Marek987
17.06.15,12:56
Dobry den,

mam otazku ohladom zdravotnych pomocok, zdravotna sluzba vyhodnotila pracoviska kde pracujem do kategorii 2, ale zamestnavatel nas nuti nosit ochranne pomocky bez nejakeho priplatku, ma narok nas nutit nosit polomasky ked sme v kategorii 2 bez toho ze by nam daval priplatky za stazene?
Gabi03
17.06.15,11:03
nosenie OOPP a príplatky nemajú nič spoločné
Marek987
17.06.15,13:51
mal som skor na mysli ci je potrebne nosit tie OOPP, ked vysledky z merani vysli velmi nizke aj to ako zaradili do kategorie 2, tak to netusim, pokial viem OOPP sa nosia od kategorie 3 a vyssie ale pri 2 a nizsie ako je to s tym?
avalik
17.06.15,15:18
Na to aby ste mali nárok na mzdovú kompenzáciu by ÚVZ musel zaradiť vašu činnosť do 3. alebo 4. kategórie, zamestnávateľ tým, že vám poskytol, a požaduje používanie osobných ochranných pomôcok - v súlade s BOZP znižuje zdravotné riziko spojené s prácou:

§ 124
Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce

(1) Zamestnancovi patrí mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce pri vykonávaní pracovných činností uvedených v odseku 2, ak tieto pracovné činnosti príslušný orgán verejného zdravotníctva zaradil do 3. alebo 4. kategórie podľa osobitného predpisu, a pri ich výkone intenzita pôsobenia faktorov pracovného prostredia napriek vykonaným technickým, organizačným a špecifickým ochranným a preventívnym opatreniam podľa osobitných predpisov vyžaduje, aby zamestnanec používal na zníženie zdravotného rizika osobné ochranné pracovné prostriedky.


Ak si chceš zničiť zdravie alebo prísť o prácu, masku nepoužívaj ... nebudeš mať však nárok na žiadnu kompenzáciu z prípadnej choroby z povolania a zároveň porušovanie predpisov BOZP ja možné považovať za porušovanie pracovnej disciplíny s následnou výpoveďou.

Alebo daj výpoveď a nájdi si inú prácu, kde masku nemusíš používať.
willma
17.06.15,19:12
lepšie by som to ani ja nepovedala.
vlado 33
17.06.15,19:16
Prečítaj si zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Jasne sa tam píše, že zamestnávateľ je povinný zisťovať nebezpečenstvá a zabezpečiť účinné OOPP, zabezpečujúce ochranu proti nežiadúcim vplyvom na pracovisku. Pokiaľ nie je možné celkovo zabezpečiť ochranu pracovníka OOPP, radí sa do rizikovej kategórie 3 až 4. Vtedy máš nárok na príplatky za sťažené prostredie. Buď rád, že sa zamestnávateľ o teba stará, ( " viem si domyslieť, ako"). Ako píše avalik, môžeš mať za to disciplinárny postih. Na záver: podnikatelia, chcú svojím ......... iba to najlepšie.