklad - tlačivo P60, ktoré je potrebné k daňovému priznaniu, podala som s nulovým príjmom, s tým, že keď ho budem mať, urobím dodatočné, daň by mala byť vysporiadaná, resp. nedoplatok pár korún,čo by nemal byť taký problém.
Lenže, žeraz som dostala doklad P60 ale zdaňovacie obdobie v Anglicku je od apríla do apríla. Samozrejme v apríli 2005 si potrvdenie P 60 nevyžiadal a teraz má k dispozícii súhrnný doklad za ob. 4/2005 - 4/2006 - nie je to rozpísané po mesiacoch.
Čo s tým ďalej? Nemáte skúsenosti??? Dík vopred.
Johanka
25.05.06,13:47
V prípade, že nemáš podklady na výpočet DP , treba využiť možnosť ponúkanú v Zákone o dani z príjmov a požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP ( pri príjmoch plynúcich daňovníkovi zo zahraničia je to možné až do 30. 9. ). Podávať v takomto prípade nulové riadne DP je dosť neobvyklé, pretože sankcie z dodatočného DP sa vyrubujú z rozdielu daňovej povinnosti v riadnom a dodatočnom DP. Aj keď v prípade príjmov z Anglicka , ktoré sú zo zdanenia v SR vyňaté , to nehrozí ;) .
Na vypočítanie alikvótnej časti príjmu za rok 2005 by bolo dobré mať k dispozícii výplatné pásky .
Zlata
26.05.06,10:12
V prípade, že nemáš podklady na výpočet DP , treba využiť možnosť ponúkanú v Zákone o dani z príjmov a požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP ( pri príjmoch plynúcich daňovníkovi zo zahraničia je to možné až do 30. 9. ). Podávať v takomto prípade nulové riadne DP je dosť neobvyklé, pretože sankcie z dodatočného DP sa vyrubujú z rozdielu daňovej povinnosti v riadnom a dodatočnom DP. Aj keď v prípade príjmov z Anglicka , ktoré sú zo zdanenia v SR vyňaté , to nehrozí ;) .
Na vypočítanie alikvótnej časti príjmu za rok 2005 by bolo dobré mať k dispozícii výplatné pásky .

Johanka, neriešim problém aké podať daňové priznanie alebo či požiadať o odklad.
Po hodohe s DÚ som podala nulové, sankcie za nedoplatky nehrozia, resp. budú minimálne.
Problém je v tom, podklad pre priznanie je tlačivo P60, ktoré však je za zdaňovacie obdobie apríl 2005 - apríl 2006 - také zdaň. obd. majú v Anglicku. Je jedno či podávam dodatočné priznanie alebo som mala odklad.
Výplatná páska (ani u nás) nie je podklad od zamestnávateľa k daňovému priznaniu.
V podobných temach sa tu hovorilo v čase, keď sa podávali priznania, že je potrebné tlačivo P60. Teraz neviem, či sú dva druhy týchto tlačív, alebo akým spôsobom to zúradovať.
Johanka
26.05.06,11:37
Výplatné pásky uvádzam ako pomôcku na výpočet .
Zlata
31.05.06,06:45
Výplatné pásky v Anglicku sú za kalendárny týždeň nie za mesiac, takže by som ozaj len odhadovala mzdu, odvody aj daň z tej pásky. Také daňové priznanie by som nevedela odovzdať s čistým svedomím.
Okrem iného, dostala som informáciu, že všetky doklady zo zahraničia musia byť úradne preložené. Z toho mi vyplýva, že by som mala cca 25 dokladov, t. . 12 pásiek I.-III./2005 na pripočítanie a 12 I.-III./2006 na odpočítanie + P60. Jedena listina okolo 500,-, možno aj viac!
To by bolo nejaké drahé priznanie svojich príjmov!

Prosííím,ohlási sa niekto, čo robil daňové priznanie z príjmov z Anglicka?????
Zlata
08.06.06,13:00
Keď veľa ľudí zo Slovenska pracuje v Anglicku, myslela som, že nebudem mať problém iba ja.
Písomne som požiadala o vyjadrenie Poradcu podnikateľa a DRSR. Pre Vašu informáciu, tu je odpoveď od Poradcu podnikateľa, ale vykorčulovať z toho neviem, počkám ešte na vyjadrenie daňového riaditeľstva.

Otázka č. 2436:
Syn pracuje od januára 2005 v Anglicku. Zdaňovacie obdobie v Anglicku je od apríla do marca. Od zamestnávateľa dostal potvrdenie o príjme - tlačivo P60 len za obdobie od apríla 2005 do marca 2006. V apríli 2005 si potvrdenie o príjme P 60 za obdobie január až marec 2005 nevyžiadal. Totiž nikde v médiách ani na školeniach nebolo spomenuté, že v potvrdeniach P60 nie sú údaje za kalendárny rok. Ako sa dá z takýchto potvrdení spracovať daňové priznanie ?

Odpoveď:
Podľa § 2 písm. l/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) zdaňovacím obdobím daňovníka, ktorý je fyzickou osobou je kalendárny rok. Iné zdaňovacie obdobie ako je kalendárny rok ustanovuje zákon o dani z príjmov len v špecifických prípadoch pre daňovníka, ktorý je právnickou osobou.

Napriek tomu, že je nesúlad medzi zdaňovacím obdobím fyzickej osoby na Slovensku a v Anglicku, podáva rezident Slovenskej republiky daňové priznanie z celosvetových príjmov na Slovensku za kalendárny rok.

Ustanovenie § 45 ods. 2 zákona o dani z príjmov umožňuje, ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
Ak však daňovník zistí, že z dôvodu rozdielneho určenia základu dane v zahraničí je jeho daňová povinnosť na území Slovenskej republiky iná, ako priznal v daňovom priznaní, musí podať dodatočné daňové priznanie.

V prípade, že má daňovník predĺženú lehotu na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 zákona o dani z príjmov, nie je nútený využiť ustanovenie § 45 ods. 2 tohto zákona. Je však nutné, aby daňovník do predĺženej lehoty na podanie daňového priznania získal od zahraničného zamestnávateľa doklad o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti a o tom, že tento príjem bol aj zdanený.

Samotná výška dane, ktorá bola daňovníkovi zrazená z vyplatených miezd v Anglicku na účely podania daňového priznania na Slovensku nie je dôležitá, nakoľko metóda zamedzenia dvojitého zdanenia u príjmov zo závislej činnosti, ktoré plynú rezidentovi Slovenskej republiky zo zdrojov v Anglicku a boli tam preukázateľne zdanené sa v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb aplikuje metódou vyňatia príjmov zo zdanenia.

Zhrnutie:
Do daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005, ktoré fyzická osoba podáva na území Slovenskej republiky môže v súlade s § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov zahrnúť len tie príjmy zo závislej činnosti (§ 5 tohto zákona), ktoré jej za rok 2005 plynuli (boli jej vyplatené) najdlhšie do 31. januára 2006.

Z tohto dôvodu je potrebné, aby potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch zo závislej činnosti za rok 2005 od zahraničného zamestnávateľa v Anglicku, prípadne dve potvrdenia (za obdobie od januára do marca 2005 a od apríla do decembra 2005), obsahovalo údaje zodpovedajúce vyplatenej mzde za rok 2005 najneskôr do 31. januára 2006.