rever
25.05.06,15:31
Cestovná kancelária sprostredkúva predaj zájazdov iných cestoviek, za čo mu zostáva iba vyplatená provízia. Je platiteľom DPH.
Na nákup a predaj zájazdov sú vystavené presne rovnaké faktúry a od dodávateľa zinkasujem províziu kde je uvedené, že je vrátane DPH.
Potreboval by som poradiť v tom, či možno nákup a predaj účtovať ako výdaje a príjmy neovplyvňujúce základ dane - cez priebežnú položku a do POZD zaúčtovať len províziu alebo všetko sa musí účtovať ako P a V ovplyvňujúce základ dane. Účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva.
Zároveň by ma zaujimalo ako to bude s účtovaním DPH u prevádzkových nákladov?
Ďakujem za rady!
Miriam.x
25.05.06,13:56
DušanČ
25.05.06,13:57
Pokiaľ cestovka vystupuje vo svojom mene a na vlastný účet ide príjmy a výdaje ovplyvňujúce základ dane. V nijakom prípade priebežné položky. Cez priebežné položky sa účtuje len pohyb peňazí medzi bankou a pokladňou alebo medzi vlastnými bankovými účtami (obdoba účtu 261 v PÚ).
U prevádzkových nákladov, ktoré nemajú súvis s tvorbou kalkulácie ceny zájazdov je nárok na odpočet DPH.
rever
25.05.06,15:08
Pokiaľ cestovka vystupuje vo svojom mene a na vlastný účet ide príjmy a výdaje ovplyvňujúce základ dane. V nijakom prípade priebežné položky. Cez priebežné položky sa účtuje len pohyb peňazí medzi bankou a pokladňou alebo medzi vlastnými bankovými účtami (obdoba účtu 261 v PÚ).
U prevádzkových nákladov, ktoré nemajú súvis s tvorbou kalkulácie ceny zájazdov je nárok na odpočet DPH.

Ďakujem za názor, ale uvedená cestovka vystupuje len čisto ako sprostredkovateľ a presne tú istú faktúru, ktorú dostane od cestovnej kancelárie, ktorá zodpovedá za zájazd vystavuje aj zákazníkovi presne v tom istom znení a výške, čiže jediný zdroj príjmu je provízia od zabezpečovateľa zájazdu.
Viem, že cestovky majú špecifické účtovanie, ale mne to pripadá ako sprostredkovanie napr. predaja auta v autobazáre, kde tak isto prechádzajú peniaze cez autobazár, ale auto nie je ich tovar a účtujú si len za sprostredkovanie predaja.
rever
25.05.06,15:35
Ďakujem za tie adresy na príspevky, už som múdrejší.