Martuk
17.06.15,08:23
zdravím poraďákov mám takýto dotaz. Kde by som našiel (v ktorom zákone) ako a proti čomu musí byť viazaný finančný agent poistený pri výkone povolania (sprostredkovanie a uzavieranie poistenia) a na aké sumy. V zákone o poisťovníctve som nič také nenašiel a v zákone o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní som našiel len poistenie pre zodpovednostnú škodu na samostatného finančného agenta a finančného poradcu. Viem, že viazaný finančný agent a celkovo ľudia, čo robia v poisťovníctve (makléri, pracovníci v bankách, ktoré môžu uzavierať poistné zmluvy k vlastným bankovým produktom) musia byť poistení, akurát neviem nájsť proti čomu, akým zákonom sa to riadi a na aké sumy.

Díky všetkým za rady
Katy a R
17.06.15,06:27
viazaný FA nemusí byť poistený - povinne (tak, ako si aj našiel v zákone) . dobrovoľne - ako každý iný - ak je VFA - určite si nájde vhodný produkt pre seba ;)
marjankaj
17.06.15,06:28
No možno myslel v zdravotnej poisťovni, ako každý?;)
Katy a R
17.06.15,06:29
???? - veď píše o zodpovednosti za škodu !
marjankaj
17.06.15,06:32
No ale ktovie čo počul o tom povinnom poistení.
Nakoniec ak spôsobí škodu, tak to môže zacvakať zo svojho, rovnako ako iní nepoistení.
marjankaj
17.06.15,06:34
A možno by mu nezaškodilo prečítať si tú jeho zmluvu. Tam by to mohlo byť tiež uvedené.
Martuk
17.06.15,07:25
ďakujem Vám za rýchle odpovede. Nemyslel som zdravotné poistenie, ale keď robím v komerčnej poisťovni a uzavieram zmluvy, napr. PZP, cestovné a tak podobne, keby som neúmyselne spôsobil nejakú škodu, trebárs zle uvedené údaje klienta alebo niečo podobné.

Marjankaj: kukal som do zmluvy a je tam uvedené, že som povinný nahradiť takúto škodu, to my ale nejde do hlavy, pretože "poisťováci" podľa zákona poistení byť musia, alebo nie? Už som z toho jeleň :-P

Katy a R: nemyslel som poistenie zamestanca voči zamestnávateľovi, som na IČO.
marjankaj
17.06.15,07:28
Podľa ktorého zákona? Uveď aj paragraf.
Ak musíš byť poistený, tak sa teda poisti. Nikto ti v tom nebráni? Či poisťovňa???
Martuk
17.06.15,08:01
keď som nastupoval, tak môj šéf a takisto aj riaditeľ hovorili, že viazaní finanční agenti musia byť podľa zákona (hoci som sa nespýtal, podľa ktorého) poistení, že toto poistenie platí poisťovňa neviem komu. Čo sa týka toho poistenia, či sa ja môžem na takéto veci dať poistiť, netuším. každopádne díky za odpoveď
marjankaj
17.06.15,08:06
SZČO má nejakého šéfa alebo riaditeľa????
To som doteraz nevedel.:eek:
Martuk
17.06.15,08:09
ono to bolo tak a vlastne aj je: je skupina VFA, ktorú vedie manažér, čiže defacto "šéf", táto skupina podlieha zase riaditeľovi alebo riaditeľke regiónu, tá zase podlieha vyššie postavenému človeku a tak ďalej
marjankaj
17.06.15,08:17
Martuk
17.06.15,08:21
tam som kukal a štvrtej časti v paragrafe 30 uvedené toto:
Zodpovednosť za škodu
(1) Finančný agent a finančný poradca sú zodpovední za škodu spôsobenú pri vykonávaní
finančného sprostredkovania alebo finančného poradenstva.
(2) Samostatný finančný agent a finančný poradca musia byť poistení pre prípad
zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní finančného sprostredkovania alebo
finančného poradenstva pred začatím ich vykonávania a toto poistenie musí trvať po celú dobu
ich vykonávania. Ak v odseku 3 nie je ustanovené inak, limit poistného plnenia pre toto poistné
37
krytie musí byť najmenej 100 000 eur na každú poistnú udalosť a najmenej 150 000 eur úhrnom
pre všetky poistné udalosti vzniknuté v jednom kalendárnom roku. Ak sa v poistnej zmluve
dohodla spoluúčasť, jej výška môže byť najviac 1 % z dohodnutej výšky poistného plnenia.

ja podľa tohoto mi vychádza, že keďže ja nie som samostatný FA, tak sa povinnosť byť poistený na mňa nevzťahuje
marjankaj
17.06.15,08:32
Inak ja mám na takéto veci GOOGLE.
Skús si ho zaobstarať aj ty.
Martuk
17.06.15,08:56
srandista :-D google bolo prvé, cez čo som hľadal odpovede
misoft
17.06.15,10:48
KUA! Martul! Tak sa POISTI! A basta. Komerčné poistenie za škody pri výkone zamestnania/povolania. Budeš cvakať, ale bude istota, že keď to potentočkuješ, poisťovňa to v rámci poistky zacáluje.
Miesto toho tu píšeš litániie....
marjankaj
17.06.15,10:59
Čo mu radíš. Ako finančný agent vidí na prsty tým poisťovniam, čo sú zač.:D Takže sa mu akosi nechce.:eek:
Martuk
17.06.15,12:11
je to trošku komplikovanješie, každopádne ďakujem všetkým za rady
Katy a R
17.06.15,15:19
čo je na tom komplikované ? - v zákone to nie je - tak povinnosť nemáš. A ak si VFA - tak predsa v prvom rade musíš vedieť, čo to znamená byť VFA - školenie si predsa absolvoval. A dokonca musíš vedieť aj iným (aj SZČO, aj zamestnancom ) poradiť, nielen sebe - aký konkrétny produkt si vybrať na toto poistenie (ZzŠ), ak ho chceš mať. (zbytočne tu cituješ veci, čo sa netýkajú VFA).