L uctovnik
17.06.15,13:32
Dobrý deň, prosím o radu:
v r.2015 sa menili daňové odpisové skupiny pri niektorom majetku. Tak sa stalo že napr. budova mi ostala pri účtovných odpisoch v odpisovej skupine 4 ale pri daňových odpisoch už je zaradená v odpisovej skupine 6. Je to v poriadku? Alebo mám zmeniť aj účtovné odpisy a uviesť to v smernici? Lenže s akým dôvodom? Dôvod že aby sa mi daňové odpisy rovnali účtovným tam asi nemôžem dať. Ďakujem moc za vaše názory.
Žabinka
17.06.15,11:41
http://www.danovecentrum.sk/clanok-kaviaren/uplatnovanie-danovych-odpisov-vyrazne-zmeny-od-roku-2015.htm

Anonymný užívateľ (16.04.2015 13:24)
Dobrý deň, kúpili sme osobné auto cez finančný leasing, končiť bude v januári 2016. V roku 2015 musíme zmeniť daňové odpisy na rovnomerné. Účtovné odpisy môžeme ponechať nezmenené?

Nadežda Cígerová
Dobrý deň, skutočnosť, že sa menil zákon o dani z príjmov a tým i spôsob daňového odpisovania, nemá vplyv na stanovené účtovné odpisy. Takže áno, účtovné odpisy sa ponechajú nezmenené. Zmena nastáva vtedy, ak sa zmenia okolnosti plánovaného využívania majetku..
Podľa § 20 postupov účtovania v PU totiž platí, že pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje:
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku,
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.
Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
marjankaj
17.06.15,11:45
Kde si sa dočítala pri účtovných odpisoch o odpisových skupinách?????
marjankaj
17.06.15,11:48
Čo ste za firmu, že si môžete stanoviť, že účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým odpisom?
marjankaj
17.06.15,11:54
No ak by to bolo "naozaj treba" zmeniť, tak doporučujem predať majetok a potom zase kúpiť. A potom si môžeš stanoviť UO=DO. Doba odpisovania sa potom asi aj predĺži.:D
L uctovnik
17.06.15,12:42
Ďakujem Žabinka, tvoja rada mi moc pomohla :-)
Nandrolon
17.06.15,15:34
Presne viem o com pises...
Uctovne odpisy sa stanovuju individualne a menit sa mozu raz rocne k 1.1. Taktiez mi vznikol problem u majetku ale treba to pracne uviest a vyspecifikovat v smernici. Uctovne odpisy nie je nutne menit, ale tym padom sa ti to rozchadza...
Ja vediem dokonca odpisy troje. Jedny danove, ktore upravuje zakon, druhe mam uctovne majetku do roku 2001 kedy sa nam rovnali uctovne s danovymi a nechavame to doodpisovat bez zmeny a tretie su uctovne po roku 2001... Mam toho kopec, ale mam to spravne, nakolko kazdorocny audit to potvrdil, takisto kapacity z min. financii co chodim na skolenia...
L uctovnik
18.06.15,04:51
Súhlasím, presne vieš o čom píšem :-) chcela som sa vyhnúť tomu aby sa mi to rozchádzalo, lebo sa to rozchádza dosť, ale asi to nechám tak a nebudem upravovať tie účtovné, máš pravdu bolo by to pracné a hlavne nemám na to ani nijaký relevantný dôvod ktorý by som v tej smernici uviedla, keďže žiadne zmeny vo využívaní majetku nenastali. Šlo mi hlavne o to aby som to mala správne a v poriadku.Takže ďakujem.