Merika2
17.06.15,15:10
Musí zamestnanec oznámiť riaditeľovi to, že požiadal SP o starobný dôchodok a ten mu je vyplácaný, pokiaľ je tým zamestnancom mzdárka, ktorá si všetko potrebné (napr. zmenu odvodov, ELDZ) vie spraviť v práci sama?
veronikasad
17.06.15,14:56
Priznanie SD ano, dovršenie dôchodkového veku nie je dôvodom na ukončenie prac.pomeru - ak z tohto oznámenia máš obavu.
O výške SD zamestnávatela informovať nemusíš.
Merika2
17.06.15,15:10
Nejedná sa o mňa, ale o kolegyňu. Išla som na materskú s tým, že keď sa vrátim, tak kolegyňa pôjde na dôchodok. Keď som teraz bola za riaditeľom že sa chcem vrátiť, tak povedal že pre mňa nemá miesto. Spomenula som, že kolegyňa je už dôchodkyňa, ale on povedal, že mu to neoznámila a že nevie ako sa jej to má opýtať, aby sa neurazila. Viem, že dôchodok nie je dôvod na ukončenie PP, ale... 2,5 roka som žila s tým, že sa tam vrátim, ešte mi kolegyňa vravela, ako mi potom pomôže a teraz sa tam bude držať zubami-nechtami. Je možné jej navrhnúť, aby ukončila TPP, dostala odchodné a ostala robiť na dohodu?
veronikasad
17.06.15,18:15
Ak obidve máte na to isté prac.miesto zmluvu na dobu neurčitú, jedna z Vás sa stane po tvojom návrate z RD nadbytočnou. Ktorá - to musí rozhodnúť riaditel. Kolegyňa si asi sama výpoveď nedá, ani nepodpíše dohodu o skončení prac.pomeru bez uvedenia dôvodu. Okrem odchodného zrejme čaká na odstupné.
Merika2
18.06.15,06:45
To s tou dohodou riaditeľ pokladá za dobré riešenie, len by s tým ona musela súhlasiť. Ak by sa riaditeľ rozhodol ukončiť TPP so mnou, môže to urobiť aj počas môjho poberania rodičovského príspevku a mám nárok na odstupné? Či si musím počkať, kým mi skončí poberanie príspevku?
ivka70
18.06.15,08:17
Nemoze to urobit pocas RD ,ale ak sa rozhodnes RD ukoncit pred 3. rokom dietata a este budes poberat RP aj po navrate do prace uz vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu miestu dostat mozes. Ty nie si mzdarka ,ked sa pytas, ci mas narok na odsstupne? Ak ide o vypoved kvol izruseniu prac. miesta, je naro kna odstupne.
Merika2
18.06.15,11:28
Nie, nie som mzdárka... viem, že pri výpovedi mám nárok na odstupné, len mi nebolo jasné ako je to v mojom prípade... takže keď chcem nastúpiť 9/2015 a RP budem poberať ešte do 2/2016, zamestnávateľ mi v 9/2015 dá výpoveď aj odstupné? Nemôže sa stať, že by mi povedal, že ešte nie je dôvod na výpoveď, že mám ostať na MD a výpoveď mi dá len 2/2016?