Juro88
17.06.15,17:01
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať na financovanie z odpisov. Čo to de facto znamená a ako to prebieha v podnikovej praxi, prípadne i ako je to v účtovnictve a daniach.

Veľmi ďakujem
Nandrolon
17.06.15,15:24
Asi nemate moc prakticke skusenosti....
Financovanie z odpisov je taky skolsky pojem, a danovy pojem.
Odpisy znizuju zaklad dane, takze tie peniaze z dane vam ostanu na podnikovom ucte.
Lenze najskor ten zaklad dane, aby sa mohol znizit o tie odpisy musi firma vyprodukovat v dostatocne velkom mnozstve.
Takze hypoteticky. Zaklad dane uz po uplatneni pripocitatelnych a odpocitatelnych poloziek vysiel 50 000 eur. Ale este tu mame rocny odpis stroja vo vyske 2 000 eur.
Takze zaklad dane mate 48 000 eur namiesto 50 000 eur.
Aky je vysledok?
Ostane vam viac penazi, teda usetrili ste sumu vo vyske % odvedenej dane zo sumy 2 000 eur. Takze zaplatite statu menej o 440 eur za rok...
Juro88
17.06.15,16:12
áno, chcel som mať v tom jasno. Ešte sa opýtam, čo s majetkom, ktorý je už odpísaný (zostáva v majetku firmy alebo sa predáva, resp. ako je to v praxi)? ďakujem za odpoveď
Nandrolon
17.06.15,16:54
Zalezi od vedenia firmy, potrebujeme ho, alebo nepotrebujeme...
Ak ho nepotrebujeme, tak sa moze vyradit - fyzickou likvidaciou, darovanim, predajom /skody tu neuvadzam, lebo to je ina kapitola/.
Ak ho este budem pouzivat aj raz za 100 rokov, tak ho nechavam v majetku, nakolko tym padom zabezpecuje prijem a mozem uctovat jeho naklady /poistky, opravy, phm atd./
Ak ho nemam v majetku, nemozem uz na neho uctovat ziadne naklady... Je to ale velmi obsirna problematik, takze iba v skratke.
Vsetok majetok, ktory sa pouziva, alebo je v rezerve musi byt evidovany, bud v suvahe, alebo v analytickej evidencii a je jedno, ci je odpisany, alebo nie. Na to ale zase nadvazuje "vernost a realna hodnota majetku a odpisovania..."
Takze my mame v evidencii majetok /odpisany/ aj z roku 1979 - hnutelny....
Ale zase mame terajsie odpisy tak nastavene, aby sme nejaky stroj neodpisali za 13 mesiacov, ked vieme ze ho budeme pouzivat najmenej 20 rokov /kludne s kazdorocnym technickym zhodnotenim.../
Som ta doplietol a znechutil, co???
Benko
17.06.15,16:59
Je to pekné jasné a výstižné. Si šikovná.
Juro88
17.06.15,17:07
ani nie, vďaka za info... :)
Nandrolon
17.06.15,17:35
Benko: nie si nahodou Jozef?